Histerectomie totala

Boli genitale feminine
Intrebare postata de jeni dobre cu 13 ani in urma

Sun operata de histerecomie totala laparascopicde un an si jumatate ce tratament hormonal sa iau si ce sa iau pt.intretinerea vaginului ca am o senzatie f.jenanta in vagin.Va mutumesc si astept un raspuns daca ma puteti ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Adrienne (acum 13 ani)

Daca diagnosticul,in urma caruia s-a facut aceasta interventie a fost cancer,atunci timp de cinci ani nu se face tratament hormonal cu estrogen si progesteron. Se face un tratament de cate zece zile pe luna, cu vit. A si E,timp de trei luni,pe an. Problema cealalta este din cauza atrofiei vaginale si se pot folosi diverse creme pt. refacerea mucoasei vaginale, sapun vegetal lichid de la hofigal,lactobacili......Problema poate dura chiar si ani........este f. neplacuta......dar,prin incercari repetate,se poate rezolva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jeni dobre (acum 13 ani)

eu va multumesc pt.raspuns eu m am operat in ITALIA in 13 martie 2009 si rezultatul biopsiei nu a fost cancer.Doctorul de familie mia recomandat ovule
Coleseptine 5 zile pe luna si acum in urma acestui tratament am avut putin o scurgere rozie,mentionez ca nu am avut de la operartie nimic( scurgere sau sangerari).Va rog sa imi spuneti vit.A si E,cum sa le iau si vreau sa va spun ca eu nu am contact cu sotul deoarece ma doare nu stiu sa va explic ca o jena.... ceva de genul acesta,eu o sa va scriu si rezultatul la biopsie .Va mutumesc din suflet Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Acea jena este deoarece, atrofia vaginala inseamna ca vaginul este uscat. Este normal sa doara, poti folosi si creme lubrefiante, poti intreba la farmacie. Cat despre acel tratament cu Colposeptine [ asa cred ca se numeste] nu stiu................mie nu mi s-a intamplat in cinci ani, aproape, de la operatie, sa am cea mai mica scurgere, de orice natura. Nu cred ca este bine, ar trebui sa faci un control la un medic ginecolog, nu cred ca este de competenta medicului de familie. Vit. A si E se ia cate o capsula de doua ori pe zi, timp de 10 zile, sase luni. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

A nu se intelege ca am folosit Colposeptine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jeni dobre (acum 13 ani)

Va multumesc f.mult si va doresc o zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: