Herpes genital -sarcina

Boli genitale feminine Coagularea intravasculara diseminata Herpes simplex encefalita Herpesul
Intrebare postata de crinia cu 13 ani in urma

AM avut herpes genital la varsta de 18 ani .si acum vreau sa raman insarcinata si imi e frica .de cand am contactat aceasta boala am facut sex protejat .dar ma gandesc ca vreau sa fac un copil si nu stiu daca o sa reusesc.sunt disperata. p langa faptul ca si acum ma simt deprimata din cauza bolii.am impresia ca toata lumea ma critica si nu pot sa vbesc cu oricine despre tema asta.va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Google (acum 13 ani)

Inteleg ca de virusul acesta nu scapi. La fel ca virusul herpetic care apare la gura( sunt virusuri inrudite), ramane cantonat in organism si isi face aparitia prin eczeme in perioadele stresante, in perioada din preajma menstruatiei, ori in alte perioade cand organismul este slabit si imunitatea este scazuta. Iata un articol de pe Google, dar mai gasesti si altele scriind:'''' herpesul genital si sarcina'''', ''''herpesul genital tratament'''' si altele. Sanatate!
''''Virusul herpetic ramane cantonat in organism la nivel ganglionar (ganglionii dorsali lombari si sacrati), manifestarile clinice si implicit exacerbarea infectiei aparand de fiecare data cand se inregistreaza o scadere a imunitatii organismului. Exista intr-adevar riscul ca infectia herpetica sa se transmita la fat, in special in timpul nasterii (daca mama prezinta leziuni herpetice genitale active) dar nici transmiterea trans-placentara nu este exclusa.

Riscul este mai mare daca mama se infecteaza in timpul sarcinii, deci in cazul dumneavoastra riscul este mai redus, virusul fiind deja prezent in momentul in care a fost conceputa actuala sarcina.

Nou-nascutul este susceptibil sa se infecteze cu virusul herpetic tip 2 (herpesul genital), la trecerea prin filiera pelvi-genitala a unei mame infectate (calea de transmitere intre persoanele adulte a acestui tip de virus este cea sexuala).

Transmiterea trans-placentara a HSV (herpes simplex virus) este rara. Manifestarea clinica la nou-nascut consta in leziuni cutanate, muco-cutanate (vezicule recurente), cherato-conjunctivite; afectarea nervoasa cu encefalita ulterioara e posibila, putand apare sechele neurologice grave; cea mai grava forma in cazul infectiei fetale fiind insa forma de infectie diseminata care debuteaza din prima saptamana de viata, cu pneumonie, encefalita, disfunctie organica multipla, coagulare intravasculara diseminata, hepatita etc.

Pentru formele clinice cu manifestari cutanate exclusive se pot utiliza pentru noul-nascut doze mici de Aciclovir (10-15 mg/kg la 8 ore, timp de 10-14 zile). in privinta tratamentului administrat gravidei in cazul unei infectii active cu HSV, s-au facut putine studii asupra efectelor utilizarii aciclovirului in timpul sarcinii la oameni (studiile la animale nu au avut efecte negative) de aceea este limitata utilizarea sa in sarcina.

In prezent se indica nasterea prin operatie cezariana, mai ales daca infectia este activa in momentul debutului travaliului, desi s-au observat cazuri de transmitere a infectiei trans-placentar chiar si in cazul in care pana in momentul interventiei chirurgicale membranele s-au mentinut intacte.

Discutati cu medicul dumneavoastra obstetrician modalitatile de prevenire a perioadelor active ale infectiei cu acest tip de virus, cat si despre optiunile de finalizare a nasterii in cazul dumneavoastra.

dr. Ciprian Pop-Began
- Obstetrica ginecologie -Spitalul Clinic de Obstetrica-Ginecologie Prof. Dr. Panait Sarbu Detalii specialist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RADUTA MIHAELA (acum 13 ani)

TREBUIE SA FOLOSITI PRODUSELE DE LA FOREVER,PE BAZA DE ALOE VERA,SUNT NEMAIPOMENITE SI FAC MINUNI.CU O CURA TINUTA 3-4 LUNI VA PUTETI VINDECA DE ACEASTA PROBLEMA.EU AM AVUT MULTE CAZURI REZOLVATE CU ACESTE PRODUSE SI MULT MAI GRAVE DECAT AL TAU.PT MAI MULTE DETALII SUNATI ZILNIC INTRE ORELE:14-18 LA NR-UL DE TELEFON:0733077322

RADUTA MIHAELA SPECIALIST IN PRODUSE NATURALE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 8 ani)

vrajeli! te vindeci pe p***a

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Vorbeste cu medicul ginecolog!! Sa nu transmiti si partenerului...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinia (acum 13 ani)

imi e frica ca daca va afla partenerul ma va parasi.nu stiu daca va intelege ca a fost o iresponsabilitate din partea mea.nu stiu daca voi putea sa imi formez vreo familie .numai cand ma gandesc ca la asta imi vine sa plang .am nevoie de siguranta ca totul va fii bine si ca doar sunt speriata.poate ar trebui sa merg la psiholog .nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Sigur ca a fost o iresponsabilitate. Nu inteleg de ce oamenii sunt asa refractari in a folosi prezervativul. Acum raul a foest facut. Nu mi se pare normal sa fii cu un barbat de atata timp (banuiesc ca daca vrei un copil cu el, nu sunteti de ieri-de azi impreuna) si el sa nu stie. Adica atunci cand te cuplezi cu un partener care nu a fost virgin, iti imaginezi ca exista riscul sa fi facut sex neprotejat si sa fi luat vreo BTS. In locul tau i-as fi spus de la bun inceput. Acum e mai greu, pt ca poate se va simti tradat. Poti spune ca ai fost la un control si abia acum l-a descoperit, in stare latenta. Dar minciuna nu e o solutie. Oricum pana nu incerci sa ii spui, nu afli ce va zice. Este totusi barbatul vietii tale si merita sa fii sincera cu el.
Faptul ca ai avut herpes nu stiu in ce masura interactioneaza cu sarcina. In principiu nu ar trebui sa fie mari probleme cu supraveghere medicala. Ai fost la medic pt analize recent? Si-a facut si el analize sa stiti ca e totul in ordine? Vorbeste cu medicul si intreaba-l. Daca ai in continuare boala si ca sa nu il contaminezi pe el, poate este o solutie inseminarea artificiala si cezariana pe urma. Daca te iubeste, nu ii va fi usor dar va accepta situatia si te va sustine.
In alta ordine de idei, daca simti nevoia, nu e niciodata rusine sa mergi la psiholog. Ba dimpotriva, te poate ajuta foarte mult. Comunicarea e totul si intr-o relatie, si in viata de zi cu zi.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fifi (acum 13 ani)

buna, acest virus poate fi cumparat. dintr-un laborator sau ceva in genul asta? am nevoie pt un proiect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 11 ani)

Am citit intamplator conversatia asta si m-arevoltat. Eu am herpes 10 ani si excluzand lunile de vara in care nu iese, am cate o eruptie aproape lunar. La felca mine mai cunosc 5 oameni, pe care nu i-am inatlnit la un spital, ci i-am selecatt dintre cunoscuti. Sa nu iti inchipui ca este vorba despre niste oameni fara educatie, dimpotriva, toti sunt intelectuali. Am batut si eu spitalele cam 2 ani, dupa care m-am relaxat si am acceptat situatia. Nu se transmite decat cand ai eruptie si stii ca vei avea caci simti in zona o arsura. Daca iei aciclovir de 400 cate 2 g pe zi (eu iau 1/2 pastila de 5 ori din 4 in 4 ore 6, 10, 14. 18, 20), trece in 3 zile maxim. am avut mai mulrte relatii in cei 10 ani si nu l-am dat nimanui. Dintre cele pe care le cunosc cu herpes, 2 au nascut copii sanatosi. Nu ami asculta toate porcariile. Am intalnit si eu o asistenta acre mi-a spus ca nici cu prez nu se poate. Se poate si fara. Daca ai herpes cand trebuie sa nasti tre sa afci cezariana. Atat. Asa mi-a spus o doctorita batrana care mi-a spus sa stau linistita ca nu e deloc cea mai grea boala de pe pamant. Tu fa copil, daca poti, pt ca trece timpul si cand va aparea si problema infertilitatii sa vezi depresie. Mai e bun zoviraxul (nu aciclovir crema) si tinctura de propolis.
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mia (acum 8 ani)

Sufar in tacere aproape in fiecare luna inainte de menstruatie si asta ma doare si fizic dar si psihic pt ca il stiu ca barbat doar pe sotul meu si iata ca am fost infectata cu o boala cu transmitere sexuala. Eu am un baietel care e bine din toate punctele de vedere insa mi-e frica sa ma gandesc la al 2-lea copil. Ma bucur pt el si imi urasc sotul de fiecare data cand ma confrunt cu boala desi e un barbat bun cu care am realizat multe. Ca si toate femeile nevinovate tr sa luptam sa fim bine echilibrate psihic si sa avem la indemana in fiecare luna medicamentele necesare. Doamne ajuta la toate femeile nevinovate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 7 ani)

Mia, am exact aceeași problemă doar că nu suntem căsătoriți. E singurul bărbat din viața mea și deși nu știa că e infectat, am o repulsie față de el de fiecare dată când se manifestă boala.Câteodată simt nevoia să vorbesc cu cineva care m-ar înțelege. Putem lua legătura cumva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lilly (acum 8 ani)

E cineva care a avut herpes (vezicule) inainte de a ramane insarcinata...fff des..si sa aiba si pe sarcina ?? Si daca da cat de dese au fost episoadele? Ginecologul ce urmarea sarcina ce recomandare sau parere a avut ? Si cel mai important: copilul a fost bine ? Sanatos ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 8 ani)

Si eu ma confrunt cu aceasta problema...daca ma gandesc bine de vreo 2-3 ani. Din decemb 2015 recidiveaza lunar. Inainte erau recidive rare pe an. Stau si ma gandesc daca oi fi luat virusul de pe unde am umblat in europa fiind sofer pe tir . Dusuri comune...toalete ...etc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 8 ani)

Am herpes de 17 ani. Prietenul meu avea si nu mi-a spus, decat dupa o perioada de relatie. Cand l-am intalnit pe sotul meu dupa vreo 2 saptamani i-am spus de herpes. A fost foarte pozitiv si asta nu l-a impuedicat sa ne casatorim dupa 3 luni. Nu am folosit niciodata prezervativ si nu a luat herpes. Avem copii, e un mit ca nu poti face copii, doar ca trebuie facuta cezariana. Relaxati-va, sunt alte boli mult mai grave pe lumea asta. Herpesul e o nimica toata si daca ti-ai gasit pe cineva care te place pt ceea ce esti, nici nu ca tine cont ca ai herpes. Asa poti tria si vezi si cine te vrea cu adevarat! Capul sus, nu sunteti ciumati!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1493189972 (acum 6 ani)

Incercati cu incredere L-Lysine, este un aminoacid esential. Americanii au si un unguent cu L-Lysine, dar la noi inca nu a aparut. La noi gasiti sub forma de casete sau capsule, care se pot desface si puteti folosi pulberea si local. Eu il am de peste 10 ani, nu am idee cum l-am dobindit dar nu l-am transmis sotiei desi folosim prezervativ rar, doar contraceptiv. Cred ca o femeie insarcinata poate face tratament preventiv, nu cred ca exista contraindicatii. Important e sa eviti contactul sexual in perioada in care exista leziuni herpetice. Eu pun pulberea sub preputz dar iau si bucal atunci cind simt primele intepaturi si zona incepe sa se inroseasca . De cele mai multe ori intra in remisie sau fac o forma usoara. Am aflat despre acest produs cautind pe site-uri americane, sa stiti ca nu fac reclama:). Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina rusu (acum 7 luni)

Am avut herpes in timpul a 3 sarcini si doua au dus la avort spontan si a treia la sarcina oprita in evolutie mai bine lecuti si dupa planuiti copil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: