Formare chist ovarian

Boli genitale feminine
Intrebare postata de simona28946709 cu 14 ani in urma

Buna ziua, am 30 de ani , si tocmai am fost operata de un chist ovarian (functional, dimensiune 5 l), intrebarea mea: care sunt cauzele care au dus la formarea acestui chist?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

bernilori (acum 14 ani)

si eu am chisturi pe ovar,aveam dureri mari la menstruatie,mergand la control am descoperit chisturile si am primit tratament cu antibiotice,dar durerile sunt la fel ca si pana acum.Tu aveai dureri?De ce s-a ajuns la operatie,ai descoperit chistul prea tarziu?EU nu stiu cum sa scap de ele,mai ales ca imi doresc f mult sa am un copil,cat de curand?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Chisturile fac parte din procesul de ovulatie. Se sparg si elimina ovulul,apoi dispar ca, luna urmatoare sa se formeze altele. Daca dupa ce elibereaza ovulul nu dispar ci se umplu cu lichid si cresc in dimensiuni se numesc chisturi functionale. Daca dupa 3 luni de tratament cu Duphaston sau alt tratament [prscris de medic] nu dispar ci se tot maresc, exista riscul de a se rasuci...si alte minuni....Se recomanda interventia chirurgicala. Trebuie de urmarit mereu caci, oricand se pot forma altele, daca esti predispusa la asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

am citit mesajul despre chisturi si multumesc f mult pt asta!mai o nelamurire;daca pot incerca macar sa raman insarcinata si sa las chisturile deocamdata asa,probabil am noroc ca pe parcursul sarcinii sa se resoarba!ce parere aveti desprea asta?imi doresc f mult sa raman insarcinata si imi este teama ca nu voi putea din cauza acestor chistulete.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Dupa terminarea tratamentului ai mers la control sa spui cum te simti? Stii de ce natura sunt chisturile,ti s-a spus ca sunt functionale ? Caci pot fi de mai multe feluri.... Daca nu incerci,nu ai de unde sti daca poti sau nu, sa obtii o sarcina. Nu cred ca ti-a recomandat medicul sa nu incerci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,

Ai fost la medic si nu ti-a prescris nici un tratament pentru aceste chisturi? Si eu am de aceea te intreb. Mie mi-a dat sa fac polidine si am luat niste antibiotice. Astept raspuns.

Citat:
Buna ziua, am 30 de ani , si tocmai am fost operata de un chist ovarian (functional, dimensiune 5 l), intrebarea mea: care sunt cauzele care au dus la formarea acestui chist?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

luna trecuta in iulie am fost la medic pt ca am avut timp 2 zile o sangerare usoara si nu stiam cauza,deoarece nu ma durea nimic.DOCTORA mea[care este cam batranica si este la pensie,dar lucreaza la un cab.cu jumatate de norma]m-a tot tratat de anexita din nov.2008,cu antibiotice,ovule,antimicotic[pt candida]cu toate ca am tratat anexita,durerea trecea doar de moment dupa 3-4 sapt durerea aparea si iar o luam de la capat[tot pe ovarul stang era durerea].luna trecuta am fost la control pt sangerare aia si mi-a zis ca....DA..ai distrofie ovariana si mi-a dat augumentin,orgametril[pt sangerare,s-o opreasca]si movalis,iar pt luna aceasta diane 35[pe care nu intentionez sa iau pt ca nu am luat niciodata,deoarece am un mic nodul la san,mama mea are neoplasm mamar si din aceasta cauza medicul oncolog mi-a interzis sa iau asa ceva,pt ca ovarele se pot trata cu atatea si atatea medicam. dar nodul la san .....se cam opereaza,dar deocamdata nu e cazul pt ca e f mic si trebuie urmarit].am sunat-o pe doctora si mi-a zis sa le iau,desi oncologul mi-a zis NU. A TREBUIT sa renunt la babuta daca la inceput credeam ca este batrana si stie mai multe...acum cred ca poate este depasita!am fost la alta doctora si mi-a zis ca am ovarele putin umflate dar ca nu-si da seama pt ca trebuie sa-mi vina ciclul si sa ma duc dupa.ACUM astept sa-mi treaca ciclul sa vedem....!DESI am cam avut dureri la ciclu,este posibil sa treaca pt ca si ea mi-a zis ca sunt chisturi ce apar si dispar,dupa ciclu va putea sa-mi spuna mai bine ce si cum....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Nu stiu daca ti-a spus aceasta doctorita, dar daca iei antibiotice de foarter multa vreme vei face cu siguranta candida. Exista un medicament intr-o cutie pe care impreuna cu antibioticele trebuie sa-l iei o data pe saptamana pentru a nu face infectie. Si parca ti-am spus pentru anexista, cistita foarte indicate si bune sunt polidinele. Incearca si nu vei regreta. Sanatate si astept vesti cand te vei intoarce de la medic.Pupic

Citat:
luna trecuta in iulie am fost la medic pt ca am avut timp 2 zile o sangerare usoara si nu stiam cauza,deoarece nu ma durea nimic.DOCTORA mea[care este cam batranica si este la pensie,dar lucreaza la un cab.cu jumatate de norma]m-a tot tratat de anexita din nov.2008,cu antibiotice,ovule,antimicotic[pt candida]cu toate ca am tratat anexita,durerea trecea doar de moment dupa 3-4 sapt durerea aparea si iar o luam de la capat[tot pe ovarul stang era durerea].luna trecuta am fost la control pt sangerare aia si mi-a zis ca....DA..ai distrofie ovariana si mi-a dat augumentin,orgametril[pt sangerare,s-o opreasca]si movalis,iar pt luna aceasta diane 35[pe care nu intentionez sa iau pt ca nu am luat niciodata,deoarece am un mic nodul la san,mama mea are neoplasm mamar si din aceasta cauza medicul oncolog mi-a interzis sa iau asa ceva,pt ca ovarele se pot trata cu atatea si atatea medicam. dar nodul la san .....se cam opereaza,dar deocamdata nu e cazul pt ca e f mic si trebuie urmarit].am sunat-o pe doctora si mi-a zis sa le iau,desi oncologul mi-a zis NU. A TREBUIT sa renunt la babuta daca la inceput credeam ca este batrana si stie mai multe...acum cred ca poate este depasita!am fost la alta doctora si mi-a zis ca am ovarele putin umflate dar ca nu-si da seama pt ca trebuie sa-mi vina ciclul si sa ma duc dupa.ACUM astept sa-mi treaca ciclul sa vedem....!DESI am cam avut dureri la ciclu,este posibil sa treaca pt ca si ea mi-a zis ca sunt chisturi ce apar si dispar,dupa ciclu va putea sa-mi spuna mai bine ce si cum....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Ce spune medicul oncolog este ....sfant. Acest contol,dupa ciclu se face in ziua 9-10 de ciclu, nu mai tarziu, atunci este perioada optima, cand se formeaza chisturile, in pregatirea ovulatiei. Fa o ecografie transvaginala.....la noua doctorita. Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

am uitat sa va spun ca ac Diane 35 erau pt 3 luni[tratament]am facut si eu trat in iarna cu polidin pt anexita si mi-a trecut anexita ,deasemenea am avut tot atunci si un chist de 10mm pe ovar si cateva microchisturi[la ecografie intravaginala], dar au trecut atunci....!oare nu mai exista si altceva pt a se retrage chisturile,altceva in afara de anticonceptionale?aveti dreptate daca nu incerc nu am de unde sti daca raman gravida,dar totusi eu am zis ca sa-mi rezolv prob.intai si dupa aceea sa incerc,dar sincer.......m-am saturat de atatea medicamente,incerc fie ce o fi!!!!!!i-am zis d-nei doctor ca le las asa si incerc si a zisMAI VEDEM.....Am un baietel de 5 ani,dar il vrem si pe cel de al 2-lea!la primul am ramas imediat........ sincer,nu stiu ce sa fac.....as incerca sa raman dar poate nu raman imediat si se agraveaza chisturile in timp de 2-3 luni si poate tot la tratam. ajung,pe de alta parte cred ca sunt micute ac***a in vedere faptul ca in aceste luni am tot bagat antibiotice in mine......si as renunta la medicamente.voi ce ati alege daca ati fi in situatia mea?doresc un raspuns sincer,!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

sa inteleg sa si tu faci inj.cu polidin tot pt chisturi?
As incerca si eu ,le-am incercat pt anexita si mi-a trecut ,acum as incerca pt chisturi poate se resorb.....eu am avut gentam.cu polidin si mi-a trecut m-am simtit f bine.ar fi o idee ....[poate asa raman mai repede ,scuzati-ma dar,sunt obsedata de gandul acesta cu copilul....ni-l dorim f mult....]mai mult soacra mea imi sporeste ambitia,deoarece ea nu-l dorea nici pe primul copil,dar pe cel de-al 2-lea nici atat!norocul meu e ca nu stau impreuna cu ea....este cam geloasa pe faptul i-am luat baiatul!intr-adevar sunt cam inversunata pe ea,deoarece se cam bucura atunci cand nu prea ma simpt bine ,nu stie ce problema am ,daca ar auzi ar sari in sus de bucurie....stiind prea bine ca imi doresc inca un copil!dar,nu-i voi spune nu vreau sa-i dau satisfactia asta!i Astept sa vina ziua cea mare sa-i pot da vestea ,pe care ea n-ar vrea s-o auda!isi doreste un copil mai mult de la fata ei....toata ziua o bate la cap sa ramana si ea gravida...Ce ziceti,voi ati intalnit soacra asa ca a mea?Este o vulpe deaia batrana si vicleana!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Sa vedem daca am inteles bine pana acum........Ai avut un chist de 10mm [1 cm. ],ceva f. mic,zici ca s-a retras........Daca faci o eco. transvaginala, inainte de ovulatie,vor fi cateva chisturi pe fiecare ovar in parte [pe cel care trebuie sa ovuleze in luna respectiva, mai multe ]. Deci repet, este un proces normal. Daca unul din aceste chisturi se afla tot acolo, dupa perioada de ovulatie,timp de 2-3 cicluri menstruale,plus ca este si mai mare, atunci se poate vorbi despre un chist functional si se trateaza....Poate fi si plin cu sange si atunci este vorba despre un chist endometriozic,care trebuie operat,dar care este si un motiv f. serios de sterilitate. Ce as face eu?...as merge in a 9-10 zi la un control plus o eco.transv.,as vedea despre ce este vorba, daca as avea eventuale nelamuriri as pune intrebari.......Anexita inseamna o inflamare a trompelor, deci m-as interesa si despre acest lucru..........si daca raspunsurile m-ar satisface,as veni acasa si as incerca ......un nou bebe. Cred ca o sarcina si un alaptat ar face mult bine si problemei cu sanul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi rasunzi,asa am sa fac si te voi tine la curent cu tot ce se intampla.sapt.viitoare [luni]am sa merg din nou la medic si de data aceasta voi intreba ce fel de chist este si ce pot face pe viitor.sper ca nu fie chiar atat de grav.deocamdata nici una dintre d-nele doctor nu mi-au recomandat ecograful si de aceea am considerat ca poate nu este ceva grav.este posibil sa-mi dea dea 3 luni tratam.ca sa vada daca se retrage chistul,deci inseamna ca nici nu ma pot gadi la.....un nou bebe.in cazul in care nu se va retrage dupa tratament .....ce fac cu bebelul ...il scot din plan?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona28946709 (acum 14 ani)

Citat:
Buna,

Ai fost la medic si nu ti-a prescris nici un tratament pentru aceste chisturi? Si eu am de aceea te intreb. Mie mi-a dat sa fac polidine si am luat niste antibiotice. Astept raspuns.

Eu nu am fost la nici un comntrol, am depistat acest chist la o echigrafie abdominala la spital , unde am si fost operata; la ecograful pe care l-am facut la un cabinet particular mi s-a pus diagnosticul de ,, chist hidatic", era un diagnostic pus temporar urmand sa se confirme sau se se infirme, din fericire a fost infirmat; eu nu aveam dureri , aveam in schimb cicclul menstrual dereglat si ,, aratam ca o femeie insarcinata cel putin in luna a 6 sau mai mult, incepusem sa obosesc, urinam des atunci cand ma suparam (ma enervam), cam astea au fost simtomele, dc mai stateam asa muream, pt ca dc se spargea nu ma putea salva nimeni, dc aveti ciclu menstrual cu cheaguri faceti un control, pt ca si cheagurile din cate aam citit pot fi cauza un chist ovarian

ps: as fi vrut sa stiu dc chistul ovarian se poate forma si din alte cauze raceli, etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia201 (acum 14 ani)

Citat:
luna trecuta in iulie am fost la medic pt ca am avut timp 2 zile o sangerare usoara si nu stiam cauza,deoarece nu ma durea nimic.DOCTORA mea[care este cam batranica si este la pensie,dar lucreaza la un cab.cu jumatate de norma]m-a tot tratat de anexita din nov.2008,cu antibiotice,ovule,antimicotic[pt candida]cu toate ca am tratat anexita,durerea trecea doar de moment dupa 3-4 sapt durerea aparea si iar o luam de la capat[tot pe ovarul stang era durerea].luna trecuta am fost la control pt sangerare aia si mi-a zis ca....DA..ai distrofie ovariana si mi-a dat augumentin,orgametril[pt sangerare,s-o opreasca]si movalis,iar pt luna aceasta diane 35[pe care nu intentionez sa iau pt ca nu am luat niciodata,deoarece am un mic nodul la san,mama mea are neoplasm mamar si din aceasta cauza medicul oncolog mi-a interzis sa iau asa ceva,pt ca ovarele se pot trata cu atatea si atatea medicam. dar nodul la san .....se cam opereaza,dar deocamdata nu e cazul pt ca e f mic si trebuie urmarit].am sunat-o pe doctora si mi-a zis sa le iau,desi oncologul mi-a zis NU. A TREBUIT sa renunt la babuta daca la inceput credeam ca este batrana si stie mai multe...acum cred ca poate este depasita!am fost la alta doctora si mi-a zis ca am ovarele putin umflate dar ca nu-si da seama pt ca trebuie sa-mi vina ciclul si sa ma duc dupa.ACUM astept sa-mi treaca ciclul sa vedem....!DESI am cam avut dureri la ciclu,este posibil sa treaca pt ca si ea mi-a zis ca sunt chisturi ce apar si dispar,dupa ciclu va putea sa-mi spuna mai bine ce si cum....

Buna Lorica.

Ca si tine si eu am dureri la mesntruatie foarte ingrozitoare si efectiv nu stiu ce sa ma mai fac.
Orice ma enerveaza si nu suport nimic.
Cred ca am chisturi pe ovare..pentru uneori ma dor ovarele.Trebuie sa fac o oecografie abdominala..numai ca am niste impedimente in chestia asta.Am o varsta destul de frageda as spune si trebuie sa merg cu mama sa fac aceasta ecografie.Numai sunt virgina si nu vreau ca sa afle chestia asta. As vrea sa te intreb..Se vede la o ec abdominala daca mai sunt sau nu virgina?Daca medicul ma gaseste cu chisturi pe ovare..urmez un tratament..?Sau cum se procedeaza? PwP.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erzsebet151348 (acum 14 ani)

buna am36 de ani si am chist ovarial am fost la spital la prima faza miea zis ca trebe operat dar daca vreu sa am copii sa fac tratamentam facut si tratament cu antibiotice dar nici un rezultat ma doare in continoare imi doresc sa am un copil am un baietel pe care lam adoptat acuma 9 ani dar ma gandesc sa -i ofer o surioara daca pot daca nu sa fie cum ar vrea dumnezeu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Citat:
Buna Lorica.

Ca si tine si eu am dureri la mesntruatie foarte ingrozitoare si efectiv nu stiu ce sa ma mai fac.
Orice ma enerveaza si nu suport nimic.
Cred ca am chisturi pe ovare..pentru uneori ma dor ovarele.Trebuie sa fac o oecografie abdominala..numai ca am niste impedimente in chestia asta.Am o varsta destul de frageda as spune si trebuie sa merg cu mama sa fac aceasta ecografie.Numai sunt virgina si nu vreau ca sa afle chestia asta. As vrea sa te intreb..Se vede la o ec abdominala daca mai sunt sau nu virgina?Daca medicul ma gaseste cu chisturi pe ovare..urmez un tratament..?Sau cum se procedeaza? PwP.

Daca esti sau nu virgina se vede doar la un consult ginecologic. La o ecografie abdominala nu se vede asa ceva. Chisturi pe ovare poate avea si o virgina,deci nu cred ca ar fi un motiv pt. un control ginecologic. Da, daca se descopera chisturi pe ovare, in functie de natura lor, se prescrie tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nela (acum 13 ani)

buna....am si eu o intrebare ...in urma cu cateva zile am fost la control ca sa imi scot steriletul pentru ca am decis sa mai fac un copil...si mi s-a depistat u chist de 43 mm pe ovarul stang .mi-a fost dat tratament cu antibiotic si anticonceptionale pt 2 luni...doctorita m-a linistit zicandu-mi ca nu e nimic grav...dar sunt ff preocupata...as vrea sa raman insarcinata cat mai curand...daca nu se retrage chistul si raman insarcinata voi avea probleme cu sarcina...mentionez ca nu am avut dureri...nici dereglari l-am descoperit doar printr-un control de rutina.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 12 ani)

operatia de chist ovarian prsupune extirparea ovarului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

Nici nu stii cat de rele pot fi soacrele, am si eu una acasa si e disperata dupa baiatul ei, e adevarat ca nu mai are alt baiat, noi stam cu ea in casa, dar mi-a facut atata rau in viata mea, incat acum o vad pe strada si nu o cunosc, trec pe langa ea ca pe langa orice persoana necunoscuta, asa ca ai mare grija.Vulpe batrana si vicleana e putin spus ! In anul 2006 am avut o interventie chirurgicala pe ovarul stang chist ovarian si am avut anexectomie, acum am din nou un chist ovarian si pe ovarul drept marisor 63 mm, medicul ginecolog mi-a spus ca trebuie facuta histerectomie pentru ca nu se poate salva ovarul drept, fiind foarte mare chistul cu lichid hematic, eu nu vreau sa fac asta, stiu ce inseamna si ma tot gandesc ce se poate face, a fost torsionat, s-a spart in abdomen am luat Augmentin si Flamexin, dureri nu mai am acum dar sa vad in luna iunie ce va fi, pana atunci ma tot gandesc cum sa salvez ovarul, pana ma hotarasc mai vreau si parerea altor medici ! Va doresc sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasy (acum 10 ani)

a fost grea operatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2