Flux menstrual extrem de redus

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Maya Ella cu 12 ani in urma

Ieri mi-a venit menstruatia, pt inceput a curs normal dar peste noapte fluxul s-a redus semnificativ, pe absorbant nu erau decat 2-3 picaturi iar azi m-am ingrijorat si mai tare pt ca am senzatia ca mi se termina, nu am mai trecut prin asa ceva niciodata si imi este frica...nu stiu de ce se intampla astfel... Tin o dieta, dar de doar 3 zile. In a doua zi de dieta, deja a survenit menstruatia, cu 2 zile mai devreme. Nu ma mai dor sanii, ca inainte, nu sunt imbalonata, nu mai am acelesi dureri. Am urmat si un tratament cu aminoacizi esentiali, timp de 15 zile. Poate fi o sarcina? Am ceva probleme cu greutatea, acum un an am slabit de la 80 la 63 de kg, cu aceesi dieta, iar acum le-am pus la loc.Ma deranjeaza si glanda de ceva timp. Daca am dereglari hormonale, testul de sarcina poate iesi pozitiv. Va rog, raspuns urgent. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 12 ani)

Testul poate iesi pozitiv DOAR daca esti gravida, in nici un caz daca ai dereglari hormonale. Iar fluxul poate fi redus din cauza unei dereglari hormonale. Fa un test de sarcina la 1 saptamana de la data la care trebuia sa iti vina. Apoi repeta-l dupa alte cateva zile. Daca este tot negativ, mergi la un consult endocrinologic. In plus, daca ai probleme cu tiroida, este necesar sa fii monitorizata de catre un medic endocrinolog si sa iei tratament permanent. Nu iti dai seama ce probleme pot determina aceste afectiuni daca nu sunt tratate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

P.S: Daca ai folosit protectie (asa cum sper ca ai facut), nu trebuie sa te ingrijorezi. Fa totusi test pentru siguranta. Daca nu ai folosit, evident poti ramane gravida oricand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maya Ella (acum 12 ani)

Multumesc mult! Am sa urmez aceste sfaturi. Din pacate imi fac destul de multe griji pentru o eventuala sarcina, din motive lesne de inteles. Vroiam sa stiu daca aceste sangerari reduse ascund si o eventuala sarcina. Din pacate intr-o relatie stabila, mai uiti de contraceptie, si se pare ca ma va costa scump.Multumesc inca o data

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Cum adica intr-o relatie stabila mai uiti de contraceptie?? Asta nu am mai auzit. Uiti de contraceptie doar daca vrei copii. Punct. Sau un eventual avort. Sau o BTS. Offffff.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maya Ella (acum 12 ani)

Am facut un test de sarcina, a iesit negativ. Il voi mai repeta peste 1 sapt si la3 sapt de la ultimul contact. Am avut sangerari mici toata perioada asta. Cred ca este o problema hormonala. Multumesc pt raspunsuri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

Este posibil cand ai mici sangerari sa fii insarcinata,dar nu cred sa fie si cazul dv.,daca spuneti ca ati facut si teste de sarcina,si au iesit negative,mai degraba ar fi hormonale,iar testul de sarcina functioneaza dupa un anumit hormon care se gaseste in urina,in momentul in care ramai insarcinata..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: