Este vreo boala?

Boli genitale feminine
Intrebare postata de arian_a cu 13 ani in urma

Buna!cateva raspunsuri din partea voastra vor insemna linistea pt mine.
am observat formatiuni iesite in relief,deschise la culoare mici si multe in zona labiilor mici.datorita faptului ca nu am fost niciodata la ginecolog si nu am discutat cu cunostiiintele pe tema asta nu stiu daca e ceva normal,adica daca asa ar trebui sa arate zona sau este o problema.nu am mancarimi si nu ma incomodeaza ,doar estetic e discutabila problema.asa ar trebui sa arate zona?e vreo boala?e transmisibil?am nevoie de raspunsuri,va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Adrienne (acum 13 ani)

Ar fi bine sa-ti faci curaj si sa mergi la un control ginecologic. Daca ai viata sexuala , dupa descriere s-ar parea ca ai Condilomatoza. Niste negi care se datoreaza unei tulpini de HPV necancerigena, dar netratata corespunzator ,poate evolua. Este o afectiune cu transmitere sexuala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arian_a (acum 13 ani)

problema persista de mai mult de un an fara agravare sau poate si mai mult.oare cum poate evolua?nu imi provoaca disconfort deloc si nu arata ca niste negi,mai degraba ca punctele albe sub piele de marimea semintelor de kiwi.deci nu e un aspect normal al labiilor!!trebuie s recunosc ca m-am speriat putin acum deoarece am intretinut relatii neprotejate cu iubitul meu si mi-e teama sa nu ii fi transmis si lui problema. multumesc de raspuns,adrienne

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arian_a (acum 13 ani)

si mentionez ca acestea s-au format inainte de inceperea vietii sexuale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Nu ma pot pronunta in legatura cu problema ta reala.................dar, orice medic iti poate spune ca o femeie care face un cancer de col uterin, are in antecedente, in mod sigur o condilomatoza, chiar si in urma cu 20- 30 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Repet...........nu sustin ca ai avea asa ceva..............ce te opreste sa mergi la medic si sa primesti un raspuns competent ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arian_a (acum 13 ani)

sunt mirata,incepusem sa ma obisnuiesc cu ideea,credeam k e ceva normal,nu credeam ca labiile mici trebuie sa fie lucioase si lipsite de denivelari.mie mi-este groaza de doctorii pe care ii gasec aici,am avut diverse probleme de sanatate si a primit tratament gresit de cateva ori si de aceea am tendinta de a evita cat mai mult posibil vizitele la doctor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 13 ani)

Stai putin. E IN ZONA labiilor, adica sub labii cum ar veni, sau PE labii? Ca e o diferenta... Labiile mici intr-adevar nu au nimic pe ele, sunt putin incretite asa pe margini. Sub ele (intre cele mari si cele mici cum ar veni) exista niste "bumps", adica niste mici umflaturi cam ca radacinile firelor de par de pe corp, micute asa, circulare, de o culoare asemanatoare cu restul mucoasei (adica nu albe, galbene, rosii sau altele de gen, ci de aceeasi culoare cu restul, roz-maroniu asa, depinde de pigmentul tau). Daca te referi la acelea, am obs ca exista si pe penisul barbatului si sunt normale. Dar acelea exista inca de la pubertate, adica sunt constitutionale.
Ar fi buna o descriere mai complexa... Tie ti s-au format de curand?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arian_a (acum 13 ani)

formatiunile se intind de la clitoris pana la intrarea in vagin dar inspre "incretiturile de pe margini" sunt mai multe si le am de un an si ceva,ppoate 2,sau poate si mai mult dar doar acum cateva luni am devenit mai atenta la zona respectiva.merci de raspuns,chiar aveam o minima speranta sa fie ceva normal dar se pare ca nu este....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

In general cand apare "ceva nou" mai ales in astfel de zone, e bine sa iti dea de gandit. In locul tau as intreba-o pe mama intai (sau sora daca ai). Dupa aceea, in functie de raspuns, as cere cuiva apropiat o recomandare pt un ginecolog si ai avea ocazia sa faci si un control, sa stai linistita. Eu nu imi dau seama daca chiar e ceva anormal. Exista acolo niste bumps mici dar acelea exista dintotdeauna, sau apar la pubertate. Oricum e mai bine sa previi si daca nu e nimic, vei pleca fericita de acolo :)
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 11 ani)

Buna! Ajuta–ti–ma cu un sfat va rog! Sunt foarte nelinistita! Am niste bubite mici usturatoare pe labiile mici iar in timpul urinarii usturimea se intensifica.Sa fie ceva grav?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: