Dureri in timpul actului sexual

Boli genitale feminine
Intrebare postata de diana07 cu 13 ani in urma

Buna ziua! Am 22 de ani si am un prieten de 4 ani si ceva( primul meu partener). Ma confrunt cu o situatie foarte frustranta si nu pot sau nu vreau sa vad cauzele. Ideea e ca de foarte mult timp, daca nu de la nceput, am dureri si la penetrare si in timpul actului sexual. Nu reusesc sa fiu excitata, lubriferea este aproape de 0 si accept sexul ca o obligatie. Ma doare si ma ustura tot timpul.Am si dureri mai profunde, in capat cum s-ar spune. MI-am facut Papanicolau, m-am tratat de candidoza, nicio schimbare..Simt o repulsie fata de tot ceea ce inseamna sex dar sper totusi sa gasesc o rezolvare.
Nu stiu exact daca cu Papanicolau se pot vedea si problemele ovarelor, de exemplu. Ma gandesc sa nu am vreun chist ceva. Sau ma mai gandesc sa nu am probleme cu nivelul hormonilor. Aceste analize hormonale se fac la endocrinolog?
Daca dpdv fizic sunt sanatoasa, atunci problema are cauze psihice ceea ce este mult mai ingrijorator.
Va rog mult, din suflet, orice parere, orice experienta, orice sfat m-ar ajuta poate sa imi rezolv problema. O zi frumoasa!
Ana-Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Iuli (acum 13 ani)

Ana-Maria,

In primul rand trebuie sa iti faci analize complete atat endocrinologice cat si ginecologice. Ma refer la dozari hormonale, ecografie pelvina eventual cu canula intravaginala, examen ginecologic complet, analize de frotiu etc. Daca toate acestea ies bine, atunci va trebui sa te indrepti catre un psiholog sau mai bine, un sexolog. Atata timp cat nu te exciti, nu te lubrifiezi, exista 2 posibilitati care duc cam catre aceeasi solutie: fie ai avut ceva fizic (ginecologic vorbind) atunci cand ti-ai inceput viata sexuala de care nu ai stiut, nu a fost tratat si ti-a provocat probleme (durere etc) la inceput si din aceasta cauza te-ai speriat si a devenit o problema psihologica, fie a fost de la inceput o problema psiho. Cel mai bine este inca sa excluzi latura fizica inainte de a recurge la cea mentala.
Parerea mea este ca afectiunea ta se numeste vaginism. Poti cauta pe Internet informatii. Din cate stiu se trateaza cu vointa si rabdare.
Iti doresc multa sanatate si sunt convinsa ca intr-o zi te vei putea bucura de minunea numita act sexual :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skippy (acum 13 ani)

incearca cu substante lubrifiante sa vezi daca nu cumva situatia se imbunantateste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana07 (acum 13 ani)

Inca nu mi-am perdut speranta ca intr-o zi o sa ma bucur de sex si multumesc Iuli pentru incurajare. Ceea ce ma supara cel mai tare este faptul ca prietenul meu pare a fi cam egoist. El s-a resemnat cu situatia asta, nu e genul care sa ceara zi de zi si atunci cand pot sa ii ofer e ok pentru el. pentru ca normal, el ajunge la final si pe mine ma consoleaza cu sexul oral. :(
Peste o luna cand revin in tara o sa imi fac un set complet de analize si poate suna aiurea dar sper sa am o problema ginecologica pentru ca se poate rezolva mai usor.(sper si asta). Doamna ginecolog mi-a pus un diagnostic de vaginism sau dispareunie dar mi-a dat tratament pentru candidoza..Nu prea a interesat-o sa stea la discutii cu mine.
Pe de alta parte nu exclud posibilitatea unei probleme de ordin psihologic in conditiile in care regret cum mi-am inceput vata sexuala si in care sunt o fire mai rusinoasa si inhibata, cu stari de anxietate.
@Skippy : am incercat si cu lubrifant, penetrarea devine putin mai suportabila, dar apoi tot apar durerile si aceasta senzatie de plictiseala si de "hai termina odata si lasa-ma"
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea (acum 13 ani)

aceasta problema o am si eu:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 13 ani)

am avut si eu aceeasi probl si ginec mia zis ca a fost din cauza ca nu am fost desvirginata bine,si problema a continuat pana la prima nastere,consulta un ginec

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

prietena (acum 13 ani)

problema este mai complicata fetelor. cu parere de rau trebuie sa va spun ca medicilor de orice specialitate li se rupe de sfinta lor practica. sint acolo pentru bani si... atit. nu am intilnit nici unul care sa demonstreze ca-i pasa de pacient. si in plus sint toti incapabili sa trateze corpul uman. te umplu de chimicale si asta e. cind ar fi atit de simplu sa stea de vorba cu bolnavul, in sens terapeutic, ar face minuni. dar ptr ei ar fi pierdere de timp. nu-i intereseaza sa te vindeci, ci doar sa fii bolnav ca sa te intorci cit mai des la ei.
organismul uman e puternic, dar atit de fragil. apelati la produse naturiste si folositi-le toata viata. la mine au facut minuni. in multe afectiuni.
diana, cred ca stiu care e problema ta. nu spun ca sigur e asa, dar prezinti toate simptomele. esti asexuata. adica nu te atrage ideea de sex. sint putine cazuri declarate ca si al tau, dar exista mai multe decit iti imaginezi. persoanele in cauza nu au chef de sex, prefera să se masturbeze sau cum ai spus tu, sex oral, adica clitoridian. doar ca sa elimine nevoia fiziologica de orgasm. nu e o problema psihica. asa esti tu. nu ai nimic fizic. mai poate fi vorba si de altceva. barbatii in general sint niste ...nu are rost sa jignesc animalele. asta e. poate nu ai intilnit, ca si alte miliarde de femei din toata lumea, un individ la care sa-i pese si de tine, sexual. nu esti obligata sa faci sex cu un barbat daca nu ai chef. nimic nu te obliga pe lumea asta sa stai cu un barbat. fii libera diana ! in toate felurile. si traieste-ti viata. lasa gindurile.
ai putea avea si o problema cu partenerul tau. poate EL nu te atrage sexual. incearca cu altcineva. si nu avea inhibitii. sper sa fii fericita. lasa gindurile negre deoparte. succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blonda (acum 13 ani)

aceeasi problema am avuto si eu........ credeam ca am eu o problema,am fost la ginecolog si mia zis ca s-ar putea sa am o problema cu parteneru,ei dragele mele credetima ca asa a fost.Acum am alt partener, partener care stie sa ma faca sa ma relaxez si eu cu el nu mai am niki o durere de burta sau de alte cele. la aproape 40 de ani am ajuns sa stiu si eu ce e ala orgasm si sa ma simt FEMEIE nu WC.conteaza foarte mult cat il intereseaza pe el de tine si daca e o persoana care se gandeste mai intai la tine si dupaia la el...... atunci te asigur eu ca nu o sa mai ai aceste probleme.iti doresc un viitor placut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana07 (acum 13 ani)

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Excluzand ideea ca as fi asexuala( doamne fereste) am inteles din parerile voastre ca daca toate analizele imi vor iesi bine, de vina ar fi partenerul. Foarte, foarte trist.Dar sa fie solutia despartirea? In orice caz, nu ma grabesc sa ma casatoresc( am doar 22), asa ca..voi vedea cum evolueza lucrurile in viitor.si daca problema devine exagerat de apasatoare, ma voi gandi la varianta despartirii. Sau poate voi putea trai cu aceasta problema nestiind cum e altfel. Si probabil el ma va insela, odata si odata. Atunci o sa il inteleg si o sa pun punct relatiei.:( Numai bine va doresc si bucurati-va de sex/dragoste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petre (acum 13 ani)

Nu stiu cat de nimerit este comentariul unui barbat, dar voi face totusi o incercare. Este foarte adevarat, la barbati totul se rezuma la capitolul excitatie fizica, iar restul vine de la sine. Trist e ca multi barbati nu se gandesc decat la ei, atunci cand e vorba de sex. Sunt lucruri care tin de mentalitate, de gradul de educatie, dar mai ales de sentimentele pe care le are fata de partenera. Daca un barbat tine cu adevarat la femeia de langa el, iti garantez ca o poate face sa-l doreasca si sa astepte cu placere momentele intime. Te-ai referit exclusiv la problema ta, dar in asemenea cazuri, e vorba de o problema de cuplu. Inaintea actului sexual in sine, partenerul tau are grija de acel moment extrem de important numit PRELUDIU ? Dupa ce faceti dragoste, se oboseste sa te mai mangaie, sa te rasfete, sa iti spuna ca esti frumoasa ? Adica exista si un POSTLUDIU ? Acestea sunt lucruri care pot fi invatate. Masurile radicale (schimbarea partenerului) crezi ca vor rezolva problema ? Si mai este un aspect foarte important: cat de profunde sunt sentimentele tale fata de partener ? Il iubesti sau nu ? Daca ajungi la concluzia ca nu simti mare lucru pentru el, cel mai cinstit ar fi sa va despartiti, altfel riscati sa va afundati intr-o relatie conventionala, care nu va face bine nici unuia dintre voi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viki (acum 9 ani)

bravo Petre cu lacrimi in ochi ma regasesc in vorbele tale, ai perfecta dreptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 10 ani)

Ai menționat de produse naturiste, poti te rog sa ne dai mai multe detalii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 10 ani)

Am si eu o problema la care nu ii gasesc rezolvare. In momentul in care incep sa ma excit simt o durere foarte puternica in zona vaginului, ca si cum s-ar crapa vaginul in mii de bucati, e o durere mai puternica decat usturimea care persista foarte mult si este urmata de o durere in zona colului. Cu lubrifierea nu am probleme, nu am ajuns niciodata la orgasm si am fost la mai multi medici care nu mi-au dat niciun diagnostic clar, fiecare in parte m-au tratau pentru diferite infectii minore. Puteti sa ma ajutati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: