Duphaston raspuns medic

Boli genitale feminine Retentia de apa
Intrebare postata de crisoli70 cu 12 ani in urma

Duphastonul ingrasa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Iuli (acum 12 ani)

Numai mancarea ingrasa, nimic altceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Personal nu am auzit că Duphastonul ar avea ca efecte advese creşterea în greutate. Un medic ginecolog este mai în măsură să vă răspundă la această întrebare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

desi in prospect este scris ca acest medicament nu modifica metabolismul, veti auzi de la multe persoane ca in urma tratamentului cu progesteron au castigat mult in greutate, dar si multe persoane care nu au avut aceste modificari. intradevar progesteronul poate duce la retentia apei in organism, de aici si sensatia ca in urma tratamentului v-ati ingrasat. pentru a contracara acest efect, incercati sa scadeti consumul de sare.

pentru mai multe detalii despre acest medicament, modul de administrare si reactiile adverse, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/medicamente/duphaston-comprimate_8340

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mada (acum 8 ani)

eu am luat acest medicament innainte de data menstruatiei.Din cate imi aduc aminte,medicul nu a precizat cand,doar ca 10 zile /luna timp de 3 luni.E GRESIT?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina454107614 (acum 12 ani)

nu ingrasa deloc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 12 ani)

Ba da ingrasa. Rezultatele nu se vad imediat... in schimb dupa cateva luni bune, veti observa cum scade metabolismul, creste pofta de mancare, si apar multe schimbari in organism. De curand am fost la un alt ginecolog, care mi-a recomandat niste pastile pe baza de plante, si mi-a confirmat, ca nu trebuia sa iau Duphaston, atat de mult . Mentionez ca am luat timp de cateva luni, si mai faceam cate o pauza de o luna intre. Sper sa imi ajute aceste pastile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liudmila (acum 10 ani)

duphastonul nu numa ingrasa dar si mia marit si sinii acuma la 24 de ani am marimea 9 la sîni si inca nu am devenit mamika nu pot sami imaginez daca sa mai fiu si insarcinata ce marime am sa am si daca este vriu medik sami dea un sfata de la ce la asa virsta nu am ciclu menstrual si daca voi putea avea copii cu asa o problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina454107614 (acum 8 ani)

Nu se ia duphaston daca te ingrasi sau ti se maresc sanii, deoarece atunci inseamna ca nu ai nevoie de progesteron!
Nu se ia duphaston pentru venirea menstruatiei! Este tratament gresit!
Reglarea ciclului vine odata cu linistirea si reglarea hormonala, pentru care conteaza modul de viata, de hrana, de sex, eventual spirulina regleaza activitatea ovarelor si nu alte produse indiene sau femina care contin hormoni, acestea nu sunt bune.
Nu trebuie luati hormoni la nici o varsta, chiar daca medicii recomanda, nici pentru fibrom, nici pentru chisturi, pentru nimic. Se poate incerca cu plante si cu alte metode de echilibrare a organismului in ansamblu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 10 ani)

si eu urmez tratament cu Duphaston pt reglarea menstruatiei,si am simtit o crestere de pofta,o usoara depresie si cateva cosuri pe fatza,in rest...m-am simtit bine. mie teama sa mai iau pilule din cauza ca imi voi da iar menstruatia peste cap,daca voi renunta la anticonceptionale...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Eu am luat Duphaston timp de 3 luni si m am ingrasat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina454107614 (acum 9 ani)

Duphaston nu se ia mai mult de 1-2 luni pt orice problema de reglare, oricat de grava. Asa ca, atentie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11706395506 (acum 2 luni)

Eu am 1 an de când îl iau și abia cu 3 luni in urma mi la reglat cat de cat mă refer că 3 luni de zile mia venit în 23-23-23 dar menstruația mea de la 28 de zile am ajuns sa îmi vina la 35. Am făcut pauza acum o lună si iar nu îmi mai vine. 😭

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 8 ani)

Mi-e mi-a prescris medicul ginecolog anul trecut in martie duphaston pentru amenoree adica mai bine spus,am suferit 6 interventii neorochirurgicale si nu mai mi-a venit menstruatie.Eram foarte sp***a,adica foarte sp***a inseamna normala ac***a in vedere ca sunt foarte mica la inaltime,aveam 41 de kg,am luat in fiecare luna 10 pastile in 5 zile.De la 41 de kg am ajuns la 48 si se vede foarte clar,nu sunt depedenta de mancare,nu beau sucuri acidulate,nu mananc dulciuri dar m-am ingrasat groaznic,am dureri de cap,mi-e greata tot timpul are foarte multe efecte secundare asta in cazul meu.Sincer eu m-am speriat, m-am ingrasat foarte multe in zona coapselor si pe langa asta am mai facut si celulita,eu sunt ingrozita.In viata mea nu am avut 48 de kg si celulita niciodata si am 29 de ani!!!!!!!!!!!Nu am copii,fac miscare si dupa tratament m-am transformat intr-o creatura cu sunculite si celulita!!!!!!!!Am facut 7 ani de atletism si cand ma uit in oglinda imi vine sa plang!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 9 luni)

Excluzand interventiile tale aceeasi poveste o am si eu cu duphaston .. nu zic ca nu a avut nici un efect bun ca tratament ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 8 ani)

Buna!!! Îmi poate raspunde cineva?? Am avut endonetrioza ..Iau duphaston de vre-o 3 luni după care am fost la Dr.ginecolog el ,mi -a recomandat tot acest medicament inca 3 luni de zile...întrebarea mea este : e posibil sa iau proporții? Spun asta pentru ca eu chiar m-am îngrășat,,sănii îmi cresc..ce sa fac??? Aștept răspuns de la un Dr.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 8 ani)

Buna!!! Îmi poate raspunde cineva?? Am avut endonetrioza ..Iau duphaston de vre-o 3 luni după care am fost la Dr.ginecolog el ,mi -a recomandat tot acest medicament inca 3 luni de zile...întrebarea mea este : e posibil sa iau proporții? Spun asta pentru ca eu chiar m-am îngrășat,,sănii îmi cresc..ce sa fac??? Aștept răspuns de la un Dr.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 8 ani)

Dr.endocrinolog mi-a recomandat 10 pasticule pe luna,1 pe zi din a 16 zi dupa menstra. am notat.Dupa 6 luni,da,a reglat mentra,vine ceas,dar eu am luat 4 kg.Am pofta de sarat...si retin apa. Am 47 de ani.Ma voi opri,si voi cauta alt tratament.Multumesc pt cele au au scris,si asa ne ajutam!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mya (acum 8 ani)

Da!!Duphaston ingrasa!!Eu il iau de vreo 2saptamani pentru reglarea ciclului si m am ingrasat deja 2kg plus ca mi s au marit sanii si ma dor.Sper sa nu mai fie nevoie sa l iau mult timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Buna! Am si eu o mare problema si as avea nevoie de cateva pareri, daca se poate. Am un ciclu neregulat de cand ma stiu, dar de data asta nu mi-a mai venit de pe 29 mai... Am facut doua teste de sarcina si au iesit negative, apoi am fost la ginecolog. La ecograf a vazut ca am niste chisturi si mi-a dat sa iau 5 zile duphaston cate 2 pastile pe zi. Au trecut 8 zile de la tratament si nici urma de menstruatie. Ginecologul mi-a dat si belara, din prima zi de menstruatie si fiindca nu mi-a venit, l-am sunat si a zis sa fac un test ( la ecograf nu a zis nimic de o eventuala sarcina) si sa mai iau inca 5 zile duphaston. Cu cateva zile inainte de a-l suna mai facusem un test, negativ si el. Maine o sa mai fac unul. Voi ce credeti, sunt insarcinata daca am avut numai relatii intime cu prezervativ iar cele 3 teste au iesit negative? Astept raspunsuri, va roooooggggg!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angela (acum 7 ani)

Aveti studii medicale de recomandati plante???

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2