Despre cauterizare

Boli genitale feminine
Intrebare postata de ADELA694318 cu 16 ani in urma

Ce parere aveti despre cauterizare? ati trecut prin asa ceva credeti ca este daunator organismului? sau din contra te poate vindeca?credeti ca poate avea urmari? va rog sa imi raspundeti daca stiti? daca ati facut cauterizaresi cum va ti simtit dupa?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Florian Alex (acum 16 ani)

Cauterizarea nu are cu ce sa fie daunatoare organismlui, decat daca este facuta inadecvat si probabil, in situatii nemedicale. Practic, cauterizarea reprezinta o mica arsura a zonei afectate (daca este vorba de o rana pe col,rolul acesteia este de a curata rana si o ajuta sa se inchida), poate fi vorba si de cauterizarea unor papiloame cum sunt cele de tipul hpv si in aceasta situatie, cauterizarea arde pur si simplu papilomul respectiv,lasand zona disponibila vindecarii. Nu te ingrijora, desi este o arsura, nu este deloc dureroasa si de obicei se face sub anestezie locala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

nu am trecut dar pt miercuri sunt programata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

nu cred ca va fi ceva dureros

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: