Cum pot trata mancarimile in zona intima

Boli genitale feminine
Intrebare postata de mady-ioana cu 13 ani in urma

Buna!am nevoie de un sfat urgent cum as putea trata mancarimile din zona intima?am aceste mancarimi doar in momentul in care am scurgerile vaginale(secretiile) ca sa evit aceste mancarimi trebuie sa ma spal imediat si sa imi pun alt protej-slip(practic trebuie sa ma spal de foarte des si sa ma schimb) e bine??ce trebuie sa fac???va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

marcela (acum 13 ani)

cred ca ar trb sa mergi la un medic sati prescrie un tratament.....sau la o frmacie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Iti dispare mancarimea daca te speli cu apa calda in care ai dizolvat o lingura de bicarbonat de sodiu( de preferinta din farmacie, dar la nevoie poate fi si alimentar). Ar trebui sa mergi la medic sa vezi care-i cauza. Se ia o lama cu secretie, se analizeaza si se da tratament in functie de rezultat. Daca nu vrei sa te duci la dr, poti cere de la farmacie ovule cu un spectru mai larg, care vindeca mai multe probleme( cu nistatina, eventual). pREFERABIL AR FI SA MERGI LA DR.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Poti sa le tratezi mergand la medic! Filipa de ce incurajezi oamenii sa nu mearga la medic? De unde stii ca nu are o BTS? Stii ca un tratament inadecvat poate avea urmari dezastruoase si o afectiune in sfera genitala netratata corespunzator poate duce la infertilitate? Incearca cu bucarbonat de sodiu 2-3 zile. Apoi mergi la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Acum am vazut ca acum 3 luni spuneai ca ai avut contact sexual neprotejat (normal, ca de prezervativ nu ati auzit) si banuiesc ca ai continuat acest sport periculos. Astfel, cel mai probabil ai o BTS si cel mai sigur e sa mergi la medic. FOLOSITI PREZERVATIV!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 10 ani)

dar daca iritatii apar si de la prezervativece folosim?!!...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

...si sa mearga SI EL la dermatolog. Ce ai tu are si el si va veti reinta tot timpul mai ales ca nu folositi nimic din pacatte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Iuli, citeste cu atentie ce i-am scris si apoi fa observatii. NU CRED CA AM INCURAJAT-O SA NU MEARGA LA MEDIC, CI I-AM INDICAT SA MEARGA EXPLICANDU-I SI CARE-I PROCEDURA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ai scris "daca nu vrei sa te duci la doctor..." Aceasta fraza e criminala pt ca cei care intra pe forumuri se leaga de orice firimitura de sfat medical sau medicamentos pt a evita vizita la medic. De aceea cel mai bine e sa nu dam astfel de sfaturi, chiar daca ai scris ce ai scris inainte...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Avea dreptate cineva ca depasesti limitele bunului simt. La fel ca zilele trecute cand ii interziceai unei persoane sa mai intre pe acest site daca nu-ti asculta sfaturile. Auzi la ea ''''fraza criminala''''...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mady-ioana (acum 13 ani)

va multumesc mult pentru sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 13 ani)

mady, cel mai sigur e sa mergi la medic. luarea unei probe de secretie nu e deloc dureroasa si nici nu ti se va intampla ceva din cauza asta! poti avea si o iritatie de la protej-slipul pe care il folosesti. eu una de pilda fac urat de tot si la absorbantele allways si la protej-slipurile de la aceeasi marca. ia vezi tu, te-ai uitat cu atentie daca stratul acela de la suprafata protej-slipului sta cum trebuie la locul lui?? de exemplu, la allways se destrama pur si simplu in zeci de firisoare care, evident, intrand in contact cu zona intima, pot produce mancarimi de mai mare dragul. un astfel de protej-slip nu poate fi tinut pe slip decat maxim o ora-doua si e musai sa-l schimbi. si sunt sigura ca nu numai allways-ul are problema asta... probabil mai sunt si alte marci. ca sa nu mai spun de protej-slipurile parfumate, pe care nu orice tip de piele le suporta! deci, ar mai fi si asta una din variante, ia cauta tu sa elimini aceste protej-slipuri si vezi daca te simti mai bine. e posibil sa fie de la ele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mady-ioana (acum 13 ani)

multumesc mult pt sfat mi-a fost foarte util..intradevar fac alergie la unele absorbante.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 13 ani)

buna am j eu o intrebare ce sa fac sa scap de mancarimi nu mai pot m-am spalta si cu ceai de galbenele si cu ceai de pelin si nu mi-a trecut si la doctor nu vreau sa ma duc va rog ajutat-ima,si prietenului meu i-a aparut ceva il mananca si il doare o fi de la mine?va rog ajutati-ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mady-ioana (acum 13 ani)

georgiana incearca sa te speli cu bicarbonat de 3 ori pe zi,desi ar trebui sa iti prietenul de mana si sa mergeti la medicul ginecolog,poate ati facut herpes genital sau alte infectii..(totusi daca nu vrei sa mergi la medic desi ar fi cel mai bine,du-te la farmacie si cere ceva)!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 13 ani)

multumesc mult pentru sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 10 ani)

spalate cu ciai de eucalipt de 3 ori pe zi 3 zile cu chestia aia cum se spune in romina?- in rusa груша)-(nu folosesti apa si sapun innainte a te spala,doar prima data) apoi 0 saptamina de 2 ori pe zi daca nici dupa asta nu trece la medic te duci(dar peste 3 zile de spalari e normal sa-ti treaca ori chiar de la prima spalare-ciaiul sa fie un pic mai tare decit e normal..)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 10 ani)

apropo,posibil sa fie alergie la prezervative si oral sa nu fii stimulata,saliva tot poate provoca mincarime si lubrifiantele de cauciuc daca le folosesti des..)-succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 10 ani)

am si eu o antrebare la voi fetelor ,am fost la doctor cu dureri foarte mari de ovare si ma gasit cu 7 chistulete pe ovaru drept si 14 chistulete pe ovaru stang mio dat tratament timp de 2 saptamani am respectat tratamentu dupa care am fost din nou la controll ,aceleas problemeee mia mai dat anca 3 luni tratamentu care lam luat si an allea 2 saptamani,dar ce as vrea sa va antreb eu pe voi daca stiti si vreti sa ma ajutat cu ce ciaiuri ma mai pot spalaaa poate totusi dispareeee va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vani (acum 10 ani)

ai mincarime la p***a? hahahaha

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vani (acum 10 ani)

ai mincarime la p***a? hahahaha

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2