Cosuri pe labiile interioare

Boli genitale feminine
Intrebare postata de mishka cu 14 ani in urma

De citiva ani, din cind in cind, imi apare pe labiile interioare o umflatura dureroasa, ca un cos, dar fara "radacina", care ma tine vreo saptamina. Prima oara cind mi-a aparut, am fost la ginecologie, mi s-a facut o incizie si mi s-a spus ca-mi va mai aparea, iar cind se va mai intimpla sa dau cu Santaderm si Betadina. Numai ca nu le mai suport; penultima oara cind am mai fost la doctor mi-a zis sa-mi faca din nou incizie, iar ultima oara m-a intepat, l-a stors si mi-a zis sa fac si eu acelasi lucru cind va mai aparea... Asta e o rezolvare momentana, dar care e cauza? Ce pot face ca sa nu mai apara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

ionica (acum 14 ani)

Nu este bine sa folosesti timp indelungat acest produs (Santaderm). Tot ceea ce trebuie sa faci este sa vb cu medicul specialist, sa-i explici ca ai mai folosit tratamente date de el si au fost fara niciun rezultat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishka (acum 14 ani)

Azi dimineata am fost ultima oara la dr. (ala care mi-a stors ce mai ramasese din cosul ala nenorocit!) si eu i-am povestit tot ce-am facut pina acum. Ideea principala e ca inca nu am gasit un medic care sa-mi spuna ce analize sau ce-ar trebui sa fac pentru a descoperi cauza aparitiei acestor cosuri sau cum s-or numi. De cind mi-a aparut prima oara si pina acum am fost la citiva ginecologi, numai ca... am plecat vaca si m-am intors bou! :)
Imi poate recomanda cineva un ginecolog bun?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Incearca Bepanthene, am auzit ca este o crema care poate fi utilizata pentru a grabi vindecarea ranilor si a iritatiilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

cred ca ce ai tu e produs de stafilococul aureus..e un fel de furuncul.problema este ca va aparea mereu daca nu-l tratezi.este prezent in sange probabil si iti da tot felul de infectii.e necesar sa faci o cura cu antibiotic pt sterilizare dar eu ti-as recomanda vaccinul stafilococic pt a scapa definitiv de problema.vorbeste cu medicul de familie,explica-i problema si spune-i de acest vaccin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Cred ca problema cu care te confrunti este mai mult de natura dermatologica decat ginecologica! Sau poti consulta si un medic chirurg, el iti poate spune ce si cum, si eu am avut o problema acum patru ani, am crezut ca e de competenta ginecologilor si cand colo, s-a dovedit a fi de natura pur chirurgicala, am fost operata si am scapat de orice problema! Iar in spital mi s-a facut, prin vena, un antibiotic puternic (de-mi amortise bratul) si cu ajutorul antibioticului si a unui chirurg bun nu am mai avut nici un fel de bai!
Multa sanatate si bafta, cauta-te in continuare si pana la urma vei scapa de problema! Ca sa afli ce infectie ai (caci sigur e o infectie) trebuie facute analize ale mizeriei stranse in acel cos sau ce o fi. Cere tu analize daca nu ti se dau!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

revin..ai putea incerca si un produs homeopat la fel de eficient si anume Staphylococcinum 30CH..dar asta dupa ce vorbesti cu medicul tau si ii ceri parerea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishka (acum 14 ani)

Multumesc pentru sfaturi. Banuiam si eu ca ar fi un stafilococ; eu mai am probleme si cu pielea, adica imi ies cosuri pe spate, iar pe la 20 de ani am facut o gramada de injectii (anatoxina stafilococica, autovaccin etc.) si tot degeaba. De alte tratamente cu tot felul de solutii preparate la farmacii nici nu mai vorbesc... Si stiu si eu prea bine ca, daca nu se rezolva problema din interior, imi vor aparea tot timpul cosurile astea! Tocmai de-aia nici nu mai stiu cui sa ma adresez. Apropo de acest Staphylococcinum 30CH, ar trebui sa vorbesc cu un dermatolog sau ginecolog? Ca medicul de familie ma indoiesc ca-mi va spune ceva concret; probabil isi va da cu parerea...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

este un preparat homeopat.am auzit ca da rezultate bune acolo unde atovaccinul a esuat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 14 ani)

de ceva vreme am foarte multe cosusuri pe fata , pe piept si pe spate . cu ce le`as putea vindeca ????? un sfat dak se pote . am doar 14 ani si niste cosuri ingrozitoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishka (acum 14 ani)

Nicoleta, apropo de cosurile pe care le ai (de ce oare nu mi-e necunoscuta problema :) ) as spune in felul urmator: ai incredere in tine si fii optimista, o asemenea problema nu se rezolva doar in citeva luni (eu am avut si am in continuare niste complexe despre care am observat de-a lungul timpului ca numai bine nu mi-au facut, iar eu am 42 de ani!); apoi, acum vreo 2 ani, am fost la Dermastyle (unde lucreaza Mihaela Leventer, nu se poate sa nu fi auzit de ea, da'' bineinteles ca ea doar a venit sa ma vada, apoi m-a plasat la alt medic), dar am fost total dezamagita, pentru ca nu au rezolvat absolut nimic! Mi s-au dat Azitrox, Skinoren, Izotrexin si Zinkit, mi-am facut si analize la colesterol, trigliceride, TGP, TGO, testosteron si DHEA (astea cu initiale nu mai stiu ce reprezinta!), analize care au iesit ff bine, si dupa citeva luni bune, vazând ca nu se apare nici un rezultat, mi-au dat solutia finala: Roaccutane. Dar eu am lasat-o balta pâna la urma, pentru ca am auzit pareri pro si contra privind acest medicament. Asa ca acum o luna mi-am zis sa mai incerc si la Bioderm (au un sediu pe str. Mihai Eminescu, aproape de Pta Romana), la dr. Ioana Chebac. Cine mi-a recomandat-o m-a anuntat de la inceput ca voi fi chemata la control destul de des (asta ca sa stiu ca voi fi nevoita sa scot destui bani din buzunar). Dr. Chebac mi-a dat o apa de fata preparata de ea si alte solutii si creme pentru spalat si curatat fata. La examenul bacteriologic facut aici s-a descoperit ca am stafilococ auriu si demodex foliculorum. Mi-a spus ca nu da antibiotice sau altele de la inceput, ci doar dupa ce vede cum reactioneaza organismul. Urma sa ma duc peste 10 zile, numai ca am avut un accident, iar acum am un picior in ghips si n-am putut sa ma mai duc. Dar ma voi reprograma, sa vedem ce facem in continuare, asta ca sa nu spun ca n-am dus totul pina la capat! Oricum, am ramas la fel, nu observ nici o imbunatatire, acum mi-au aparut pe obraz 2 cosuri urâte, de-alea la care nici nu se vede radacina. Sunt sceptica, nu stiu daca voi vedea vreun efect pozitiv... (vezi, e vorba despre optimismul de care vorbeam la inceput!) Asta e despre mine. Acum sa-ti spun despre o nepoata de 22 ani, care are aceleasi probleme: la Dermastyle i s-a spus clar ca e dereglare hormonala (daca ar fi asa ceva, cum de mie mi-au iesit toate analizele alea perfecte?); ideea e ca in perioada când ia anticonceptionale (Laurina) i se linisteste pielea, dar citeva luni n-a mai luat si are iarasi "explozie". Cam acum 2 saptamini când a fost ultima oara i s-a spus si ei de Roaccutane...
Nu stiu daca ti-am fost de ajutor cu "scrisoarea" asta, dar nu cred ca aceste cazuri pot fi generalizate. Du-te si fa-ti analize hormonale si examen bacteriologic, asta ca sa fii pregatita cu tot ce trebuie, si apoi du-te la un dermatolog (din pacate, nu-ti pot recomanda nici unul, ca deocamdata nu am avut ocazia sa fiu multumita de careva) si vezi ce concluzii trage. Nu lua Laurina aceea de care am vorbit doar pentru ca nepoatei mele i-a facut bine!! Esti inca un copil, sper ca n-ai inceput viata sexuala (off, aici vorbeste "mamaia" din mine, desi nu am nici copii, nici nepoti) si sa nu crezi nici o clipa ca daca ai incepe-o s-ar rezolva problema (de câte ori n-am auzit si varianta asta cretina!).
Sper sa mai vorbim si sa-mi spui si mie ce ai facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 13 ani)

RE mishka cosuri pe labiile interioare

in cazurile acestea merge bine fucidin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishka (acum 13 ani)

Lili, multumesc pentru sfatul tau cu Fucidin, numai ca acesta contine cortizon...
Acum... trebuie sa-l vorbesc de bine pe doctorul la care am fost ultima oara (adica la inceputul anului), acela care mi-a stors cosul (poate e impopriu spus "stors", ca nu m-a durut niciun pic) si care mi-a spus ca se rezolva problema, ca n-o sa-mi mai apara. Si iacata ca a avut dreptate! Au trecut 5 luni de-atunci si nu-mi vine sa cred ca nu mi-a mai aparut deloc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niky 23 ani (acum 13 ani)

Am o astfel de problema daca ma puteti sfatui ce sa fac si ce sa cred. Mi s-au umflat labiile interioare, tare de tot, am deja 3 zile, ma dor, sunt rosii, am usturimi cind urinez, am si mincarimi, igiena o pastrez extrem de mult, am si eliminari nemirositoare. Nu am avut relatii sexuale in aceatsa perioada, doar mi-am schimbat apsorbantele, pe unele mirositoare. Ar putea fi asta problema, in medici deja nici incredere nu mai am. Daca puteti sa va dati cu parerea.
Mersy.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacra (acum 13 ani)

Am aceasi problema cu cosurile pe labii.apar din cand in cand si sunt si foarte dureroase.eu le sparg chiar de ma ustura foarte tare dar dupa ce le sparg parca nu mai dor asa de tare.la fel am folosit alifii dar reapar.mam saturat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: