Control ginecologic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de aetana cu 13 ani in urma

Buna ziua! Am 29 de ani si sunt casatorita de aproape 2 ani. Ieri, am fost pt prima data la un consult ginecologic de rutina. As vrea ca in viitorul apropiat sa devin mama si vreau sa stiu ca totul este in ordine. In timpul consultatiei m-a durut f tare, desi am fost incurajata din multe parti ca aceasta consultatie in sine nu doare, ci creaza putin disconfort. Insa pe mine chiar m-a durut, inclusiv cand a prelevat probe pt secretie si Papanicolau. Intr-adevar eram si f incordata, data fiind situatia jenanta la care trebuie sa te supui (e chiar imposibil sa te relaxezi). Dar si doctorul mi-a spus ca stie ca ma doare, sustinand ca am o secretie abundenta care a afectat colul si vaginul. Maine imi va da si rezultatele analizelor, insa sunt destul de ingrijorata. Ce poate insemna acest lucru? Este ceva grav sau se poate vindeca usor si cu grija daca tii cont de sfaturile medicului? Tin sa mentionez ca in timpul contactului sexual, de cele mai multe ori am dureri. Mi-a fost recomandat si un ecograf pelvin de asemenea, precum si o noua consultatie peste 3 saptamani. Imi este groaza cand ma gandesc ca trebuie sa merg din nou la ginecolog si in acelasi timp teama de nu mai ma durea consultul.
As dori si eu cateva sfaturi sau pareri. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Alice (acum 13 ani)

Chiar e primul consult ginecologic!!!!!!! Cum ai stat asa pana la varsta de 29 de ani????!! Scuze, am ramas socata!

Dar, mai bine mai tarziu decat niciodata!

E foarte bine ca te-ai gandit sa verifici sa fie totul ok inaintea unei sarcini. Medicul iti va spune rezultatul analizelor si in functie de asta vei primi si tratamentul adecvat, este foarte important sa urmezi tratamentul pe care il vei primi. Scurgerea abundenta poate indica o posibila BTS ( boala cu transmitere sexuala), sau o candida sau o "simpla" vaginita, ai dat prea putine informatii despre ea ( culoare, miros, consostenta) ca sa poata cineva sa-ti spuna ce e, oricum ideea e ca si partenerul/sotul va TREBUI sa ia tratament pt ca altfel te va reinfecta chiar daca tu vei trata scurgerea.
In alta ordine de idei ar fi indicat sa-ti mai faci cateva teste care de obicei se fac in primul trimestru de sarcina, facandu-le ACUM elimini riscul de a fii infectata cu anumiti paraziti care afecteaza in mod tragic fatul la o mama cu paraziti activi. Ar trebui sa ceri medicului ginecolog maine sa-ti faca trimitere la laborator pt a-ti face si aceste analize si apoi sa mergi la medicul de familie sa vezi care dintre ele le poti face gratuit, restul trebuie sa le platesti nefiind inca insarcinata:

hemoleucograma, glicemie, calcemie, transaminaze, creatinnina+ureea sanguina, colesterolemie, trigliceride, coagulograma, grup sanguin si RH, serologia hepatitelor B+C (HBsAg+HCV), serologia sifilisului+anticorpii (RBW+TPHA), HIV, Zoonoze (toxoplasmoza, riketsii, listeria, brucella), Citomegalovirus, Rubeola . In cazul in care tu ai RH negativ si sotul pozitiv dupa nastere in 72 de ore va trebui sa-ti faci un vaccin pt a putea da nastere fara probleme si unui al doilea copil ( despre asta iti va spune medicul ginecolog mai multe daca este cazul).
Este neplacut pt noi sa mergem la ginecolog, postura noastra fiind una... nasoala ( mai ales ca nu esti consultata si tratata precum vezi in filme cu halat pe tine si acoperita, ci efectiv despuiata si cu toate la vedere), dar asa cum este neplacut dar necesar sa mergi la dentist, tot asa este necesar sa mergi la ginecolog, mai ales ca afectiunile ginecologice la femei se trataeaza mai greu decat la barbati, au simptome neplacute si pot duce la INFERTITLITATE.
Te sfatuiesc sa-ti notezi ce ti-am scris aici si maine sa discuti cat mai deschis cu medicul ginecolog. Unele din analizele recomandate sunt cam scumpe, dar vei putea dormi linistita cand vei ramane insarcinata ca esti vindecata si bebelul tau va fi sanatos, pt ca daca esti pozitiva la vreo infectie precum toxoplasmoza si citomegalovirusul , va trebui sa faci intrerupere de sarcina ( pt ca de ex: toxoplasmoza provoaca avorturi spontane pana in 3 luni sau probleme de retard si grave afectiuni oculare la fat, iar citomegalovirusul provoaca grave malformatii).
Iti doresc sanatate, curaj si sa urmezi intocmai sfaturile medicului ginecolog, nu uita ca e foarte important sa discuti cat mai deschis cu acesta mai ales pe parcursul unei sarcini.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aetana (acum 13 ani)

Multumesc frumos pt toate informatiile si sfaturile pe care mi le-ai dat. Referitor la ingrijorarea de care mi-ai dat impresia cum ca am mers foarte tarziu la ginecolog, tin sa te anunt ca nu am apelat la medic in acest domeniu pana acum, deoarece viata sexuala mi-am inceput-o odata cu casatoria (adica la 27 ani). Neac***a viata sexuala am stiut ca daca merg al ginecolog nu prea are cum sa ma consulte. Stiu ca acest capitol al vietii noastre nu trebuie evitat sau amanat, ci totul trebuie facut la timpul lui. Voi lua in considerare sfaturile tale in leg cu alte analize si sper ca rezultatul va fi unul pozitiv. Apropo, eu RH-ul il am pozitiv, inca nu stiu ce RH are sotul, dar la primele analize vom cere si acest lucru. O zi frumoasa in continuare si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 13 ani)

Nu te supara Frate stii vorba aia.....erai virgina cand te-a luat de nevasta? ca sa nu te duci la ginecolog pana la 29 de ani e prima data cand aud asa ceva....chiar si virgina este bine sa te duci acolo chiar daca nu te contrloeaza prin patrundere manuala .......ginecologul trebuie sa fie cam ca mama.......ma rog sa trecem peste......astepata rezultatele pap si secretie...pe urma faci eco........posibil sa ai diferite infectii gen candida si altele.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aetana (acum 13 ani)

Draga mea, asta nu e cred ca ar fi problema nimanui daca am fost sau nu virgina cand m-am casatorit. Inafara de acest aspect, am mers la ginecolog atunci cand am considerat eu de cuviinta (nu sunt nici prima si nici ultima care apeleaza la ginecolog la o varsta cat mai tarzie); si din cate cunosc nici o femeie nu e atrasa de acest medic si isi amana mereu prezenta la cabinet, atata timp cat se simte ok sau poate din alte motive, oricare ar fi acestea. Deci, eu daca am postat acest mesaj pe acest forum, am facut-o ca sa primesc niste sfaturi sau sugestii legate de cum a decurs consultatia, nicidecum reprosuri sau mai stiu eu ce. Eu iti multumesc pt parerea exprimata, sunt de acord ca este bine sa consulti un medic din timp pt a preveni o boala in cazul in care aceasta exista, decat sa ajungi sa o tratezi; insa fiecare ia propriile decizii atunci cand considera ca este momentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anutzamihaescu (acum 13 ani)

Buna sincer pe mine nu ma socat ca ti-ai inceput viata sexuala la 27 de ani si ca ai facut prima consultatie ginecologica la 29 si parerea mea este ca cel mai frumos lucru e sa fi virgina atunci cand te casatoresti cunosc multe doamne care au varrsta mult mai inaintata si sunt virgine asta nu este o rusine si nu trebuie sa judecam pe nimeni din punctul meu de vedere ai facut ff bine asteapta sa vezi rezultatul sper sa nu fie ceva negativ si sa-ti iasa totul pozitiv iti doresc multa sanatate tie si sotului tau si va doresc o casnicie frumoasa ptr tot restul vieti!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aetana (acum 13 ani)

Buna. Multumesc frumos pt parerea ta. Sincera sa fiu, niciodata nu m-a interesat parerea altora ref la debutul vietii sexuale, fiecare face cum crede de cuviinta si cand crede ca este pregatit. Din pacate, noi romanii am incercat sa copiem stilul de viata occidental, dar am preluat numai aspectele negative.
Legat de analize, papanicolau mi-a iesit ok, iar la secretie mi-a iesit candida ceea ce si banuiam, pt ca in trecut am avut o perioada cand am luat f multe antibiotice. Am facut tratamentul necesar pt candida si acum totul este bine. Multumesc mult pt gandurile frumoase transmise, multa sanatate iti doresc si tie si familiei tale!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daia (acum 11 ani)

ce tot criticati fata ca a fost virgina pana la nu stiu ce varsta, era mai bine de se culca cu toti de la 13 ani. eu personal te felicit ca te-ai casatorit virgina si despre ginecolog ii dau dreptate ca ii este frica.important este ca ai mers si ca vei merge in continuare.nu lua in seama toate "MIRATELE"astea care tot se mire cum de aia,cum de aia este treaba ta si noi suntem nimeni pentru a te critica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DAN (acum 8 ani)

MAJORITATEA FEMEILOR NU MERG LA CONSULTATIE DEOARECE GINECOLOGII DIN TARA ASTA NU PERMIT PARTENERILOR SA INTRE LA CONSULTATIE….SOTIA MEA NU MERGE FARA MINE NICI LA TESTUL BABES- PAPANICOLAU….SPUNE CA SE SIMTE RELAXATA SI IN SIGURANTA DOAR ATUNCI CIND SINT SI EU LINGA MASA DE CONSULTATIE….DOMNILOR GINECOLOGI, SINTEM IN SECOLUL XXI….FITI MAI DESTUPATI LA MINTE….ADOPTATI O GINDIRE MAI MODERNA….NU MAI DECIDETI IN LOCUL NOSTRU CA SI CUM NOI AM FI OLIGOFRENI ....PARTENERELE NOASTRE AU NEVOIE DE NOI IN ASTFEL DE IMPREJURARI….CA SA NU MAI VORBESC DE NASTERE….

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11554716546 (acum 5 ani)

Cum aflu la ce medic ginecolog sunt programata ?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: