Consult ginecologic raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Buna ziua,

Mi-a facut programare pentru a ma duce la primul consult ginecologic. As dori sa stiu ce ma asteapta la acest prim consult. Va fi stangenitor? Se va efectua si palparea sanilor? Trebuie facut si tstul Papanicolau sau o ecografie?
Astept raspunsul dvs. va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Stimata doamna,

Un consult ginecologic nu are de ce sa fie stanjenitor tinand cont ca un consult ginecologic regulat este ceva firesc la o persoana cu viata sexuala activa si nu numai.

De obicei, un consult ginecologic incepe cu o discutie pe care o purtati cu medicul, discutie prin care medicul va incerca sa afle cat mai multe date despre starea dumneavoastra actuala de sanatate, despre istoricul afectiunilor dumneavoastra si despre viata dumneavoastra sexuala (existenta contactelor sexuale, metode de contraceptie, despre menstruatie, numar de sarcini, avorturi etc.); discutie in care puteti preciza ca este prima data cand va prezentati la un cabinet ginecologic.

Dupa aceasta discutie va urma un examen clinic care va cuprinde pe langa examinarea clinica generala, un examen cu valve si un tuseu vaginal (cand exista viata sexuala, daca nu tuseu rectal). In principiu se vor recolta o lama din secretia vaginala si un test papanicolau. Daca medicul constate anumite leziuni, acesta va poate recomanda cateva teste suplimentare.

De asemenea, daca cabinetul dispune de ecograf, se va efectua si o ecografie.

Palparea sanilor ar trebui sa insoteasca orice consult ginecologic, urmat de o instruire a dumneavoastra despre cum ar trebui sa va palpati, la intervale regulate de timp, proprii sani, insa sunt medici care efectueaza palparea sanilor numai daca pacienta acuza modificari la nivelul acestora.

Sper ca aceste informatii va sunt utile.

Toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: