Consult ginecologic la ...virgine

Boli genitale feminine Ginecologie
Intrebare postata de Cantili cu 15 ani in urma

Am un ovar micropolichistic care necesita un control mai amanuntit,problema este ca eu...sunt virgina...o prietena studenta la medicina mi-a spus ca un ginecolog bun imi poate introduce o camera fara sa ma dezvirgineze...eu am dubii...as vrea sa stiu dc e posibil sa raman virgina caci dc nu e posibil macar sa ma duc "sa rezolv problema"...nu vreau ca prima mea data sa fie cu o camera...mai ales ca am s i vreo 23 d ani...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

violeta6097418 (acum 15 ani)

Eu zic ca un ginecolog iti poate spune mai multe. Dar, ca sa fii linistita, himenul are un orificiu, prin care se scurge sangele menstrual. Prin acel orificiu se pot introduce instrumente medicale special concepute pt virgine.

Pe de alta parte, ciar daca ar fi sa se rupa himenul...asta nu inseamna ca nu mai esti virgina sau ca se consuma "prima ta data". Virgina esti pana la primul contact sexual propriu-zis, iar asta o vei putea sustine cu tarie in fata partenerului tau, care, daca tine cu-adevarat la tine, e mai interesat de sanatatea ta decat de himenul tau.

Iar daca nu vrei, nu-i absolut necesar sa-i spui, fiindca nu in toate cazurile dezvirginarea se lasa cu dificultati si sangerare. Prima penetrare se va realiza oricum un pic mai greu, chiar daca himenul e rupt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius404 (acum 15 ani)

exista posibilitatea investigatiei laparoscopice, care este o procedura chirurgicala efectuata sub anestezie si care consta in practicare unei mici incizii la nivel abdominal prin care se introduceo camera.procedura este mult mai edificatoare decat un control vaginal cu sonda.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriel9455496 (acum 15 ani)

parere mea este sa mergi la specialis si el iti ppoate spune mai multe.nu trebuie sa te duci sa " rezolvi problema" doar de teama de a nu te dezvirgina doctorul asta o faci cand simti cu adevarat ca trebuie facuta.trebuie sa pui sanatatea pe primul loc nu se stie niciodada.multa bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 11 ani)

INTREBARE PENTRU GINECOLOG

spuneti-mi va rog cum se face controlul la virgine?
ce obiecte are dreptul sa foloseasca medicul?
este necesar sa se introduca cev ain vagin (de ex. ohlinjoara ceea mica cu codita pe care medicul o introduce in vagin)?

Recent am fost la o consultatie si medicul nu m-a intrebat daca sunt virgina (eu insa nu am stiut ca trebuie neaparat sa zic aceasta, am crezut ca el va observa asta) si mi-a introdus acesta oglinjoara in vagin. Cind a introdus acel obiect lung m-a durut putin, iar dupa ce l-a scos am singerat foarte- foarte putin.
Atunci asistenta medicala m-a intrebat despre virginitate si atunci medicul si-a dat seama ca a facut o greseala.
Mi-a pus un tamponas in vagin, insa nu a curs mult sange, ci doar asa ca la o mica zgaraieruta. O picatura.
Si mi-a luat si analiza, adica secretii pe sticla (analiza de frotiu).

INTREBARE: este normal ce a facut medicul?
Eu am ceva dubii si mi se pare ca a gresit ceva in consultatie si mi-a provocat o mica rana (sau ma gandeam chiar la ruperea himenului) din cauza ca nu a stiu de la inceput ca sunt virgina. Iar cind am intrebat el a zi ca nu.
Vreau sa stiu cum decurge o consultatie standart la virgine?

Mersi, 26 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elys Frumuselu (acum 7 ani)

Daca esti virgina la 23 de anii cred ca ai o problema cu capu.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum un an)

buna ziua am o prietena care ma intrebat daca mai ii virgina daca a facut sex la varsta de 8-9 ani cu un baiat cu varsta de 17 ani ,eu nu stiu sa ii raspund la intrebare ma poate ajuta cineva multumesc ,mentionez ca are 19 ani acuma si nu a mai facut de loc de atunci , poate sa mai fie oare ??multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: