Chistul ovarian - singura explicatie? raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de A. L. cu 9 ani in urma

Buna ziua,

De ieri simt un discomfort in zona ovarului drept, discomfort ce seamana cu o senzatie de presiune. Uneori simt si durere in partea soldului drept, in interiorul coapsei si, ocazional, in timpul urinarii. M-am gandit ca e posibil sa am un chist, mai ales ca in decembrie am avut unul in partea stanga, care s-a retras in urma tratamentului cu contraceptive. Dupa ce nu le-am mai luat, adica din martie, am luat tinctura de zmeur pentru reglarea ciclului. Din mai, nu am mai luat nici tinctura, iar ciclul din mai a venit cu dureri mult mai mari decat de obicei. Durerile au tinut doar in prima zi si dupa un nurofen forte dimineata si unul mai spre seara, nu am mai simtit nimic. Acuma, in jurul datei de 2 iulie, ar trebui sa imi vina ciclul si ma gandesc sa iau din nou contraceptive, preventiv, in caz ca durerea ar fi din cauza vreunui chist. Credeti ca aceasta ar fi singura explicatie pentru durerea respectiva? Sarcina nu ar putea fi, caci din noiembrie nu s-a mai intamplat nimic ce ar putea duce la o sarcina :) Sa incep din 2 iulie din nou cu contraceptivele si sa vad cum ma simt dupa asta? O sa ma programez si la medic, dar nu am banii necesari pana la jumatatea lunii. As dori sa aflu cateva pareri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Mirna (acum 9 ani)

Chisturile se formează in urma tulburărilor hormonale. Contraceptivele contribuie si mai tare la dereglarea sistemului hormonal, chiar dacă au un anumit efect asupra chisturilor. Așa ca intri intr-un cerc vicios si periculos. Îți recomand preparate naturiste pentru chisturi ovariene si reechilibrare hormonală. De exemplu, Black cohosh, Dong quai, Female hormone blend, bitter suedez si ceai de salvie sunt cateva dintre remediile de care ai nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Este bine sa efectuati un sumar de urina si o ecografie abdominala ( care ar vizulaliza si ovarele) pentru a exclude o infectie urinara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: