Chist ovarian

Boli genitale feminine Chisturi ovariene
Intrebare postata de dana252 cu 16 ani in urma

Buna ziua, am fost la diversi ginecologi care mi-au dat diverse tratamente si nu reusesc sa ma fac bine decat pe timpul tratamentului; am niste dureri foarte mari ,uneori ma doare cu tot cu picior si spatele, am inteles ca se mai poate apela si la operatie, insa un doctor m-a sfatuit sa nu faca acest lucru. Ce sa fac?
Mentionez ca am 21 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (54)

cristina600 (acum 16 ani)

Draga mea,stiu exact despre ce vorbesti pentru ca ,cam pe la varsta ta am trecut prin aceeasi problema.Eu am rezolvat-o insa naturist si foarte simplu.Dupa indelungi tratamente si dupa ce ajunsesem la disperare din cauza durerilor si a multor tratamente cineva mi-a recomandat tinctura de marar.Am luat-o exact cum scria in prospect.Cert este ca dupa o luna de zile cand m-am dus la medic chisturile se dizolvasera.Este un tratament naturist,fara efecte negative.In cazul meu a functionat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pusa (acum 11 ani)

vreu sa vorbim despe ibom

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pusa (acum 11 ani)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PUSA (acum 11 ani)

VA ROG ,INE S-A TRATAT NATURIST
AJUTATI-MA
TEL 0744782068

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea-georgiana (acum 16 ani)

buna ma cheama carmen iti dau un sfat du-te si te opereaza aceasi problema am avut-o si eu si m-am operat acuma doi ani 4 ani am stat cu chistul cand m-am operat era prea tirziu eram plina de infectie nu faci nimic fara opreatie crede-ma. curaj si mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita272 (acum 16 ani)

Heloo!!! ma numesc cristina si eu am avut chist ovarian si cel mai bun tratament este contraceptia dute la dc si spuinei sa itzi dea contraceptive se numesc diane si o sa itzi fie bine de la ele k bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 16 ani)

In cazul ovarelor polichistice, de obicei, medicul recomanda anticonceptionalele orale estroprogesteronice, repetandu-se ecografia pentru a se vedea starea acestora cam din 3 in 3 luni.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George13095713 (acum 16 ani)

esti sigura ca acele dureri sunt din cauza chistului? aceleasi dureri le-am avut si eu si s-a descoperit ca ele erau din cauza rinichiului, incearca o consultatie la un spital de nefrologie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina15 (acum 15 ani)

eu am 20 de ani si de 2-3 ani aveam kisturi la ambele ovare din care unul era polikistic.aveam dureri ff mari de abia mai respiram,cadeam in genunki de durere; am incercat tratament cu anticonceptionale de 3 ori cate 3 luni dar la ecograf se vedea ca mai scadeau dar pt o perioada scurta de timp apoi iar reveneau,nu am mai facut un tratament de 6 luni dar ultima data,de 2-3 luni am incercat cu viata duhovniceasca curata,posturi,rugaciune,spovedanie si Dumnezeu mi-a ajutat.Ai incredere! un sfat material incearca cu Duphaston!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana206 (acum 15 ani)

buna.si eu am fost diagnosticata cu tumora chistica ovariana si mi s-a recomandat direct sa ma operatie.am fost la 2 medici si ambii au zis acelasi lucru.chistu e de 6 cm si ma doare rau.am 21 de ani.va rog un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia209103430 (acum 11 ani)

chist ovarian dreapta 5.7 ciocolata
buna aseara ,am fost la o ginecoloaga si mi-a dat medicamentele astea CEFUZIME (cefuroxime 500 miligrame) .pt . 5 zile 1 dimineata 1 seara dupa masa DIVID ( diclofenac sodium )10 zile 1 dimineata 1 seara dupa masa FASIGYN 500 mg 4 tablets. ( asta a trebuit sa le iau pe toate 4 pastile intr-o ora adica la 15 minute o pastila )...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian526133295 (acum 15 ani)

FETITA MEA ARE 29 DE ANI ACUM O LUNA A FOST OPERATA LA OVARE ,S-AU GASIT CHISTURI DE 6CM ,LA ULTIMUL CICLU MENSTRUAL A AVUT DURERI CA UNBLA COCOSATA,SI DUPA CICLU S-A SIMTIT ASA.I S-AU PUS DEASUPRA OVARELOR UN FEL DE PLASA.ACUM FACE TRATAMENT CU ANTICONCEPTIONALE SI TREBUIE SA MEARGA LA CONTROL PERIODIC.(operatia a fost facuta in EMIRATE deoarece lucreaza acolo si are asigurare medicala a platit numai 10 dolari,ptr.medic nici nu se discuta de cadouri ,bani nu accepta nimic)va doresc sanatate si mergeti la doctor fara frica,cereti opinia la catva doctori.ei i s-a spus ca ar trebui sa ramana insarcinata.(operatia a fost laparoscopica)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina311 (acum 15 ani)

si eu am aceeasi problema ca si tine.am doua chisturi de 5 cm cu 4 cm si altul de 6 cm cu 7 cm.vor sa ma opereze si imi este foarte frica de operatie ca vad foarte multe cazuri in care ramai fara ovare etc....ce ma sfatuiti sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina311 (acum 15 ani)

pur si simplu sunt disperata.nu stiu incotro sa o iau.unii mi-au spus ca operatie direct altii ca se poate face si prin punctie.dar doctora in care am mai multa incredere mi-a spus ca este periculoasa punctia deoarece poate exista si altceva pe acolo.astept un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin115 (acum 14 ani)

buna sunt codina si am 20 ani am si eu o problema nu reusesc sa ramin insarcinata de 3 ani incerc si nimic in decembre 2008 am fost la un doctor in Timisoara si mia gasit o plasa pe ovar nu aveam ciclu regulat mam ingrasat de la 50 am ajun la 80 kg aveam ciclu o data la 3-4 luni nu aveam nici ovulatie ma operat in febroare 2009 acum am ciclu regulat si ovulatie dar nu ramin insarcinata .ce sfat imi dati ?
va doresc multa sanatate ! nu va temeti de operatie este laparascopica nu doare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mayadina (acum 14 ani)

Citat:
buna ma cheama carmen iti dau un sfat du-te si te opereaza aceasi problema am avut-o si eu si m-am operat acuma doi ani 4 ani am stat cu chistul cand m-am operat era prea tirziu eram plina de infectie nu faci nimic fara opreatie crede-ma. curaj si mult noroc!

O prietena a scapat de chist ovarian prin operatia de embolizare care consta in oprirea vascularizarii chistului si acesta se micsoreaza in timp.dupa un an chistul care avea initial 12 cm a ajuns la 2-3 cm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrea (acum 7 ani)

12 cm sau 12 mm??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Pentru 133377,sper ca, de cand ai postat mesajul deja te-ai operat. Fara ovare ajungi daca lasi boala sa evolueze mult timp. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OLIMPIA114513 (acum 14 ani)

De curand am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice, (oarul stang un chist ovarian de 4 cm, ovarul drpt mai multe mai mici)mi s-a prescris un tratament cu Diane 35, pe care il urmez deja de o saptamana, insa am uitat sa iau o pastila, pe care am luat-o a doua zi impreuna cu cea care urma. Facand sex neprotejat chiar in ziua in care am uitat sa iau acea pastila, care este probabilitatea sa raman insarcinata, ac***a in vedere ca am luat bine pastilelele timp de o saptamana, insa in sapt. urmatoare am uitat una? Mentionez de asemenea ca am ciclu foarte neregulat, care uneori nu se produce pe cale naturala, ci doar provocat cu tratament. Cat de curand imi pot face un test de sarcina pentru a fi sigura? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen541 (acum 14 ani)

buna fetelor! sunt carmen. am citit tot ce ati spus despre chisturi ovariene.va spun in primul rand ca eu sunt operata de ovarectomie bilaterala(ambele ovare scoase)de 1 luna si 1 saptamana,ma simt bine.vreau sa va mai spun ca difera foarte mult de la o persoana la alta aceste chisturi ovariene.si eu am avut dureri mari , am facut tratament , dar nu a dat inapoi cu nimic. eu am avut probleme cu ovarul stang, nu mai era functional si cand m-au operat au vazut ca boala de la stangul a trecut si la dreptul.asa le-au scos pe amandoua.va rog nu mai stati ca mine (eu trebuia sa ma operez din decembrie)faceti ce va spune medicul.eu am un medic foarte bun sunt din buzau.va pup . daca vreti mai vb.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3