Chist ovarian drept torsionat

Boli genitale feminine
Intrebare postata de katy-fetita cu 13 ani in urma

Buna ziua tuturor.ma numesc catalina an 19 ani si acum o luna am fost operata de urgenta de chist ovarian drept torsionat.un chist de toata frumusetea 9cm.aveam dureri f mari si asa m-am decis sa merg la un ecograf si acolo sa descoprit problema.ovarul drept mi-a fost scos impreuna cu chistul chiar daca doamna doctor mi-a zis ca a incercat sa imi salveze ovarul insa nu a reusit pt ca au fost niste complicatii la operatie.cand am fost externata mi-a zis ca nu pot sa raman insarcinata decat peste un an de zile eu si iubitul meu ne dorim un copil f mult.va rog frumos sa ma ajutati si pe mine este cineva care a ramas insarcinata dupa ce a trecut prin ce am trecut si eu?si ce sa intamplat a putut sa tina sarcina?va multumesc mult si multa sanatate.astept raspunsurie dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (46)

Iuli (acum 13 ani)

La 19 ani vrei sa ramai insarcinata? Care e graba?! Sigur ca vei putea ramane gravida cu un ovar, nu este nici o problema in aceasta privinta. Este cam ca la barbatii cu un singur testicul, sau la oamenii cu un plaman, un rinichi etc. Natura a dat doua organe simetrice tocmai pt ca daca unul se "defecteaza", celalalt sa ramana.
Eu zic termina-ti liceul, facultatea, gaseste-ti un loc de munca, vezi cum te intelegi cu iubitul tau dupa toate aceste schimbari in viata voastra, castigati bani, luati-va o casa, casatoriti-va si abia apoi, dupa 25 de ani cel putin, ganditi-va la un copil. Un copil nu e un lucru de joaca. Are nevoie de bani, de atentia voastra, pe cand voi (tu cel putin) esti inca cred eu destul de imatura pt asa ceva. Cu cine il lasi cand creste? Ai tot timpul sa faci un copil mai incolo. In plus, lasa-ti corpul sa se vindece si mai asteapta sa vezi daca nu faci din nou un astfel de chist. Poate ai o dereglare hormonala care trebuie tratata ceva timp inainte de a lua decizia unei sarcini. Intre timp protejeaza-te cu prezervativ (sau anticonceptionale daca iti prescrie pt chisturi, dar daca nu e nevoie nu lua) si trateaza-ti problemele, pune-ti viata in ordine inainte de a face copil.
Acesta este sfatul meu. Tu faci cum crezi, dar m-am simtit datoare sa iti spun. Deci ca rasp la intrebarea ta da, cu un ovar poti avea copii fara probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katy-fetita (acum 13 ani)

iti multumesc mult pt raspunsul tau dar aceasta decizie de a avea un copil nu este doar a mea ci si a viitorului meu sot pt ca anul viitor ne casatorim el are 26 de ani si normal ca isi doreste un copil.pt mine nu este o problema pt ca mi-am crescut nepotei de mici si stiu ce inseamna un copil mic si chinurile cu el.eu sunt in italia cu iubitul.intrebarea mea era ce se intampla daca raman insarcinata la mai putin de la un an de la operatie.pt ca stiu ca pot sa raman insrcinata doar ca o doamna asistenta mi-a zis ca pot sa raman insarcinata peste un an de zile si eu sincer mi-am fi dorit sa incep copil prima.pt ca de aproape un an de zile incercam saraman insarcinata insa nu am reusit pt ca chistul era f mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Intrebarile tale au fost "eu si iubitul meu ne dorim un copil f mult.va rog frumos sa ma ajutati si pe mine este cineva care a ramas insarcinata dupa ce a trecut prin ce am trecut si eu?si ce sa intamplat a putut sa tina sarcina?". Chiar daca ai mentionat ca nu ti-a zis medicul sa ramai decat peste un an, nu ai legat nicicum aceasta afirmatie de intrebari. Trebuia sa intrebi "Pot ramane insarcinata mai devreme de un an de la operatie?" caz in care primeai raspunsul asteptat, care este cel al lui danielyn. Probabil ca poti ramane, fiecare face ce vrea cu coprul lui, insa nu este indicat dpdv medical. Atunci cand un medic recomanda ceva, in general nu o face aiurea. Apoi daca pacientul respecta sau nu este decizia sa, dar nu se mai poate plange apoi daca apar complicatii.
Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Buna.Nu este indicat de loc sa ramai insarcinata in primul an dupa operatia facuta.Ar putea exista riscul sa pierzi sarcina sau in alt caz s-ar putea crea alte complicatii.Daca ti-a fost extirpat un ovar,celalalt poate fi sanatos si sa produca ovule N-ar fi nici o problema.Insa zona genitala a suferit "o trauma".Acorda-i timp sa se refaca.Toate bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katy-fetita (acum 13 ani)

multumesc mult de tot danyelin pt raspunsul tau imi este de mare ajutot astfel de raspunsuri.dar nu este nimeni care sa fi ramas insarcinata in acest prin an?i sa intamplat cv ?chiar nu as putea sa duc sarcina?va rog spuneti-mi si mie :((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Draga mea,dupa aceasta operatie NU TREBUIE sa ramai insarcinata minimum 6 luni.Iti sugerez pentru binele si sanatatea ta sa nici nu incerci.Nu te grabi,mai asteapta ceva timp si oricum ar fi foarte indicat sa mergi la un control ginecologic macar sa te lamureasca medical,sa-ti explice riscurile la care te poti expune.Si pe bune nu e de joaca! Felicitari pentru relatia ta si felul cum iti doresti sa-ti incepi o familie si implicit sa ai copii.Nu ca ar fi o problema varsta ta,daca tu esti pregatita psihic,foarte bine.Insa pune-ti sanatatea pe primul plan si daca totul este in regula,vor veni si copii.Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katy-fetita (acum 13 ani)

multumesc f mult danyelo pt sfaturile tale o sa le iau in consideratie.multa sanatate si multumesc inca o data

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miaw753 (acum 5 ani)

Bună. Ce ai mai făcut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Sa-ti fie de folos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stela (acum 13 ani)

Eu am fost operata la 16 ani de chist ovarian,f mare(am fost la Felix si baile termale i au favorizat cresterea)....unul mi a fost extirpat si la 22,6 luni am nascut o fetita,dupa 2 ani un baiat.....asa ca ai incredere.....celalalt ovar preia functiile celui extirpat!!! Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miaw753 (acum 5 ani)

Da dar ce varsta ai ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katy-fetita (acum 13 ani)

sa iti traiasca stela iti multunesc pt com tau dar tu dupa cat timp de la operatie ai ramas insarcinata?ca nu prea inteleg ce ai vrut sa zici acolo. ms mult de tot si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livia (acum 13 ani)

Ma bucur foarte mult ca am gasit aceste articole despre sindromul polichistic si tot ce inseamna el!Eu am 23 de ani,iar la 22 am fost operata de chist ovarian !Cand m-am operat eram intr-o stare foarte grava,pentru ca acest chist se sparsese,ma rog, in termen medica se torsionase,sper ca m-am exprimat bine!Dupa operatie am stat cu tubul de dren cateva zile pentru a elimina sangele rezultat in urma torsiunii chistului.Ceea ce vreau sa aflu este da ar fi posibila o a doua interventie chirurgicala,pentru ca simptomele au revenit si mi-e frica sa nu fie iar nevoie de operatie.Ma inspaimanta ideea!Oricum voi merge la control,imi voi face si un ECO!M_am saturat de atata sensibilitate,as vrea sa fiu o femeie normala,nu sa simt toata ZIUA DURERI ABDOMINALE,balonare,dureri in timpul actului sexual....De 3 ani ma chinui cu probleme ginecologice,iar de un an problema cu ovarele s-a intensificat,nu mai vreau interventie chirurgicalaaaa!:(((((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

malina (acum 13 ani)

si eu am fost operata de chist ovarian torsionat drept.a fost extirpat cu ovar ,dar acum ma simnt mai bine.astept analizele finale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 12 ani)

livia, am aceleasi probleme....de 2 ori am fost taiata pe burta pt ovare...prima chist ovarian eclatat 2 litri de sange in abdomen si a2a, anexectomie dreapta, adica mi-a scos ovarul drept cu tot cu trompa....am acum 3 luni de la ultima interventie si mi-a aparut un chist si pe ovarul stang de vreo 3 cm si ceva care ma doare ingrozitor ....si eu m-am saturat de atatea probleme ginecolgice si de dureri abdominale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Teodora Luca (acum 12 ani)

Stimate doamne, am fost si eu operata de chist ovarian la Cluj in Clinica Universitara, sectiunea Ginecologie operate, str. Clinicilor nr.3-5. Exista acolo o echipa de medici extraordinara, adevarati profesionisti cu specializari in Franta si alte tari in laparascopie.Operatia a durat aproximativ 1/2 de ora si dupa 2 zile am fost externata in stare foarte buna, am avut doar trei gaurele minuscule: una la buric si cate una in dreptul fiecarui ovar. Vreau sa spun ca se fac operatii conform ultimelor descoperiri stiintifice, bineinteles ca depinde de fiecare caz in parte daca operatia se poate efectua laparoscopic sau este necesara o taietura mai mare. Chistul meu a avut aproape 6 cm.
Va doresc sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1507046818 (acum 6 ani)

Buna ziua! Cat a costat operatia? Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miaw753 (acum 5 ani)

Acum in aprilie 2019
3400 lei
Dar cu asigurare CAS zero lei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena Cătălina (acum un an)

Și eu am fost operata la 18 ani acum am 27.
Chist gigant stâng dar mia scosparteadreapta, toată anexa dreapta a ovarului a fost scoasa.
Nu am rămas insarcinata niciodată în acest timp, oare voi putea avea un bebe pe cale naturala? De 3 ani ne străduim, menționez ca ciclu îl am neregulat, la 33 -45 de zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11547650068 (acum un an)

Bună seara! Îmi puteți spune ce medic va operat? Am și eu probleme cu un chist ovarian mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3