Cerazette raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de emotto cu 11 ani in urma

De ce am dureri pelvine (cred ca de uter) ? Am 32 de ani, nu am copii, nu am avorturi, am un chiuretaj biopsic din cauza unui ciclu abundent (acum 7ani).Am mers la ginecolog in urma cu o luna si jumatate pentru ca nu mai aveam un ciclu normal. Imi venea :ori foarte putin, ori nu se mai termina (dar nu abundent).De fiecare data imi opream sangerarea cu tinctura de traista ciobanului.Dupa o ecografie endovaginala, medicul a spus ca sunt foarte bine si ca imi prescrie cerazette pentru reglarea ciclului menstrual pentru ca sunt hipertensiva si nu poate sa-mi dea combinate..Bun..Mi-a prescris trei luni de cerazette cu administrare continua. Am luat prima pilula pe data de 25 decebrie (prima zi de ciclu)..a doua zi, nu mai aveam menstruatie. Am continuat sa iau pilulele la ore fixe,si pe data de 17 ianuarie mi-a venit menstra in forta ! Abundent, cu cheaguri si insuportabile dureri pelvine pe care le am si acum cand nu mai am decat niste scurgeri mucilaginoase rosii, asta pentru ca sunt intre menstruatii. Mai am de administrat o luna si zece zile, dar nu cred ca mai rezist cu durerile, parca ma strange cineva de uter..Ce ma sfatuiti , le las? Am luat si f mult in greutate...Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este bine sa va consultati cu medicul curant ginecolog in ceea ce priveste tratamentul...poate va fi de parere in schimbarea lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

emotto (acum 11 ani)

Multumesc insa as dori o parere...ampla !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fusun (acum 11 ani)

Am mers la un alt medic ginecolog..acesta mi-a gasit chisturi pe ambele ovare dar pe stangul doua mai mari si ca sa fie treaba buna, mi-a dat sa fac analiza CA 125 care mi-a iesit 218,5 in conditiile in care valoarea maxima a acestei analize este de 35...sunt suspecta de cancer ovarian, urmeaza sa repet analiza si sa fac urgent un RMN (la indemnul medicului oncolog). Eventual si o biopsie.Ovarul stang este de trei ori mai mare in volum decat dreptul. Cum este posibil ca primul medic sa nu fi vazut cu ecoendovaginal, ca am aceste probleme ?!?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 10 ani)

buna
am luat si eu pt prima data pastilele cerazette si mai am doar 3 pastile din toata folia si nu stiu cand trebuie sa imi vina menstruatia
.trebuie sa vina dupa ce termin primele 28 de pastile?
si urmatoarea tableta cu cele 28 de pastile cand trebuie inceputa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 9 ani)

buna si eu am luat dupa 2ani de la nastere cerazete si am luat prima cutie si nu am terminato si mia venit mistruatia nu trebuia sa termin cutia si sa fac pauza 7zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: