Buna

Boli genitale feminine
Intrebare postata de eva37 cu 15 ani in urma

As vrea sa stiu cand este ultima data cand poti face avortul????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

eva37 (acum 15 ani)

as vrea sa stiu cand este ultima data cand poti face avortul????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Nu sunt absolut sigura, dar cred ca la 12-14 saptamani, adica in jur de luna a treia. Poti intreba la consultatii aici, sau la orice cabinet de ginecologie sau planing, chiar si numai telefonic. sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva37 (acum 15 ani)

adica cam pana in a cata luna mai poti face un avort si cat de riscant e sa il faci mai tarziu??ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Tensi,
M-am uitat la ce scrie pe Google, la Colegiul Medicilor: in Romania avortul este permis numai pana la termenul de 14 saptamani, adica la 3 luni si jumatate. Daca sarcina este mai mare se considera pruncucidere, adica medicii nu au voie sa mai faca chiuretaj dupa acest termen, risca puscaria, la fel cred ca si cea care face intreruperea de sarcina. E riscant dupa acest termen si pentru mama, poate avea complicatii, sarcina fiind deja mare. Asta ce stiu din auzite si citite, dar poti intreba un medic, cum a am spus. Exista recomandarea de avort, la sarcina mai mare, numai daca viata mamei este in pericol etc, dar numai la recomandarea expresa a medicului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva37 (acum 15 ani)

ce se poate intampla daca un avort se face la 4 luni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Cum am mai spus, nu stiu daca vreun medic mai face avort la o sarcina atat de inaintata...Se pot intampla multe: hemoragie ce poate pune viata mamei in pericol, traumatisme la nivel de uter, infectii si mai ales exista riscul de a nu mai putea ramane insarcinata, mucoasa uterina putand fi afectata. Eu nu sunt o specialista, dar probleme punctuale poti vorbi doar cu un ginecolog. Sper ca iti dai seama ca nu e o joaca...Actineaza cu inima, nu cu imaginea parerii celorlalti inainte! Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

cred ca trebuie sa vb cu un medic, iar daca nu mai ai voie sa faci avort, asta e, mergi mai departe.
Mult curaj si intelepciune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

In primul rand cred ca sunt putini medici care fac avort la aceasta varsta a sarcinii... Sincer, imi pare rau ca ai ajuns in aceasta situatie si se pare ca nu-ti doresti 100% bebelusul. Sunt multe femei care fac ani de zile tratamente de fertilitate si nu reusesc sa ramana insarcinate... Intr-adevar, viata ta se va schimba destul de mult (nici nu stiu daca esti eleva, studenta sau ce posibilitati ai avea sa cresti un copil), dar un bebe e cea mai mare minune. Nu exista lucru mai frumos decat zambetul copilului tau sau privirea lui atunci cand il tii in brate. E decizia ta. Medical, Dora ti-a spus multe detalii despre riscuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana5664633 (acum 15 ani)

eu am facut un avort cand bebe avea 5 luni,dar nu ti-as dori sa treci prin ce am trecut eu...am avortat pt ca aveam 18 ani si n-am avut suficienta grija sa nu raman insarcinata.Pe langa faptul ca este foarte dureros,am avut sangerari vreo luna de zile,aveam impresia ca sunt numai bucati din copil,plus ca sanii mi s-au umplut de lapte si ma trezeam tot timpul la scoala cu hainele patate,iar despre durerea sanilor,ce sa-ti mai spun?!S-au umflat si nu puteam sa-i ating,asa erau de durerosi.Acum am 28 de ani,un copil de 4 ani,dar ce este mai trist este ca nu pot face si un al doilea copil asa cum imi doresc pt ca am mai facut avorturi apoi casatorita fiind si cand am vrut sa am un copil,am descoperit ca am rh negativ si abia,abia em dus o sarcina pana la capat...asa ca gandeste-te bine la ceea ce vrei sa faci...oricum,bafta multa indiferent de alegerea pe care o vei face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hci (acum 15 ani)

Ultima data cand poti face un avort sigur este pana in 3 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Cristina4 (acum 15 ani)

la 5 luni se poate face avort intr-o stare atat de avansata a sarcinii?
as vrea sa stiu la 17 sapt se mai baga vreun docor sincer nu e problema mea asta insa ma documentez pt o fata din strainatate care nu doreste sarcina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

buna tensi a face un avort este cel mai bine daca vrei sa-l faci in luna 14-16 saptamani atunci este mai bn ptr tine sa nu ai probleme sanatate multa

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: