Buna

Boli genitale feminine
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Am o rugaminte ,sunt iulia si am trei copii sunt casatorita va rog sami dati un sfat la intrebarea mea ,am mancarimi pe dinafara si am tendinta sa ma scarpin obisnuiesc sa ma spal cu sapun ,nu am usturimi ce sa iau sami treaca ,multumesc tuturo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

ionica (acum 14 ani)

Buna,
In primul rand un control ginecologic nu ti-ar strica, de cand nu ai mai fost?
Incearca sa-ti pui comprese cu lapte rece tinut pe zona genitala 5-10 minute, de 5-6 ori pe zi; fa-ti bai de sezut cu infuzie din salvie, urzica sau ulm alunecos. Poti face spalaturi locale cu otet diluat cu apa. Sunt doar remedii impotriva mancarimilor dar cu siguranta trebuie sa te duci la un control mai amanuntit sa nu ai probleme pe parcurs. Pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 14 ani)

cred ca e o candid.! un control gineko ti-ai spune mai multe

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

De cand ai observat ca ai aceste mancarimi? Alte simptome nu ai - adica - nu te ustura cand urinezi, nu ai nici un fel de scurgere mirositoare? Ar fi indicat sa mergi si la medicul ginecolog.
Pentru inceput poti face bai de sezut in apa sarata: dizolva 1/2 cana sare de masa intr-un lighean cu apa calda si aseaza-te in el.
Introdu un deget in vagin pentru a permite circulatia apei sarate, indeparteaza-l si relaxeaza-te timp de 10-15 minute. Aceasta reteta aplicata in 2-3 seri consecutive ar trebui sa te elibereze de senzatia agasanta de mancarime. Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 14 ani)

multumesc pentru raspunsuri mam spalat cu ceai de musetel si nu mai am manncarimi si voi incerca si ce miati propus acum 2 luni am fost la control ginecologic si mia spus ca am uterul curat si cred ca este de la chilot sau de la un sapun dar acum imi este mai bine oricum si va multumesc inca odata de sfaturi ,voi merge si la un consult cat de curand posibil pentru orice eventualitate .

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Daca ai fost la un control de rutina e normal sa-ti fi spus asa. Trebuia sa-ti faci un test de secretie vaginala sa vezi daca nu cumva exista un microb in organism. Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: