Bartholinita

Boli genitale feminine
Intrebare postata de cu 15 ani in urma

Buna ziua.acum cateva luni am trecut printr-o perioada destul de grea.am inteles in mod direct ceea ce inseamna BARTHOLINITA.am facut tratament cu antibiotice dar medicul imi spunea ca trebuie sa imi fac acea incizie pentru a desfunda glanda.insa am incercat si pe cale naturala si din fericire acum ma simt f bine nu mai am nimik.sper doar sa nu recidiveze :)m-as bucura sa pot sa fiu de folos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

angelica38131070 (acum 15 ani)

as dori sa incerc si eu tratamentul urmat de tine, sper sa vezi mesajul meu cat mai curand....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia (acum 11 ani)

nu e nimik adevarat.eu pe pielea mea am simtit asta.acum 2 zile mi s-a facut incizie acolo pt a 2 oara la a 4 recidiva.prima data mi-a dat inapoi cu ceva tratament ,dupa 1 ani jumate a reaparut ,apoi dr mi-a extras cu seringa de acolo care la 1 luna a aparut din nou si a trebuit sa ma taie .e adevarat atunci m-a durut dar nu chiar atat de tare ,iar acum dupa aproape 4 ani mi-a reaparut din nou.am incercat cu antibiotice,am incercat cu crema cu ihtiol,cu crema cu gentamicina si cortizon,cu crema cu propolis si galbenele,am zis ca tot sa nu mai ajung sa ma taie din nou.dar degeaba.dar sincer va spun ca acum am simtit tot.nu stiu de ce dar am tipat cat m-a tinut gura ...si apoi dureri ,nu va mai pot spune,si acum nu pot sta bn jos.am mers la spital pt a mi se face spalaturi.mi-am pus acolo numai pansamente sterile cu betadina dar nu mai pot de usturime.stand de vb cu d doctor m-a sfatuit sa merg peste vreo 3-4 luni sa incercam sa scoatem glanda de acolo .imi e cam frica dar trebuie sa merg decat sa reapara din nou

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrea (acum 11 ani)

Buna Marieta16, ne spui te rog ce tratament ai facut? am si eu aceeasi problema, o sa merg sa mai consult un medic, primul mi-a zis operatie din start, nu mi-a oferit alternative si imi aparuse de 1 luna...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreav (acum 11 ani)

Buna Antonia, mi-ai putea da si mei nr de tel al doamnei Velicu Doina? Am si eu aceeasi problema, inflamarea glandei bartholin. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dia29A (acum 9 ani)

Am nevoie de sfatul vostru. Mi-a aparut o umflatura la intrarea in vagin destul de mare, dupa ce m-am informat ce este am ajuns la concluzia ca mi s-a inflamat glanda. Nu ma doare, nici nu bag de seama ca e acolo, dar cand intretin relatii sexuale se umfla iau dupa cateva ore se regrate, insa tot ramane umflata. Mi s-a umflat acum vreo doua luni si inca nu am mers la medic, sperand sa se retraga. Atata timp cat nu ma doare as prefera sa nu fac vreo incizie. Imi puteti recomanda ceva? Un tratament care a functionat la voi, dar fara sa fi avut incizie? Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11564765675 (acum 4 ani)

Tratamentul ar trebui luat doar la sfatul medicului dar dacă vrei sa încerci : clindamicina 600/12 ore.si tot nu trece definitiv.
Incizia nu e ceva grav ... și oricum după atâta timp inflamat o sa ajungi sa trebuiască sa faci intervenție ...sa scoți cămașă .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 9 ani)

cum tratez naturist bartholinita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lulu (acum 9 ani)

buna ziua...ce tratament ai folosit te rog ajutama si pe mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bica Raluca (acum 7 ani)

Buna ziua!
Azi este ziua in care a recidivat a 4-a oara...sunt f deprimata..si nu stiu unde sa ma duc..sunt nunai medici care habar nu au pe ce lume sunt. Nu exista tratament care sa vindece asa ceva ai se pare ca de cele mai multe ori nici bisturiul. Știe cineva un medic la care a fost ai nu ia mai recidivat???

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ina (acum 7 ani)

Am avut si eu o bartolinita care a tot recidivat timp de 9 ani. Pana nu am fost la un chirurg, care mi-a scos "camasa" in care se acumula infectia, nu am scapat. Pana sa fac asta, mergeam, de fiecare data cand aparea, la un medic, care facea o incizie pentru eliminarea infectiei, si apoi cu spalaturi locale cu ceai de musetel, antibiotice... Din pacate, dupa o perioada reaparea, si o luam de la capat.
Deci, din propie experienta, te sfatuiesc sa mergi la un medic si sa-ti programezi operatia...
E drept eu am facut asta acum 20 de ani, dar din ce citesc, se pare ca nu au aparut alte tratamente....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1485417996 (acum 6 ani)

Ce tratament ai urmat???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21526902596 (acum 5 ani)

ce antibiotic sa iau ,,,mi sa inflamat glanda bartholina pe partea dreapta ca pe stanga o am scoasa,,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11545037689 (acum 5 ani)

Ce ai folosit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 7 luni)

Te rog,sa ma ajuti. Cum ai tratat. E a sasea zi de chin cu antibiotic. .nu pot merge nici sa stau jos.e cumplit. Cat ma tine durerea? Te rog spune mi... cevtratament naturist ai luat. Ce bai..etc. mersib

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: