Am luat o ciuperca ori s-a intamplat altceva cu mine? raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de glioxima cu 12 ani in urma

Buna seara! Am de vreo saptamana o problema intima. Nu am mai avut contact sexual de cateva luni deci nu poate fi aceasta cauza. In jurul organului genital am niste mancarimi persistente si zona este rosie,tin sa precizez ca de cand cu aceste mancarimi organul genital prezinta niste secretii de culoare alb-laptos mai frecvente decat de obicei,dar nici chiar de volumul unei menstruatii. Ca sa va ajut sa va dati seama va pot spune ca sunt studenta deci folosesc dusul la comun( problema a aparut dupa ce am fost la dus si m-am epilat in zona cu pricina) si in al doilea rand colega de camera are o ciuperca pe picior deasupra genunchiului ( care dupa cum i-a spus medicul de familie este transmisibila). este posibil ca atingand lucruri pe care le-a atins ea si apoi mergand la dus sa ma epilez sa fi luat acea ciuperca?daca da,atunci de ce tot curge secretia aceea galbena? Colega mea foloseste rivanol pentru tratare si i s-a spus ca ciuperca trebuie tratata 4 saptamani (nu mai stiu exact cum se numeste). Sper sa ma puteti ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

mary (acum 12 ani)

sfatul meu este sa nu neglijezi mergi la dr ginecolog sa-ti recolteze o secretie(cred ca nu trebuie sa te speli inainte de recoltare deci te speli seara )si dupa rezultat vei primi tratamentul corespunzator .daca iei dupa ureche sar putea sa nu scapi de eventuala problema .sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

glioxima (acum 12 ani)

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

masuri de tratament si igienice sunt necesare pentru o evolutie favorabila: tratament antimicotic, antimicrobian indicat de medicul ginecolog (functie de rezultatul frotiului cito-bacteriologic al secretiei vaginale), igiena locala corecta (evitarea dusurilor vaginale frecvente ce distrug flora normala cu lactobacili ai vaginului, de evitat purtarea lenjeriei sintetice).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

flory (acum 12 ani)

eu zic ca ai facut o candida,pe care o poti face si de la antibiotice sau alimentatie..recomand un consul ginecologic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 12 ani)

De acord cu Flory.Ai folosit de curind antibiotice? Tantum Rosa extern si intern.Sanatate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: