Aderente raspuns medic

Boli genitale feminine Aderentele abdominale
Intrebare postata de deeab cu 11 ani in urma

Ma numesc andreea si in urma cu o zi am fost la un control in ungaria.din cate am inteles in jurul ovarului stang am niste..."chestii"care seamana cu tentaculele de caracatita(asa mi-a explicat ca sa inteleg)care parca plutesc pe acolo.uterul are 88\\51\\64mm iar ovarul stang 51\\33mm.in partea stanga a uterului mi s-au format ceva "aderente" zicea ca din cauza operatiei la apendice pe care am avut-o in urma cu 10 ani.din cauza asta daca nu fac operatie laparoscopica sa indeparteze ce-i acolo,nu pot sa raman insarcinata.intrebarea la care va rog sa-mi raspundeti este ca daca partea dreapta e ok nu pot ramane insarcinata?chiar nu inteleg ce poate fi pt ca acolo nu sta sa-ti explice .scrie ce vede si...gata.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

eva40 (acum 11 ani)

Andrea draga,nu ramai insarcinata din cauza fricii tale.Ovarul tau se regenereaza frumos,daca ii dai pace.Cati ani ai?Unde locuiesti?Scrie-mi te rog ***@yahoo.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deeab (acum 11 ani)

32 de ani am si sunt din oradea.multumesc pt incurajare .chiar nu inteleg ce a vazut ea acolo pt ca eu am avut chist in partea dreapta.ea zice ca in partea stanga vede chestiile alea.chiar nu mai inteleg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

In urma operatiei de apendicectomie se pot forma aderente. Daca ne gandim ca partea dreapta a uterului, privit de tine, este partea stanga privit de ea ,fenomenul " in oglinda", atunci ar putea avea dreptate. Problema n-ar fi ca, n-ai putea ramane insarcinata [ doar daca sunt probleme cu ovarul stang] ci ca ar fi probleme in timpul sarcinii, cand uterul creste in dimensiuni si ar putea fi afectat de aderentele care-l tin prins. Acesta ar fi motivul pentru care a recomandat interventia chirurgicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deeab (acum 11 ani)

si nu as putea duce sarcina pana la capat sa inteleg?multumesc mult pt raspunsuri. chiar vreau sa inteleg ce se petrece pe "acolo".oricum ma voi duce si la alt medic sa vad inca o parere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Iti pot spune doar ca, ai putea avea dureri din cauza acestor aderente, pe care nu le vei putea rezolva fiind insarcinata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luanda (acum 10 ani)

buna andreea.am citit postarea ta si am cam aceeasi problema.acum 3 zile m-am operat de chist endometriozic pe ovarul stang.in timpul operatiei au gasit....f multe aderente.aceste aderente se fac de la infectii cum ar fi anexita....sau microburi...si se mai fac si de la chisturi.peste o luna trebuie sa merg la control si sa imi spuna doctoru daca ma pot apuca de bebei.eu vreau sa am o sarcina cat mai repede.el mi-a spus ca din cauza acestor aderente ar fi cam greu sa raman insarcinata.a mai zis ca incercam 1 an dupa care daca nu se intampla singura solutie ramane inseminarea in vitro.sper sa fie totul bine....multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciuci28 (acum 10 ani)

buna luanda,cam in aceeasi situatie sunt si eu...in urma cu zece ani am fost operata de chist ovarian,in urma interventiei am ramas cu un ovar si o trompa..nu am ramas niciodata insarcinata cu toate ca incerc de cativa ani...in urma cu luni am facut operatia la parascopic si aveam aderente pe care mi le- a indepartat...mi-a prescris tratament cu clomifen,monitorizari si injectia cu ovitrell,dar nimik pana acum...iara daca intr-un an de zile nu raman insarcinata sa ma gandesc sa fac in vitro...poate va fi bn...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11596924465 (acum 3 ani)

Offff, eu am facut 2 laparo pt.indepatarea aderentelor aparute in urma unei apendicite perforate. Nu am nici o sansa sa obtin o sarcina😔 . Dar, nu asta e important acum, vreau sa va spun ca linistea interioara duce si la gasirea unor solutii personale. Nu lasati panica si disperarea sa va blocheze viata. 🤗

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: