Am si eu o intrebare in legatura cu bunicul meu care are 73 de ani si are ciroza hepatica umeda de 3 ani...imi puteti spune cum se manifesta aceasta boala in starea finala?imi este teama ca la el este in ultima faza pt ca i s-au umflat picioarele si burta,s-a ingalbenit la fata,are stari de somnolenta profunde si akum i se scurge un lichid galben pe nas...face tratament de cand a depistat aceasta boala, a respectat toate sfaturile medicului dar acum se simte foarte rau...va rog spuneti-mi si mie dak este in ultima faza,va rog!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Faptul ca s-a ingalbenit la fata arata icter iar umflarea este ascita si retentie de lichide. Este intr-adevar grav ac***a in vedere patologia lui, dar nu inteleg totusi de ce intrebi asa ceva pe forum...Nu il supravegheaza un medic? Nu ati fost cu el la medic daca se simte atat de rau acum, mai ales cu patologia pe care o are? Nu v-a spus medicul care este situatia?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larryssu (acum 13 ani)

il supravegeaza un medic dar deocamdata este in concediu...are medicul lui personal...o sa-l duca la spital..multumesc pt sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Google (acum 13 ani)

Ciroza hepatica se instaleaza atunci cand o cantitate considerabila de tesut hepatic normal este inlocuita de tesut fibrotic. Acest tesut poate bloca circulatia sangvina de la intestine spre ficat determinand cresterea tensiunii venoase in venele care servesc aceste zone (sistemul venos portal). Aceasta complicatie este denumita hipertensiune portala. Hipertensiunea portala poate determina la randul ei o serie de complicatii care includ:
- acumularea de lichid in cavitatea abdominala (ascita). Ascita este cea mai frecventa complicatie a hipertensiunii portale determinate de ciroza
- sangerarea din varicele tractului digestiv. Aceasta complicatie este numita sangerare variceala. Sangerarea variceala, in special de la nivelul varicelor esofagiene si stomacale este o cauza majora de suferinta si de deces la persoanele cu ciroza
- infectia lichidului ascitic (peritonita bacteriana spontana sau PBS). PBS apar la 10-25% din bolnavii cu ciroza hepatica severa si ascita
- encefalopatia hepatica. Aceasta complicatie apare doar la persoanele cu hipertensiune portala severa. Cu toate acestea, procedura efectuata pentru reducerea tensiunii portale, denumita suntare, poate creste riscul de encefalopatie hepatica
- sindromul hepatorenal. Insuficienta renala poate aparea in cazurile de ciroza hepatica stadiile avansate. De obicei, insuficienta hepatica este cea care este amenintatoare de viata. Cu toate acestea, in unele cazuri, boala hepatica poate fi stabila, in timp ce afectarea renala este amenintatoare. Transplantul hepatic poate fi necesar pentru vindecarea insuficientei renale determinate de ciroza
- sindromul hepatopulmonar. Hipertensiunea portala determinata de ciroza poate determina afectare pulmonara, cum ar fi "extinderea" vaselor sangvine pulmonare. Aceasta determina circulatia mai rapida a sangelui prin plamani pentru a obtine cantitatea necesara de oxigen. Transplantul hepatic este cel mai eficient tratament.
- hidrotoraxul hepatic. Ciroza poate determina acumularea de lichid intre plamani si peretele toracic ceea ce determina compresiunea plamanilor. Tratamentul include medicamente (ca de exemplu diuretice, medicamente al caror rol este de a elimina lichidele), reducerea cantitatii de sare din dieta si evacuarea lichidului acumulat (paracenteza evacuatorie)
- persoanele cu ciroza hepatica au un risc crescut pentru litiaza biliara (pietre). Cu cat este mai severa afectarea hepatica, cu atat este mai mare riscul pentru litiaza biliara
- un alt risc crescut in cazul persoanelor cu ciroza, este cel pentru cancer hepatic, denumit carcinom hepatocelular sau hepatocarcinom.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: