Risc de tbc-ului asupra fatului raspuns medic

Boli ereditare si congenitale
Intrebare postata de lavinescu cu 11 ani in urma

Buna seara. Sotul ia tratament pt. tbc de 3 luni de zile, daca raman insarcinata ce riscuri sunt asupra sarcini?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Nu trebuie sa va faceti griji ! (acum 11 ani)

Nu trebuie sa va faceti griji de TBC caci in primele 3 zile de viata ale copilului in maternitate copilul este oricum "vaccinat", mai precis si pe sleau INOCULAT cu microbii de TBC. Asa ca daca il feriti de sot dar il vaccinati face un TBC latent in mod sigur, ca toti copii inoculati la aceasta varsta frageda unde nici nu exista sistem imunitar.. Daca il feriti de vaccinul BGC din spital - lucru de care aveti tot dreptul caci nu exista nici un vaccin obligatoriu prin vreo lege, desi acest cuvant este folosit in mod fals cam prea des astfel incat bietii oameni cred ca exista cu adevarat o lege - riscul este foarte mult diminuat. Cum mai toti copii au o forma de TBC latent datorita vaccinarii cel tarziu la gradinita se va molipsi de la ceilalti vaccinati. Asa ca nu va mai bateti capul pt. ceva la care nu puteti evita. Insa mai buna e molipsirea la 3-5 ani decat la 1-3 zile dupa o nastere gra si asta cu o injectie care mai contine pe langa microbii de TBC si chimicale si alte tampenii toxice care lezeaza creierul si alte organe fine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinescu (acum 11 ani)

Multumesc de incurajare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina MCorina este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu as vrea sa fiti dezinformata datorita comentariului anterior, care, evident, este din partea unei persoane neavizate. Tuberculoza este o boala infectioasa grava, care e mult mai bine sa fie prevenita decat tratata. Important este sa nu contactati dumneavoastra boala in timpul sarcinii si asta depinde de statusul dumneavoastra imun. Puteti face un test IDR la tuberculina si, in functie de rezultat, sa faceti vaccinul inainte de a ramane insarcinata. Ideal ar fi, pentru a evita orice risc, sa temporizati aparitia sarcinii pana sotul este vindecat. O sarcina se planifica in deplina stare de sanatate a ambilor parteneri. Iar vaccinurile au si ele rostul lor. Tara noastra este pe unul din primele locuri la incidenta tuberculozei datorita faptului ca oamenii nu sunt suficient de responsabili in a se vaccina sau a se trata la timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: