Urticariile

Boli de piele
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Sunt asistenta intr-o sectie de radiologie si am devenit alergica la substantele de developare,revelator si fixator Kodac.Ce pot face pentru a continua sa lucrez inca trei ani cit mai am pina la pesie,fara a fi nevoita sa-mi schimb locul de munca?Am sase zile de tratament cu :aerius,xyzal,ketotifen,magneziu cu b6,calciu-sandoz cu vit c si injectii idermice cu IBC 1O;acum sunt de doua zile libera si tgumentele au capatat aspect aproape normal atit pleoapele cit si-n zona latero-cervicala;mai am necazuri in zona genitala,zona afectata de aproximativ un an fara sa-mi dau seama ,crezind ca e vorba de atrofie genitala dat fiind instalarea menopauzei de trei ani,cu toate ca iau activelle si creme cu colpotropin.Acum nu stiu cum as putea sa-mi pastrez locul de munca.Se cunoaste vreun antidot al acestor solutii?Fotografii nu fac aceste alergii si daca da,inseamna ca s-au mai semnalat cazuri.Ma puteti ajuta,va rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Fiica mea a facut o urticarie severa de la diclofenac, medicament prescris de medicul dentist, prima reactie a fost grava, la cateva secunde dupa luarea primei tablete i s-au umflat buzele foarte tare. Am sunat dentistul desi era sambata seara si ne-a recomandat claritine, i-am luat imediat si si-a revenit pe parcursul noptii, a doua zi dimineata nu mai avea nimic. In zilele urmatoare a inceput insa sa faca tot felul de alergii, de la alimentele nesanatoase, prajeli, carne ca sa nu mai vorbim de prajituri si alte preparate de la magazin. Am fost la dermatolog, ne-a spus ca are o urticarie, ne-a recomandat un regim care incepea cu supe, alimente usoare si introducerea treptata a alimentelor mai consistente. A functionat dar semnele ii mai apar si in prezent, dupa doi ani inca face alergie la praf, recunoaste alimentele care nu sunt proaspete deoarece corpul le respinge imediat,uneori sucurile acidulate si in general grasimile. Deci atentie cu urticaria ca efectele sunt de durata iar manifestarile puternice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

fetita mea are 2 ani jumate
a facut de doua ori urticarie destul de grava
analizele facute hematocrit34.50,distrib eritocitara17,10,chem35.60,trombocite467000,leucocite11000,neutrofile35.50,limfocit5.57 si50.60restul sunt in limite normale
va rog astept un raspuns pt aceste analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: