Un sfat va rog raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de tatiana ioana cu 11 ani in urma

Buna ziua. Am 22 ani si acum doaua saptamani mi-au aparut niste bubite rosii pe umarul stang acestea s-au extins mai apoi pana aproape de cot, iar apoi mi-au aparut identic si pe umarul drept .Sunt niste bubite rosii marunte cu un punctulez alb in mijloc, una langa alta si tin sa mentionez ca nu mai am in alta parte astfel de bubite. Am luat nidoflor si floridan, crezand ca e vorba de ceva alergie, dar in zadar. Luni am fost la un dermatolog si mi-a spus ca e vorba de o pseudo acnee din cauza soarelui sau de la caldura, de atunci ma dau in acea zona cu o solutie preparata la farmacie si unguent Skinoren, dar nu se vede nici o amelioarare.Sunt tare ingrijorata pentru ca de sambata aveam programat concediu si eu arat groaznic.Ce ma fac?Va rog sa ma ajutati cu un sfat.intrebare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

In unele cazuri este utila si o cura antibiotica sistemica asociata, sub supravegherea medicului, iar trat. combinat poate fi necesar o perioada mai lunga, ptr. ameliorare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

tatiana ioana (acum 11 ani)

Va multumesc. Medicul a uitat sa precizeze daca am voie la soare si acuma sunt plecat din tara. Oare nu este indicat sa stau la soare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

este important de stiut daca aveti mancarimi de piele sau nu pe zona respectiva, daca ganglionii linfatici se palpeaza sau nu la incheieturile membrelor(zona gatului, zona subsuoarei si zona de la stinghia piciorului) si in functie de asta se poate stabili un diagnostic de probabilitate, dar e mai bine sa va vada cu trimitere un medic dermatolog de la clinica universitara dermatologica arondata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatiana ioana (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns. Nu am mancarimi pe piele deloc si nici ganglionii linfatici nu se palpeaza. Am fost la un dermatolg dar poate ca ma pripesc eu sau sunt stresata ca e aproape o saptamana de cand am fost la dermatolog si nu se tare vad rezultatele.\\

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: