Tratament acnee raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de Hezo cu 12 ani in urma

Buna ziua.
Ma numesc Iulian, si sufar de vesnica problema a tinerilor - acneea. De la 14 ani am acneea vulgara (acum am 20), timp in care am incercat zineryt, pastile sau masti de argila.
Saptamana trecuta am primit de la un unchi Benzoyl Peroxide Gel 10%, Clindamycin Phosphate Foam 1% si Seb-Pre Wash, dar nu sunt sigur cum ar trebui sa le folosesc si/sau daca mai trebuie sa mai completez cu ceva.
Chiar daca cosuri noi imi apar mai rar, mi-au ramas urme pe fata. Am auzit ca aloe-vera m-ar putea ajuta, dar nu stiu ce si cum si vroiam mai intai sa intreb un specialist.
Sper ca ma puteti ajuta, deoarece lucrez intr-un domeniu in care trebuei sa stabilesc multe relatii sociale cu persoane pe care le intalnesc pentru prima oara, si dupa cum bine se stie, prima impresie conteaza.
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Pena (acum 12 ani)

Cel mai bine ar fi sa mergi sa-ti faci analiza secretiei unui astfel de cos. Este posibil sa ai vreun stafilococ, streptococ,...care nu cedeaza decat la medicamentul/antibioticul potrivit. Alte remedii, creme, unguente nepotrivite, il fac mai rezistent. Daca esti din Bucuresti, poti merge la Cantacuzino. Acolo ti se face un autovaccin care vindeca astfel de probleme. Sanatate si mergi la dr. Stiu ca o astfel de problema creaza complexe si nu are rost sa suferi cand ea poate fi rezolvata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 12 ani)

persoana care a facut sedinte de microdermabraziune, la un specialist, arata bine, dar dupa o perioada reapar, dar cu intensitate mai mica.
Cauta si din alimentatie sa scoti produsele lactate, o perioada, sa vezi daca are efect asupra cosurilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Clindamycin Phosphate Foam 1% este utilizat ca tratament topic in acneea vulgaris. Benzoyl Peroxide Gel 10% completeaza tratamentul formei usoare sau moderate de acnee vulgara.instructiuni de utilizare se gasesc pe pagina web a preparatului respectiv.trebuie retinut ca clindamicyn ...contine un antibiotic,astfel ca pot aparea reactii adverse precum colita. fiind preparate cu indicatii dermatologice, se vor utiliza la indicatia acestuia.
ar fi bine sa apelati la un medic dermatolog ce va indica tratamentul in dozele potrivite,functie de gradul afectarii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

tratamentul local variaza in functie de forma bolii;de aceea este mai bine sa va consulte un medic dermatolog; in principiu se recomanda seara o forma de Tretinoin(Isotrexin etc) ferind buzele, pleoapele si narile, iar dimineata o pasta sau o crema in functie de forma bolii;de asemenea regim alimentar fara iritante ale stomacului(condimente, piper, mustar etc), rantasuri, carne grasa si dulciuri concentrate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 12 ani)

Iti trimit mesajul altei persoane care a gasit solutii.sarman rebeca (cu 2 ore in urma)

* 0
*

ACNEE! credd ca este cel mai mare stres pt un om! am 12 ani si am inceput sa am acnee de la 11 ani O URASC!
bn ca acum folosesc multe produse buune! inainte stateam in oglinda si imi numaram cosurile si ajungeam pe la 60!acum stau in oglinda si de abia daca mai ajung la 10! folosesc ca produse:
toata gama stop acnee-gerovital plant ,masti cu argila ,gama bioten,clinique 3 steps
cicatrizin,brevoxil,inhalator facial,lotiune clean and clear si in final cea mai buna crema ever-de la elmiplant CREMA ANTI IMPERFECTIUNI este o crema hidratanta care distruge cosurile COSTA NUMAI 17 LEI!si spun astea fara tone de creme si batoane corectoare geluri scumpe!daca sunteti interesati pt mai multe sfaturi contactati ma la [email protected] o sa va arat o poza cu mn la inceput si una cu mn dupa O SA VEDETI DIFERENTA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kristina24671 (acum 10 ani)

Pastile pentru acnee -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana Andreea (acum 10 ani)

Eu am avut acnee de la varsta de 15 ani de zile, si am reusit sa scap dupa ce am mers la un doctor dermatolog.

Medicul mi-a zis sa folosesc un gel medicinal cu ulei pur de arbore de ceai si demachiant si lotiune tonica special concepute pentru acnee pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.

Din ce mi-a zis medicul si din experienta mea uleiul de arbore de ceai este foarte puternic in lupta cu acneea.

Dupa cateva zile de folosire acnee a inceput sa se usuce, tenul a devenit mai curat vizibil si apoi acnee a disparut total.

Pe mine m-au ajutat foarte multe produsele si le recomand cu ceea mai mare increde.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitru Alina (acum 10 ani)

Buna , Georgiana Andreea.

Iti multumesc foarte mult pentru comentariu tau legat de produsele de la Thursday Plantation.
Le-am incercat si eu sunt foarte bune, s-au vazut rezultate foarte repede la mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: