Sindrom Gorlin-Goltz

Boli de piele
Intrebare postata de timisoreanca cu 14 ani in urma

Hy!
Am aflat recent, ca ma confrunt cu sindromul Gorlin-Goltz.
De 8-10 ani, am niste pete pe piele rosiatice , ce nu le-am dat importanta. Dar una dintre ele ma deranja optic, caci era situata pe pleoapa inferioara a ochiului. La un consult dermatologic, s-au prelevat probe din 3 pete. Rezultatul a fost: carcinom bazal celular, mai pe scurt, bazaliom.
Cu trimiterea de la medicul dermatolog, m-am prezentat la o Clinica mare din oras( mentionez ca nu mai locuiesc in Romania), unde am fost investigata ptr problema cu bazalioamele, si la o analiza mai atenta a spatelui meu, chirurgul a constatat ca am un melanom! in aceeasi zi, mi l-a si scos.
Pentru restul petelor, s-a intervenit chirurgical ( narcoza totala) , cu scoaterea vreo 20 bazalioame de dimensiuni mari, din regiunea gatului, abdomentului si spatelui. Peste 2 luni, am programare ptr o noua operatie, de aceasta data, cu narcoza locala, caci mai am vreo 20 pete, insa mai mici.
De retinut, ca tot in urma cu vreo 10 ani, am suferit 7 operatii la nivelul maxilarului, ac***a multiple formatiuni chistice benigne, diagnosticul : adamantinom mandibular.

Prezenta chisturilor , cat si a acestui tip de cancer de piele, a dus la concluzia ca am sindrom Gorlin-Goltz.
Astept pareri, comentarii.

cu salutari
timisoreanca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

timisoreanca (acum 14 ani)

Hy!
Am aflat recent, ca ma confrunt cu sindromul Gorlin-Goltz.
De 8-10 ani, am niste pete pe piele rosiatice , ce nu le-am dat importanta. Dar una dintre ele ma deranja optic, caci era situata pe pleoapa inferioara a ochiului. La un consult dermatologic, s-au prelevat probe din 3 pete. Rezultatul a fost: carcinom bazal celular, mai pe scurt, bazaliom.
Cu trimiterea de la medicul dermatolog, m-am prezentat la o Clinica mare din oras( mentionez ca nu mai locuiesc in Romania), unde am fost investigata ptr problema cu bazalioamele, si la o analiza mai atenta a spatelui meu, chirurgul a constatat ca am un melanom! in aceeasi zi, mi l-a si scos.
Pentru restul petelor, s-a intervenit chirurgical ( narcoza totala) , cu scoaterea vreo 20 bazalioame de dimensiuni mari, din regiunea gatului, abdomentului si spatelui. Peste 2 luni, am programare ptr o noua operatie, de aceasta data, cu narcoza locala, caci mai am vreo 20 pete, insa mai mici.
De retinut, ca tot in urma cu vreo 10 ani, am suferit 7 operatii la nivelul maxilarului, ac***a multiple formatiuni chistice benigne, diagnosticul : adamantinom mandibular.

Prezenta chisturilor , cat si a acestui tip de cancer de piele, a dus la concluzia ca am sindrom Gorlin-Goltz.
Astept pareri, comentarii.

cu salutari
timisoreanca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristyannsv (acum 9 ani)

Salut, acest diagnosti, dar cu un mod de manifestare diferit am si eu. Poate ne vom auzi in privat. Ma gasesti cu acelas id cristyannsv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21619445569 (acum 2 ani)

Buna. Cum va mai simtiti acum? Putem lua legatura privat? Ma confrunt cu aceeasi problema, sunt in Germania si pe 10.05 merg in spital o sapatamana....adresa mea de e-mail este aura77@ adresa_web_filtrata
M-as bucura sa putem vorbi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: