Sfat raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de nicu8105773 cu 14 ani in urma

Acum 2 ani si jumatate am terminat tratamentul pt TBC intrebarea mea este ce sfat imi dati s-au daca e recomandat sa-mi fac vaccinul inpotriva gripei porcine? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Dermatologie MDr. Dermatologie este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Este indicat sa intrebati un medic infectionist; problematica vaccinarii impotriva noii gripe nu este pendinte de dermatologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

carman (acum 14 ani)

imi apare cateva bubite pe maini toamna si primavar eu cred ca este psoriazis ;pe baza ce sterescred/Ce ma sfatuiti sa fac?
multumesc mult de amabilitate,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Dermatologie MDr. Dermatologie este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

@carman: Ar fi indicat sa va adresati unui medic dermatolog intrucat descrierea nu se potriveste unui caz tipic de psoriazis, astfel incat trebuie intai stabilit un diagnostic de certitudine de catre medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 14 ani)

va multumec mult
am fost la in medic dermatoloc si mi-a indicato crema ADVANTAN dar sincer nu ma ajuta deloc
Am acesi prob

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 14 ani)

daca ai sub 65 ani poti sa te vaccinezi cu produsul romanesc, depinde si cu citi oameni vii in contact, daca lucrezi acasa poti sa mai astepti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flori (acum 14 ani)

am pitiriazis versicolor si nu am gasit pana acum niciun medic dermatolog care sa-mi prescrie un tratament eficient,sunt din galati si ma gandesc cu groaza la venirea verii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Dermatologie MDr. Dermatologie este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Orice crema antimicotica vindeca pitiriazisul versicolor, cu conditia sa fie intr-adevar pitiriazis; aspectul pielii se recapata(revine la normal) insa la urmatoarea expunere la soare. este indicat sa aplicati tratamentul si dupa ce se vindeca afectiunea, profilactic, 1-2 ori in fiecare luna, pentru a impiedica dezvoltarea acestei ciuperci care se afla in pielea DV. Pitiriazisul nu se ia, ci apare cand aceasta ciuperca prezenta pe pielea tutuor indivizilor se dezvolta mai mult, si acest lucru se intampla la persoanele predispuse genetic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

sufar de keratoza plantara iar medicamntele folosite nu m-au "vindecat" decat pentru o perioda scurta.mi-ar prinde bine un sfat.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Dermatologie MDr. Dermatologie este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Din pacate nu exista un tratament-minune care sa vindece aceasta afectiune; se pot aplica unguente keratolitice sau cu dermatocortip***azi de tipul Diprosalic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lazurca camelia 5-02-2010 (acum 14 ani)

acum 2 ani mia aparut o dermatita ,in jurulgurii am fost la medic,mia dat diacnostic dermatita periorala,am urmat trat si m-am vindecat,acum dupa 3 ani mi-a reaparut aceeasi chestie eu lucrez in strainatate,am fost la medic aici mia zis acelasi diagnostic in schimb nici un rezultat ,mi-a recomandat kestine,minocin comprimat,elocom crema mi-au disparut f putin ,reteta sa exp ,aici nu am medic de fam,totul e contra cost,100 euro consultatia afara de tratament,si nu e bun ce mi-a recoman,,,dat bani in vint fara rezultat ,imi apar bubite mici pe linga gura si nas ,dupa care se multesc repet pe linga nas si in jurul gurii,in tara mia explicat in termeni pop**ari,bube dulci cu tratamentul din tara mi-au trecut dar dupa ani mi-a reaparut ,astept sfatul d-tra si va multumesc din suflet pt sfat .astp.rasp. multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Dermato MDr. Dermato este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Este dificil de precizat care este sursa confuziei, bubele dulci (impetigo) sunt o infectie, in timp ce dermatita periorala este oa fectiune imunoalergica, asadar tratamentul difera foarte mult in functie de diagnosticul real. Pentru bube dulci (imeptigo) este indeajuns sa aplicati o crema cu antibiotic topic. Va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: