Se poate scapa definitiv de demodex?

Boli de piele Rozacee oculara
Intrebare postata de kori cu 11 ani in urma

Buna! Am fost diagnosticata acum 9 luni cu demodex folliculorum,dupa multi ani in care m-am chinuit cu o acnee oribila.Avem perioade cand tenul se calma in urma unor tratamente,pt ca am fost la foarte multi medici din bucuresti(cei mai buni,asa se spunea)si am urmat sute de tratamente,dar dupa cel mult 2 luni imi apareau iar sub forma agresiva. Acum parca numai stiu in ce directie sa merg sa scap de acest parazit nenorocit,numai am incredere in medici,sau poate nu l-am intilnit inca pe cel care ma poate trata,dar m-am saturat sa nu am nici un fel de rezultat...Sunt cate odata terminata psihic dar imi revin si tot incerc si sper ca imi voi recapata vreodata tenul pe care il aveam inainte sa apara acest parazit.
As vrea sa stiu daca cineva sa confruntat cu aceasta problema si a reusit sa scape definitiv de Demodex? Va rog daca puteti sa ma ajutati ,sa imi spuneti sub ce forma si ce tratament ati urmat pt a scapa definitiv de aceasta problema
Am citit undeva ca o persoana s-a tratat folosind o crema cu permetrin,dar citind despre aceasta crema am vazut ca este recomandata pt scabie,care intradevar este tot un parazit din aceeasi grupa a acarienilor,dar imi este teama sa ma dau pe fata cu permetrin crema..
Daca ma puteti sfatui ce pot face impotriva demodexului,va rog sa imi raspundeti,
Va multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

Buna (acum 11 ani)

Gandire gresita = tratamente gresite. Aproape nici un parazit nu este cauza bolilor. Acestia sunt doar urmarea unui teren propice cauzat de un sistem imunitar slabit sai greseli (de ex. tratamente cu medicamente chimice). Atata timp cat combati un microb sau parazit doar nu ai cum sa invingi boala. Nu asa se obstine vindecare si intarind sistemul imunitar, eliminand slabiciunile. Acest lucru insa nu merge cu medicamente chimice toxice si TOATE, insa absolut toate sunt toxice. Asta pe langa faptul ca se trateaza cu ele doar simptomele. Nu exista o ramura a medicina mai daunatoare si mai inutila decat dermatologia caci la piele nu apare niciodata o boala si pielea este doar oglinda unor dereglari interne care se manifesta doar la piele. Este ca si cum ai pune benzina in rezervor sau ii schimbi vasccozitatea cand ai o gaura in el. Repatura corecta este eliminarea guarii. Singura sansa de vindecare este schimbarea medicinii cu o medicina adevarata si holistica care trateaza cauza si nu simptomele. Una din ele este medicina homeopata. Insa si tu trebuie sa-ti schimbi gandirea, intelegerea, rabdarea caci dupa atatea tratamente gresite vindecarea va dura mult mai mult decat daca ai fi facut de la inceput lucrurile corect. Cauta un medic homeopat adevarat care face homeopatie unicista si nu prescrie cu scheme, asa cum fac cei mai multi medici care au invatat homeopatia la repezeala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bungau remus dacian tel0748574777. (acum 11 ani)

ati recomand un medicament antibiotic natural para protex care trebuie folosit3ori1 la zi an timpul mesei sunama la nr. de tel de sus si an 3 zilel primesti la adresa pe care o ai ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu precizati ce varsta aveti, de cind va confruntati cu acneea si nici ce tratamente a-ti urmat. Nu stiu cine v-a tratat si daca a-ti urmat tratamentele in mod consecvent, dar ar fi trebuit sa vi se explice ca nu demodex foliculorum este cauza acneei, ci este doar un parazit care se asociaza frecvent in prezenta acneei, datorita conditiilor locale favorizante. Acneea poate fi considerata o afectiune cronica ,cu perioade mai bune si mai rele, cu predispozitie genetica si cauze multiple (disfunctii ale glandelor sebacee, tulb. hormonale, probleme de keratinizare, fact. infectiosi locali), astfel incit tratamentul local sau/si sistemic trebuie condus si ajustat in functie de tipul de leziuni, si corectate si eventualele disfunctii endocrine si hormonale. Tratamentul local al demodecidozei asociate se poate face cu lotiuni bazate pe sulf, benzoat de benzil etc ,dar nu vindeca acneea ci se poate asocia initial tratamentului pentru acnee, care trebuie sa fie constant si de lunga durata, pentru ameliorare semnificativa ( comunicarea dintre medic si pacient este esentiala ptr. reusita trat.).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

kori (acum 11 ani)

Buna ziua si multumesc pentru ajutorul acordat!
Am 28 de ani si ma confrunt cu acnee de 6 sau 7 ani.Prima oara am fost la cei mai buni medici dermatologi din constanta si am primit antibiotice si diverse creme precum si preparate din farmacie,skinoren,zinerit,si tot ce inseamna unguente pt acnee,geluri de spalat si multe alte produse de la diversi producatori din farmaci.Eu cred ca am folosit aproape tot,spun aproape pt ca tot mai cred ca exista ceva care sa ma trateze definitiv...Aveam rezultate pt perioade scurte(3-5 luni)apoi iar imi apareau .Am fost si la homeopat ,am urmat si tratament homeopat acum multi ani dar cu ceva produse de la forever parca.
Am fost si la ginecolog,crezand ca poate chisturi ovariene pot cauza acneea,dar nu am asa ceva
Am fost la endocrinolog,nimic grav dar parca mi-a prescris o reteta cu un soi de pastile(androcur cred)asta acum 4 ani.
Am urmat toate tratamentele in mod consecvent,nu imi doream decat sa ma vad vindecata
Am ajuns in Bucuresti la domnul doctor Nedelcu,auzind ca este cel mai bun,mi-a prescris niste creme preparate de dansul (firma deuteria)si peeling chimic,mai rau mi-a distrus fata,nici nu mi-a facut inainte analize sa vada ce am exact,mi-a dat diresct antibiotic ,vitamine si cremele dansului dar am continuat sa merg pina am terminat sedintele de peeling dar nici macar imbunatatire nu am avut..
Am ajuns acum un an la doamna Doctor Chebac,de la bioderma.Aici am depistat stafilococ auriu hemolitic coagulozo pozitiv si demodex.Mi-a prescris antibiotic,in urma analizei care arata la ce este rezistent stafilococul,skinoren,un gel de spalat si un preparat din farmacie.Dupa cateva luni demodexul numai era prezent,fata se linistise ,am continuat sa merg la dansa in fiecare luna,si acum o luna acnee a izbucnit iar si am fost la control,am iar demodexul prezent in ciuda tuturor masurilor de igiena pe care mi le-am luat(schimb in fiecare seara prosopul pe care dorm si le fierb,am aruncat toata cosmetica si ma sterg pe fata doar cu pansamente sterile.
In ceea ce priveste comunicarea dintre pacient si medic de care mentionati ca este importanta sunt extrem de dezamagita,toti sau purtat oribil,se uita doar si scriu retea dupa care se grabesc sa primeasca pe altcineva iar utima oare doctora a inceput sa imi reproseze cumva ca iar am demodex si ca nu stie ce fac,ma joc cu caini(nu am si nici nu prea imi plac animalele,nu ma apropi de ele)si ca ma scobesc pe fat cu miinile,lucru pe care nu l-am facut niciodata si atat a avut de zis dupa care mi-a dat iar tratamentul de acum 10 luni...
In timpul asta am fost si la Cantacuzino sa ma interesez de autovaccin dar la proba care mi-au luat-o de pe fata a iesit ca stafilococul nu este prezent deci chiar nu stiu ce sa mai fac acum
V-am spus toata poveste si cred ca am si omis unele tratamente sau medici dar ma lupt de atata timp ca nici nu imi mai amintesc tot ce am facut
Am luat 3 luni si miere de manuka pt ca am inteles ca poate ajuta impotriva stafilococului,posibil sa ma fi ajutat!Nu am luat niciodata Roacutanne,am inteles ca sunt foarte toxice si eu imi doresc foarte mult si un copil.
In legatura cu crema benzoat de benzil,nu mi-a dat-o nici un medic am citit pe forum ca sau tratat persoane care se chinuiau de ani sa scape de demodex,mi-am cumparat-o dat scrie pe prospect ca nu se foloseste pe fata si nu stiu ce sa fac,imi este si teama sa ma dau sa nu patesc altceva,puteti sa imi spuneti va rog dc o pot folosi pe fata??
Va multumesc din suflet ,sper sa aveti rabdare sa cititi tot ce am scris si dc puteti sa ma mai ajutati cu vreun sfat,vreun alt medic mai bun sau sa imi spuneti dc stiti cumva care este cea mai buna clinica de dermatologie din Europa,as incerca sa plec in alta tara sa incerc sa ma tratez!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 11 ani)

ma numesc catalin am 23 ani, de la varsta de 15 ani ,ma confrunt cu (boala)numita acnee... aceasta (boala) mi-a pus in primejdie toate activitatile psihice si sociale..... am fost la diversi dermatologi....diverse tratamente.... primul meu diagnostic a fost ; acnee juvenila ...am facut tratament pentru ameliorare circa 6 saptamani , apoi am mer la control mi s-a dat alt diagnostic, acnee rozacee , am urmat iar un tratament prescris de dermatolog... nici o sansa... apoi acnee purulenta etc pana mi s-a dat verdictul final, acnee chistica.... am investit bani , timp si rabdare.... nici un fel de rezultat.... si daca au fost . a durat circa 2-3 luni de zile....apoi isi facea de cap acneea... partea cea mai ironica a sortii face ca aceasta(boala ) sa aibe consecinte duble.... prima este acneea si a doua semnele vizuale ale aceseia, in amintirea calvarului numit ACNEE........... CONCLUZIE; TOTI DOCTORII SUNT CAPABILI DE A TE AJUTA SA SCAPI DE ACNEE ,DAR PE TERMEN FOARTE SCURT DEOARECE ,DACA S-AR TRATA TOTI PACIENTII CU DIVERSE BOLI DE ORICE NATURA , MEDICII NU AR MAI PUTEA MANCA O PAINE DE PE URMA NOASTRA.... IAR DOCTORII DIN ZIUA DE AZI AU UITAT DE ACEL JURAMANT DEPUS DE EI SI SE AXEAZA PE PARTEA FINACIARA..... DACA AI BANI SUBSTANTIALI IN BUZUNAR E POSIBIL SA TI SE PRELUNGEASCA AMELIRAREA BOLII RESPECTIVE APOI SA MERGI DIN NOU LA EI SA ITI MAI PRELUNGEASCA ....SI TOT ASA.... CA SI CAND AI STA CU CHIRIE... DACA PRELUNGESTI CHIRIA IN CARE LOCUIESTI ,RAMAI IAR DACA NU ,NU...!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 10 ani)

D-na doctor, "a-ti urmat" se scrie corect "ati urmat".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marin elena (acum un an)

Si eu am demodex si din păcate trebuie sa trăiesc cu el.demodex avem pe tot corpul si dc scăpăm de pe fata pt o perioada el migreaza de pe corp.pe fata ai pt ca acolo ai avut imunitatea mai scazuta din cauza acneei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 11 ani)

Dr. Chirila nu face homeopatie adevarata, ci prescrie scheme fixe, date in graba. Un astfel de medic homeopat ar trebui evitat si nici nu merita a fi numit homeopat. Cu scheme nu se poate ajuta decat la putini pacienti. Totusi rata de vindecare este mult mai mare decat la orice dermatolog unde se face absolut totul pe dos. Insa ar trebui consultat un medic homeopat adevarat. In Buc: Dr. Ileana Rindasu, Fundatia Similimum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kori (acum 11 ani)

Va multumesc pt raspuns,da cred ca aveti dreptate,schema de tratament prescrisa de dr Chirila era ceva de speriat,i-am aratat-o si medicului de familie care este si homeopat si nu a inteles cum este posibil sa imi precrie atatea pastile,erau cam 16 feluri de pastilute unele homeopate altele nu.Nu am luat tratamentul prescris,medicul de familie mi-a spus sa i-au doar 3 din toate cele prescrise de dr Chirila.
Am sa incerc si la medicul pe care mi l-ati recomandat,cand mai ajung prin bucuresti ,macar sa vad ce parere are si cum ma poate ajuta!
Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 11 ani)

Buna ziua, Am 34 de ani. Ma confrunt cu aceasta problema de aproximativ un an si jumatate. Demodex-ul nu poate avea o cauza interna sau de imunitate slabita, din simplul motiv ca sunem trei persoane in casa cu aceiasi problema. (Celelalte doua persoane sunt tot de sex feminin si au 22, respectiv 60 ani). Ne-a aparut in acelasi timp si se incapataneaza sa persiste. Parazitul a fost depistat la teste. Am folosit Metroruboril, Benzoat de Benzil, Ulei de Gudron de Mesteacan, Ulei de Arbore de Ceai, lenjeria si hainele sunt spalate la 90 de grade, saltelele au fost date cu spary contra acarienilor si ceva nu functioneaza. Cand cred ca am scapat, la interval de fix o luna, apar iar bubite mici cu lichid pe nas, in spatele urechilor, pe obraji. Tinand cont de cele mentionate, va rog sa imi spuneti care este solutia pentru a-l aduce la un nivel normal pe piele. Stiu ca in limite normale nu creaza probleme. Mentionez ca am efectuat si testul de depistare a helycobacter-ului (serologic si copro), rezultat negativ. Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MihaiIam (acum o luna)

Exista o alergie la particulele de piele moarta de pe propria fata, cauzata de inmultirea vietatilor microscopice numite Demodex. Eu reusesc sa impiedic devreme rinita alergica sau s-o opresc, daca ma spal bine de tot pe fata cu sapun obisnuit, frecand gentil dar foarte persistent, si daca aplic imediat dupa ce ma clatesc putina crema Apidermin, asta ca sa nu apuce sa se usuce si sa se exfolieze pielea. Cred ca ar functiona si alte creme, dar de la respectiva crema nu ma ustura fata ca la majoritatea pe care le-am incercat.

P.S. Unele articole sugereaza folosirea temporara a unei creme cu 10% sulf pentru a minimiza numarul acestor Demodex, dar nu am incercat inca suficient asta cu sulf, cu toate ca o sa incerc. E normal ca Demodex sa traiasca pe pielea noastra intr-un numar limitat, dar cand ai tenul mixt ca mine si ai mereu portiuni ale fetei prea uscate, si daca a apucat sa se dezvolte o alergie, atunci e bine sa te asiguri mereu si din timp ca nu lasi pielea fetei sa fie prea uscata. Evident, nu sunt doctor, sau alergolog, doar zic din propria experienta in care am invatat cum sa limitez destul de mult manifestarea rinitei alergice prin protocolul asta zilnic de preventie.

Cert e ca protocolul de a te curata bine pe fata (scrub gentil persistent cu apa calda si sapun) si a te da imediat apoi cu putina crema peste toata fata minimizeaza efectele in mod drastic, faceti asta in fiecare inceput de zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 11 ani)

Salut, pentru a reusi sa scapati de demodex in primul rand trebuie multa multa rabdare, in al doilea rand trebuie sa actionati din interior catre exterior. Eu am tratat demodexul cu paraprotex care se ia de 3 ori pe zi in timpul mesei si cu ulei din arbore de ceai care se da pe fata seara inainte de culcare, iar dimineata se spala fata cu sampon pentru copii. Pentru mai multe detalii imi puteti scrie la [email protected] Fiti optimisti si convinsi ca puteti sa il invingeti. NU VA DATI BATUTI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 11 ani)

andrei/alexandra va rog sa-mi spuneti unde se gasesc de cumparat uleiul de arbore-de-ceai
si ce spray este cel folosit pt saltele si desigur de unde l-ati cumparat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CATALIN (acum 11 ani)

ma numesc catalin am 23 ani, de la varsta de 15 ani ,ma confrunt cu (boala)numita acnee... aceasta (boala) mi-a pus in primejdie toate activitatile psihice si sociale..... am fost la diversi dermatologi....diverse tratamente.... primul meu diagnostic a fost ; acnee juvenila ...am facut tratament pentru ameliorare circa 6 saptamani , apoi am mer la control mi s-a dat alt diagnostic, acnee rozacee , am urmat iar un tratament prescris de dermatolog... nici o sansa... apoi acnee purulenta etc pana mi s-a dat verdictul final, acnee chistica.... am investit bani , timp si rabdare.... nici un fel de rezultat.... si daca au fost . a durat circa 2-3 luni de zile....apoi isi facea de cap acneea... partea cea mai ironica a sortii face ca aceasta(boala ) sa aibe consecinte duble.... prima este acneea si a doua semnele vizuale ale aceseia, in amintirea calvarului numit ACNEE........... CONCLUZIE; TOTI DOCTORII SUNT CAPABILI DE A TE AJUTA SA SCAPI DE ACNEE ,DAR PE TERMEN FOARTE SCURT DEOARECE ,DACA S-AR TRATA TOTI PACIENTII CU DIVERSE BOLI DE ORICE NATURA , MEDICII NU AR MAI PUTEA MANCA O PAINE DE PE URMA NOASTRA.... IAR DOCTORII DIN ZIUA DE AZI AU UITAT DE ACEL JURAMANT DEPUS DE EI SI SE AXEAZA PE PARTEA FINACIARA..... DACA AI BANI SUBSTANTIALI IN BUZUNAR E POSIBIL SA TI SE PRELUNGEASCA AMELIRAREA BOLII RESPECTIVE APOI SA MERGI DIN NOU LA EI SA ITI MAI PRELUNGEASCA ....SI TOT ASA.... CA SI CAND AI STA CU CHIRIE... DACA PRELUNGESTI CHIRIA IN CARE LOCUIESTI ,RAMAI IAR DACA NU ,NU...!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 11 ani)

si eu ma confrunt de asemenea cu acest parazit de aproape 2 ani de zile demodex,am urmat multe tratamente cosmetice,antibiotice,etc,in zadar,a fost o ameliorare o perioada de timp,am consultat multi medici,iar de vreo doua luni a reaparut aceeasi problema,mancarimi pe toata fata,usturime si altele,din nou consult un alt medic,nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 11 ani)

Ma numar si eu printre cei "alesi". In martie am fost la clinica Bioderm, la dl dr. Lucian Russu si am inceput tratamentul: 3 zile am folosit Advantan milk(crema,dimineata), am luat Aerius si Xyzal 10 zile (seara), pentru intarirea imunitatii am luat Isoprinosine (30 zile, dimineata si seara) si Toleriane Ultra (crema, 10 zile, dimineata). Dupa primele 3 zile am inceput sa observ rezultate - nu ma mai manca pielea, roseata s-a mai diminuat si s-a redus descuamarea. Am primit apoi o solutie pe care o folosesc in fiecare seara. Am facut 10 sedinte de Blu U si acum am trecut la Clear Light. Intr-adevar, tratamentul costa (cam 400 lei medicamentele, 500 lei sedintele de blu u si 300 lei sedintele de clear light). Dar la mine se vad rezultatele, m-am tinut de tratament. Sunt chiar foarte multumita.
Sper ca informatiile sa va ajute. Dar cel mai bine e sa mergeti la medic.
Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 11 ani)

as vrea sa va dau un sfat foarte bun ,sa incepeti tratamentul din interior ,dulciurule trebuie sa le excludem din alimentatia noastra macar pentru atita timp cit dureaza tratamentul,demodexul traeste pe corpul nostru pe baza dulciurilor care noi le mincam, e bine de consumat chifir,mergeti la un medic care se ocupa cu ierburile ,ciaiuri.El va va recomanda ciaiuri care intaresc emunitatea ceea ce joaca un rol important in potriva demodexului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 10 ani)

exact asha am facut si eu,dar akumam mai multe dekit am avut pina a incepe tratamentu,la toti e diferit eu cred,dar deja nu mai shtiu cum sa procedez,akum folosesc ulei de arbore de ceai,tinctura de galbenele,si 2 creme de la ISIS pharma,inka e devreme sa zic ca gata,dar parca vad mici rezultate....vedem mai departe :) SUCCESE si fiti tari :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Homo sapiens (acum 10 ani)

Doctor homeopat , oricare ar fi , trateaza tot cu dilutii infinitezimale, adica apa chioara puse pe pastile de lactoza sau alt suport inert. Foaie verde homeopatie, aiureala cu alta palarie ! Vedeti-va de treaba cu banii aruncati aiurea si aflati mai multe informatii stiintidfice despre boala / bolile pe care le aveti , apoi gasiti un specialist serios . Si alcoolul sanitar este ,,o chimicala" dar tot il folosim cand este cazul sa dezinfectam anumite zone si obiecte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

Doamna doctor,
Gramatica nu V-AU invatat deloc la scoala? Oare cu ce nota ATI absolvit medicina, caci din punct de vedere al limbii romane sunteti repetenta din clasa a doua gimnaziala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3