Rozaceea

Boli de piele Rozacee
Intrebare postata de dan152123230 cu 15 ani in urma

Cam in cat timp trece rozaceea?Sunt o fata de 22 de ani si sufar de ea de un an de zile,am incercat f.multe tratamente cu medicamente,creme de mii de feluri,dar degeba.Cineva imi poate da un sfat?Ce crema sa mai incerc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Nomy,
Nu vreau sa te descurajez, dar din cate stiu, rozaceea este considerata o boala incurabila, pentru care nu exista tratament de vindecare, dar poate fi controlata cu foarte mult succes.
Dermatologii recomanda tratamentul cu laserul vascular, tratament care este foarte putin dureros si nu necesita anestezie.
Laserul repereaza doar vasele de sange dilatate pe care le trateaza. Dupa tratament trebuie evitata expunerea pielii la soare, pt ca bolaa s anu recidiveze.

Mai multe poti afla //sfatulmedicului.ro/articole/Dermatologie-estetica/Rozaceea_1945.html
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Ar trebui sa meri la un medic de specialitate sa-ti prescrie un tratament pentru ca sunt mai multe tipuri de rozaceea. In cele mai multe cazuri tratamentul rozaceei este complex si presupune atat administrarea unor medicamente orale cat si aplicarea locala a unor unguente speciale. Durata tratamentului depinde de tipul si severitatea simptomelor, dar in general este un tatament administrat pe termen lung datorita recurentei acestora. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina179 (acum 15 ani)

Buna NOMY! Eu am rosacee de cand ma stiu. De un an de zile insa am inceput niste sedinte cu lumina pulsata (am vreo 5 sedinte...mai fac si o epilare definitiva in barba si mustata si nu am facut luna de luna pt rosacee). Ce pot sa te sfatuiesc este sa mergi la un dermatolog si te va sfatui ce sa faci. Eu folosesc spre exemplu ca factor protector Ruboril AI crema, creion corector Avene si fond de ten Avene(natural) plus, pt fixare, apa termala Avene.Sunt produse bune, bazate pe apa termala care nu contin parfum(tocmai asta e indicat la aceste tipuri de produse).Sunt produse dermato-cosmetice care nu fac rau tenului. Ti-am zis ce folosesc eu, insa poate la tine e alt "tratament". Eu am 23 de ani.Inca un lucru de care trebuie sa "te feresti" cand te stii "suferinda" de rosacee e: evitarea trecerii bruste de la cald la frig si invers, evitarea consumului de bauturi fierbinti,evitarea consumului de condimente sau mancaruri puternic condimentate, expunerea indelungata la soare, expunerea indelungata la frig(trebuie folosite creme cu factor de protectie ridicat, iar in timpul iernii un factor suplimentar de protectie este fondul de ten dermato-cosmetic.nu prea e indicat crema cu pigment-adica o crema de fata care sa actioneze si ca fond de ten pt ca am obs ca nu are o putere de acoperire f buna).
Iti doresc mult succes, si ca inca o persoana care a postat aici, sa stii ca nu scapi definitiv de ea,insa poate ajunge sa nu mai fie asa suparatoare daca urmezi cateva trucuri(eu vad diferenta dupa 5 sedinte+ crema Ruboril AI si fondul de ten sau nu ma ajuta f mult...chiar sunt intrebata daca mi-e rau-nemaiac***a obrajii rosii cum erau toti obisnuiti).
Pupici si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geo H (acum 12 ani)

Exista in america un sapun foarte destept pentru rozacee, o verisoara de-a mea mi-a adus 3 bucati si de cand il folosesc mi-au disparut aproape complet rosetile de pe pometi si nas. Se numeste Rejuvenating Soap "Cleansing effects of rosacea"
si e facut de Face Doctor RX, de abia astept sa vina in tara din nou, sa imi mai aduca :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 11 ani)

buna geo! as vrea si eu 2-3 bucati. esti din bucuresti?mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANDREI CRISTIAN (acum 11 ani)

DOCTORUL DERMATOLOG MI A DESCOPERIT DE O LUNA CA AM ROZACEE...MI A DAT CA TRATAMENT CREMA RUBIALINE SI SEARA SA AM DAU CU SKINOREN...CE PARERE AVETI SI CUM SE POATE AMELIORA ACEASTA BOALA?????? ACUM SPRE EXEMPLU AM FATA IRITATA SI AM COSURI PE FRUNTE SI LA BARBIE...CUM POT SCAPA DE ELE SI SA AM DIN NOU UN TEN FRUMOS CA INAINTE?MA SPERIE IMAGINILE DE PE GOOGLE CU ROZACEE...VAD NUMAI PERSOANE CU NASUL FFF DEFORMAT DE LA COSURI...ORIBIL...SPER SA NU AJUNG LA ASA CEVA..MEREU AM AVUT UN TEN PERFECT SI ACUM NU IMI VINE SA CRED...VA ROG AJUTATI MA CE SA FAC???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

achim (acum 10 ani)

rozaceea nu se vindeca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anda (acum 10 ani)

Buna, din pacate pentru noi, cei care "sufera" de aceasta "boala" nu exista tratament pentru rozacee. Sa va spun poveste mea cu "prietena de suflet - rozaceea".
In urma cu 2 ani jumate am avut mari probleme cu gastrita, printre care si bacteria helicobacter pylori, care dupa spusele specialistilor aceasta bacterie ar fi una din cauzele principale ale aparitiei rozaceei, pe langa factorul cel mai important stresul intens pe o perioada mai lunga de timp. Dupa un timp am observat pe obrazul drept o pata rosie cat unghia, iar dupa o perioada roseata a inceput sa se extinda, iar in zona veche unde aveam roseata au aparut niste pustuli mici si albi. In cateva luni pustulii sau extins o data cu roseata pana mi-a acoperit tot obrazul stang si tampla. Este stabilita si pe obrazul drept, dar ceva mai slab. La primul medic la care am mers Dr. Nedelcu Ioan, faimosul medic dermatolog din Bucuresti, care mi-a lasat un gust amar si nu il recomand sub nici o forma, doar daca aveti bani de aruncat pe geam ( in special pe produsele care-i poarta semnatura), mi-a prescris o reteta cu multe vitamine, pastile diverse si creme ( reteta care o avea si o prietena care suferea de acnee vulgara si o alta prietena care avea probleme cu caderea parului-- ceea ce nu am inteles unde ar fi asemanarea dintre noi, ac***a diagnostice total diferite) care nu au dat nici un rezultat. Cand am mers sa vada rezultatul tratamentului prescris de el ( normal ca trebuia sa platesc din nou consultati de 220 ron si normal ca nu am platit nimic din moment ce tr sa vada daca ceea ce am luat a data rezultat, si asta dupa o discutie in contradictoriu la tel) mi-a spus ca este ereditar ceea ce am si ca el nu stie ce sa-mi dea , ca nu are un alt tartament pt mine, dar nici decum nu a pomenit nimic de ROZACEE, poate daca stia ceea ce aveam si actionam din timp si constientizam problema si toti factorii nocivi in aceasta "boala" acum as fi fost mai bine.
Dupa toata aceasta experienta aminceput sa caut pe internet ceea ce am si asa am descoperit ca am rozacee. Au urmat multe vizite la multi dermatologi din bucuresti. Tratamente diferite, cati medici atatea tratamente. Pana cand am decis sa mai merg la unul singur in Bcuresti dupa care eram decisa sa mergin Cluj. Dupa multe cautari si forumuri despre medici dermatologi, am reusit sa ajung la Dr. Viviana Iordache de la Dermalife. A fost singurul doctor dermatolog care mi-a explicat ceea ce se intampla in interiorul pielei, si factorii distrugatori pentru noi, ca aspect fizic. FACTORUL NR. 1 ESTE STRESUL. 2 FRIGUL, 3 CALDURA /SOARELE.
Am inceput procedurile cu laser. am facut o singura sedinta, sper cu tarie ca nu voi fi una din acele persoane la care aceasta interventie nu va avea efect.
Incerc sa gasesc solutii de back up, incerc sa vad daca se poate un transplant de peile, in ce consta.
Trebuie sa fim constienti ca perioade stresante vom avea cu totii,mai ales daca de fel sunteti persoane care se streseaza si ca i-a cazut pixul pe jos. Eu una sunt o persoana vulcanica si ma enervez ff repede,tot ce trebuie sa fac este sa incerc sa ma schimb in aceasta privinta, sa devin mai "nesimtita", sper sa reusesc!!
Nu vreau sa gandecs negativ, dar ac***a aceasta "boala" de la o varsta destul de mica ( tinand cont de faptul ca aceasta boala este raspandita in Nordul Europei in special in UK, unde crcetatorii incearca sa gaseasca tratamente si cauzele exacte ale acestei boli dermatologice, si apare dupa varsta de 30 de ani), acum am 27 de ani, sunt sanse mari sa ajunga la stadiul final, nas deformat.

Tot ce trebuie sa facem este sa gandim pozitiv, sa incercam pe cat posibil sa fim "ZEN" ( doamnec act de greu imi este :(( ) si sa mancati ce vreti si sa va notati reactiile, inclusiv picant puteti incerca, toate aceste DON''''T EAT nu sunt valabile pt toate persoanele, astea difera la fiecare in parte.
ASTA ESTE O LECTIE DE VIATA !!
O ORGANIZAREA IN TOT CEEA CE FACEM !!!
LET''''S THINK POSITIVE !!!

Va doresc multa sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum 9 ani)

Buna! as vrea sa tin legatura cu tine daca se poate, merg la aceeasi clinica si am aceeasi probl ca tine. Tare mult as vrea sa vb cu tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11558710125 (acum 4 ani)

Buna Anda. A functionat tratamentul cu laser? Mama mea are rozacee care aproape i-a deformat fata in ultimele doua saptamani. S-a programat la Dermalife pt laser pt sapt viitoare dar.... este eficient tratamentul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 10 ani)

salutare
sunt cu nervii la pamant de cand am auzit diagnosticul... de cand ma stiu am avut probleme cu pielea, probleme care au culminat cu o acnee oribila la 20 de ani si de care, multumesc lui Dumnezeu am scapat de cativa ani. si cand sa ma bucur si eu de un ten care arata aproape normal, m-am trezit cu 2 mici pete rosii in barba, care au inceput sa creasca in dimensiuni si sa faca scuame... rozacee :( acum fac un tratament medicamentos cu metronidazol si doxicilina iar ca si crema folosesc Ruboril S si atat. trebuie sa imi gasesc neaparat o crema colorata cu UV mare, sa o folosesc in locul fondului de ten.voi ce creme stiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Grigore ioana (acum 10 ani)

Eu am avut probleme cu acnee si punctele negre foarte mult timp si te înțeleg.
Salvarea mea a venit cand am descoperit un doctor dermatolog foarte bun si mi-a dat un tratament anti-acnee eficient.

Doctorul mi-a dat sa imi cumpar un tratament anti-acnee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

La mine s-a vazut efectele cremelor rapid. Tenul a devenit mai curat iar acnee si punctele negre au inceput sa dispara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul (acum 8 ani)

Nu face-ti confuzie intre acnee si rozaceea adultului (rozaceea este de mai multe feluri).
Rozaceea apare extrem de rar la varsta de 20 de ani si se pare ca este o boala de natura bacteriana (acarieni de tip demodex brevis).
Daca este vorba despre rozacee, va recomand creme hidratante fara lanolina sau paraben (metilparaben).
Spalativa fata cu sapun de tip "Dove" de doua ori pe zi (nu mai mult). Clatiti foarte bine cu apa si aplicati crema pe baza de metronidazol (La Montreal un tub de crema de 45gr cu 1% metronidazol costa 42$).
Evitati expunerea la soare, ger sau vant puternic.
Evitati alimentele picante, iritante. Orice mancare sau activitate fizica sau psihica (ex: stress, emotii) care provoaca vasodilatatie. Totusi activitatea fizica fara eforturi mari este necesara pentru oxigenarea tesuturilor.
Schimbati fata de perina si cearceaful cat de des.
Baile prea calde si alimentele fierbinti sunt de evitat.
Slabiti pana la greutatea corporala recomandata.
Venele care apar vizibile pe nas pot fi inlaturate cu laser de o anumita frecventa. La Montreal costa in jur de 1000$ tratamentul cu laser.
Cuperoza (rosaceea) nu este benigna, adica nu se vindeca. Tratata in faza incipienta si cu o grija permanenta poate evita agravarea acestei boli inestetice si care diminueaza stima de sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 8 ani)

Buna, sufar si eu de aceeasi cauza, o gramada de tratamente si medicamente fara folos, am incercat dermovate unguent si am vazut semne de imbunatatire din prima zi...sunt la a doua zi si aproape nu mai am, incearca si cate o lingura de miere zilnic pe stomacul gol .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 8 ani)

SImona ,te rog nu mai folosi dermovate, continue cortizon si iti poate distruge fata.
Eu am folosit cortizon si nici dupa 20 de ani nu m -am vindecat. Se numeste rosacea cortizon inca.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deva (acum 7 ani)

Draga mea ,si eu am incercat multe creme ,demachiante ,unguente de la cele mai ieftine la cele mai scumpe.Am facut chiar si o sedinta cu laser si am ramas si dezamagita total si fara 100 euro ,cat m-a costat aceea sedinta la doctorita Folea din Deva.Nici macar cea mai mica imbunatatire.Acum folosesc cu totul altceva ,si acel ceva mi-a facut fata atat de curata incat am scos acel ''''uauuu..'''' de la colegele de serviciu care ma cunosteau cu fata mereu tumefiata ,rosie si patata.Acel ceva este otetul de mere amestecat cu bicarbonat.Seara inainte de culcare imi prepar o lingurita de otet de mere cu un varf ras de bicarbonat si ma dau cu el pe fata si il las sa intre singur in piele.Dimineata dupa ce ma spal pe fata ma dau cu crema anticuperozica de la Q4U ,pe baza de arnica ,afin si vita de vie (o gasesti in farmaciile naturiste si costa undeva la 8 lei .Otetul de mere eu l-am cumparat de la Apicola si are si miere in compozitia sa ,si costa undeva pana in 4lei .Merita sa incerci ,rezultatele le vei vedea din primele zile.Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11553622165 (acum 5 ani)

Buna,
As vrea sa stiu cat timp ai urmat acest ritual si ce efect a avut pe termen lung?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11589805092 (acum 3 ani)

Vreau sa stiu ai avut Rozacee?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11626442380 (acum 2 ani)

Eu sufar de cuporoza de 5 ani dar acuma înaintează repede oțet de mere e bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina G (acum un an)

Buna ziua ! Rozaceea se transmite ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: