Roaccutane?

Boli de piele
Intrebare postata de indian-flute cu 13 ani in urma

Domnule doctor, am fost la dermatolog si dupa ce mi-am facut setul de analize, acesta mi-a dat roaccutane si 2 creme pe care trb.sa le folosesc una dimineata, una seara.Am o intrebare..acum 2 luni m-am operat de apendicita.Pot sa folosesc Roaccutane, nu are vreun efect negativ?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Geo (acum 13 ani)

Buna!
Am luat Roaccutane acum 2 ani timp de 4 luni. E adevarat ca in acea perioada acneea mea s-a mai calmat, insa cu un pret anume: depresie, insomnii, arsuri la stomac etc... in concluzie o stare generala fizica si psihica ingrozitoare, stari care nu imi sunt specifice deobicei. (intre timp am intalnit 2 persoane care au urmat acelasi tratament si care s-au plans de aceleasi lucruri)
Am stopat tratamentul in urma unui research amanuntit prin care am aflat ca acest medicament dauneaza ficatului, sarcinii, sistemului nervos si poate conduce chiar si la sinucideri.
Ai grija cu acest medicament pentru ca riscurile sunt multiple. E adevarat ca a vindecat acneea la multe persoane, insa in unele cazuri (cum mi s-a intamplat mie) rezultatele s-au vazut doar in timpul tratamentul, iar dupa stopare s-a revenit la aceeasi situatie: acnee

Articol despre Roaccutane: http://www.elady.ro/forums/index.php?showtopic=3269

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

indian-flute (acum 13 ani)

Buna Geo...
Eu iau Roaccutane de 2 sapt. .Doctorita mi-a dat Roaccutane de 10 mg si sincera sa fiu pana acum nu am avut nicio reactie adversa.Sper sa nu apara nici de acum inainte :d si sper ca acneea sa dispara.Multumesc pentru sfaturile date mai sus.
App. la multi ani si un an nou plin de impliniri.:D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 12 ani)

si eu ma confrunt cu acneea..de la 11 ani,acum am 16...m`am dat cu tot felul de creme si am irosit o gramada de bani:(..ori nu aveau niciun rezultat ,ori imi ameliorau acneea pt putin timp,iar dupa aceea imi " explodau" toate cosurile,era groaznic!!! De ce sa va mint..?! E advarat ca pe parcurs mi-au mai disparut din ele..,dar la inceput ma confruntam cu o acnee vulgara:(..acum e mai "linistit" tenul meu..pe frunte nu mai am deloc,dar pe obraji,spate,umeri,piept mai sunt! Acum apx 3 luni am facut tratament cu : Doxiciclina + gel de curatare si crema cu AHA - Uriage(local - 2 luni) si m-au ajutat mult,dar nu am scapat de ele de tot :( Intr-un final am auzit si eu de miraculosul ROACCUTANE! M-am decis sa-i spun docoritei mele sa mi-l prescrie,am inceput de 4 zile a cate 10 mg/zi - 2 pastile ac***a in vedere ca am 60 de kg,iar acneea mea este una medie spre usoara...am citit mai multe articole despre aceste pastile..in ciuda numroaselor efecte adverse..m-i se pare spectaculos,mai ales ca cunosc o persoana care l-a folosit vreo 3 ani apx. pt acneea nodulo-chistica si chiar a dat rezultate exceptionale,tenul ei arata impecabil acum!!!! Mie mi-e foarte teama de aceea "explozie" de care see tot vb..cum am spus mai sus am inceput de 4 zile( 8 pastile in total) si parca ici colo incep sa iasa la vedere alte cosuri,pe care inainte sa incep tratamentul nu erau! E posibil intr-un timp asa scurt sa le scoata la suprafata? Din cate am citit eu am inteles ca chestia asta se intampla in 1-2 luna...va rog din suflet sa-mi spuneti mai mult despre aceasta chestie si cei care ati urmat tratamentul ..cum s-a comportat la voi. Reactii adverse inca nu am! Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva3178 (acum 10 ani)

Pastile pentru acnee - http://bit.ly/15mzrbr

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Misu (acum 11 ani)

Am folosit roaccutane pentru foliculita si a dat rezultate 100%, in prezent ma simt bine iar dupa ce termini tratamentul (eu l-am tinut 2 luni -40mg/zi) iti revii iar starea ta generala se imbunatateste semnificativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 10 ani)

Si eu am folosit aceste pastile.Intr-adevar,acneea dispare in perioada tratamentului dar revine din pacate.Acum iar am o acnee urata pe obraji si numai stiu ce creme sa folosesc.Plang si ma necajesc si nu vreau sa ies afara din casa.Ce masti eficiente imi recomandati?Am auzit de un tratament cu fiola de aspirina.Stie cineva mai multe despre asta?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Interesant (acum 10 ani)

Pt astfel de probleme...dupa atatea medicamente si chimicale pe care le inghitim cu siguranta repara ceva si strica alt ceva...am descoperit de curand produse pe baza de aloe vera, propolis dar prelucrate in cele mai bune si sterile conditii...asa cum stim probabil aloe vera este foarte buna pt regenerari...pt detalii astept cu drag interesul dumneavoastra pe [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: