Revenire dupa medicament

Boli de piele
Intrebare postata de membru290981 cu 9 ani in urma

Buna ziua, in disperarea mea de a scapa de problemele de piele, am luat Roaccutane prescris de medicul dermatolog, care m-a asigurat ca nu o sa fie niciun efect secundar. Am luat timp de o saptamana, de pe 7 feb., apoi m-am oprit din cauza simptomelor pe care le-am avut si a remuscarilor. In momentul in care am inceput tratamentul, tenul imi era curat, ac***a doar exces de sebum cu care eram impacata, insa aveam acnee pe spate si piept. Parul meu arata foarte bine, scapasem de matreata, nu mai cadea si era bogat si sanatos. Pe la jumatatea saptamanii incepuse sa-mi fie afectata vederea, in sensul ca ma trezeam cu ochii umflati, ma usturau ochii si uneori vedeam in ceata. Si parul a inceput sa-mi cada mai mult. Glandele sebacee tot cam pe atunci au incetat activitatea. Organismul meu a reactionat imediat intr-un sens negativ, gasind pastilele foarte toxice si nocive. Dumimica pe 22 feb. va fi o saptamana de cand am incetat sa iau acea otrava si tot de atunci plang incontinuu si sunt intr-o depresie din care nu pot sa ies (ulterior am aflat ca isotretinoinul scade toata serotonina din creier). Pielea inca imi este foarte sensibila, se inroseste la fiecare atingere. Inca nu mi-a revenit sebumul. Parul imi cade foarte mult, parca nu mai are aceeasi structura ca inainte, iar la ultimele spalari am facut din nou cojite, probabil pt ca am scalpul inca uscat si sensibil. Intr-un moment imi este foarte frig, in celalalt simt ca ma arde pielea si imi este foarte cald. Ma dor buricele degetelor si daca ma tai/zgarii un pic imi curge foarte mult sange si se opreste greu. Am mancat aproape numai shake-uri de fructe in incercarea de a elimina cat mai repede toxina. Am vorbit atat cu dermatologul cat si cu medicul de familie, insa ma simt foarte ingropata in propria greseala si fara scapare. Mi s-a spus ca substanta se va elimina in 2 saptamani de la incetarea tratamentului si ca pielea se va desensibiliza treptat, tot in acelasi interval. Sunt disperata pt ca acum imi este teama ca nu voi mai reveni niciodata la cum eram inainte, ca asa am sa raman mereu. Ce as putea face sau lua pt a elimina mai repede si complet substanta si pt a reveni la "normalul" meu de dinainte? Asa va fi mereu de acum incolo, in ceea ce priveste inrosirea si sensibilitatea pielii, cojitele de pe scalp, caderea parului, uscaciunea? O sa mi se rareasca/subtieze parul de tot? Efectele secundare vor persista mult timp(chiar si dupa eliminare)/sunt permanente? Cand substanta se va elimina complet, glandele sebacee isi vor relua activitatea lor de dinainte de tratament? Substanta se va elimina complet din organism? Cam in cat timp o voi eliminina si vor disparea efectele? Sunt disperata, nu stiu ce sa fac sa ies din aceasta stare fizica si psihica si imi este foarte teama. Nici nu imi mai dau seama care sunt efectele pastilelor si care sunt efectele starii psihice (descrisa pe scurt in termeni de disperare, neputinta, remuscari, sentiment de depersonalizare, vinovatie si autodistrugere, cerc vicios ce se repeta mereu si din care nu pot sa ies, dorinta de a fi din nou eu ca inainte, teama de a nu fi ceva permanent) in care ma aflu si gandurilor pe care le am. De aceea va rog din suflet sa ma ajutati cu raspunsuri si cu remedii naturale/homeopate care sa ma readuca la starea mea initiala. Am invatat o lectie foarte importanta din toata povestea aceasta, si tot ce imi doresc este sa pot sa mi repar greseala si sa imi revin la normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Dupa cate vad si starea de anxietate si de teama in care traoiesti, banuiesc ca este data tot de roacutane, pe care eu personal l-am mai interzis pe acest forum la diferiti oameni, pe aceleasi motive(pacat ca nu ai vazut acele thread-uri).Eu iti voi spune sa STAI LINISTITA ca totul va reveni la normal, ca doar nu e un medicament care are efecte ireversibile, si toate aceste stari pe care le ai vor disparea treptat.Faptul ca l-ai luat doar 1 saptamana este mai mult decat putin, si ma mir ca ai avut aceste efecte atat de repede, probabil ai un metabolism foarte activ, ce prelucreaza repede substantele.Faptul ca tie iti e frica de aceste efecte si ca nu crezi ca mai scapi de ele asa usor, este pur si simplu o exagerare a ta si nu are sens pt ca nu l-ai luat decat O SAPTAMANA, altii au luat 2 luni si acum nu au nimic.Incearca sa ma asculti si sa stai linistita si PE CUVANTUL MEU ca tot ce ai acum va disparea.Daca vrei sa elimini mai repede, desi ma indoiesc ca mai ai ceva asa mult cumn crezi, incearca diureticele, care iti vor scoate apa din tine mai repede si mai mult, in acest fel eliminandu-se toxinele.Dar fi ATENTA, ca NU TREBUIE luat mai mult decat zice in prospect, si va trebui sa bei mai multa apa pt ca altfel vei risca DESHIDRATARE, si pierdere de SUBSTANTE IMPORTANTE din corp.Daca faci totul CU CAP, vei vedea ca nu vei mai avea probleme, si incearca sa nu te mai avanti asa la primul medicament pe care ti-l prescrie un medic, vezi ce efecte are ca sunt multe medicamente foarte periculoase si de care multi nu au nevoie, dar ori le iau ei personal, ori medici le recomanda fara sa dea prea multa atentie pe afectiunea reala si pe efectele secundare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: