Problema mare!

Boli de piele
Intrebare postata de ada2991 cu 10 ani in urma

Buna seara! Povestea mea este destul de lunga, incepand cu decembrie anul trecut cand am luat scabie. M-am plimbat pe la medici si dupa ce am fost prost diagnosticata si mi-au fost prescrise Borenar si alte pastile cu substanta cortizon timp de peste 1 luna din cauza ca aveam o eczema pe piciorul drept si foarte multe "bubite", spunandu-i doctorei ca dupa tratament am inceput sa am iar mancarimi si aceasta imi zicea sa mai iau alte 7 zile pastilele alea, am mers la al 3-lea medic si mi-a spus direct ca am scabie. Pe perioada in care am fost infestata imi ieseau multe bubite si pe buze, dar si pe nas, atunci am crezut ca asa se manifesta scabia.
Am scapat de scabie si pe perioada verii ma mai deranja doar herpesul (asa am fost diagnosticata).
Problema pe care o am acum este ca imi apar din cand in cand multe bubite mici pe buze , pe nas si trec la solutii temporare (creme, pastile). Niciodata nu am scapat de problemele "intergral".
De cand a venit toamna ma mananca piciorul drept in special (locul cu eczema), ma scarpin mai mereu acolo, dar si pe maini imi apar niste bubite mici si care provoaca mancarime.
Pe fata, in afara de buze si partea exterioara a nasului, imi apar din cand in cand si iritatii la nivelul ploapei, uneori si pe restul fetei sub forma de cosuri mici.
Zilele trecute am observat si in zona genitala, pe labii am cateva cosulele ciudate.
Analizele de sange obisnuite mi-au iesit bine, insa ma intreb daca nu poate fi o bacterie, stafilococ sau ceva de acest fel.
Recent la doctor mi s-a spus ca e pielea prea uscata.
Va rog mult sa imi spuneti ce credeti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

manuela53 (acum 10 ani)

Pana la un diagnostic concret si un tratament adcvat ti-as recomanda sa iei L-LYSINE - creste rezistenta la infectii si vindeca leziunile bucale si genitale provocate de virusul herpetic
- imunostimulator
- previne osteoporoza (amelioreaza metabolismul calciului), stimuleaza cresterea oaselor la copii
- stimuleaza refacerea tesuturilor osoase, a pielii, a tendoanelor, a cartilajelor dupa interventii chirurgicale, arsuri, ulceratii, inflamatii articulare prin inhibarea colagenazei, enzima proteolitica, care degradeaza fibrele de colagen
- participa, impreuna cu arginina, la producerea hormonului de crestere care stimuleaza, in copilarie cresterea iar la maturitate regenerarea si refacerea tesuturilor, contribuie la mentinerea rezistentei osoase, a integritatii pielii, a functionarii optime cerebrale si cardiace, a tonusului muscular (reduce oboseala musculara)
- previne cresterea nivelului colesterolului si al trigliceridelor prin participarea la sinteza carnitinei ce transforma acizii grasi in energie, intra in compozitia metioninei cu rol in normalizarea metabolismului hepatic al lipidelor
- protejeaza impotriva aterosclerozei si a stenozei valvelor cardiace
- antianemic: mentine numarul de eritrocite si nivelul hemoglobinei in sange
- previne leucopenia (scaderea patologica a numarului de leucocite din sange)
- previne aparitia litiazelor renale
- reduce iritabilitatea, depresia, induce starea de bine, controleaza hiperactivitatea copiilor, regleaza somnul, ajuta organismul in situatii de stres (stimuleaza glandele suprarenale in sinteza adrenalinei)
- inlatura deficientele aparatului de reproducere . Este un foarte bun imunostimulator si adjuvant in afectiunile de piele . Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manuela53 (acum 10 ani)

In Romania trebuie sa fie in farmacie . In Irlanda unde ma aflu se gaseste si la market

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ada2991 (acum 10 ani)

Va multumesc mult pentru ajutorul acordat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: