Depresie raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Țuțu cu 9 ani in urma

Buna! As avea si eu o intrebare...de 3 saptamani ma duc la spital si tot mi-se pun diferite diagnostice.Prima oara mi s-a spuc ca am apendicita,dupa aceea mi-au repetat analizele si mi-au spus ca diagnosticul este gresit.Cica am spasmofilie si anemie,mi s-a prescris un tratament cu calciu pe care l-am tinut timp de o saptamana.Pana intr-o seara cand am inceput sa tremur foarte tare,aveam un nod in gat,pupilele foarte dilatate,stari de voma si de lesin,ma intepa si inima si temperatura corporala ridicata(p.s de o luna de zile am insomnii,adorm pe la 6am, si ma trezesc pe la 2 pm. Si apetitul foarte scazut). Am ajuns la urgenta si mi s-a recomandat sa ma duc la psiholog ca din punct de vedere medical sunt sanatoasa si ca ar fi vorba de o depresie. Este posibil ca toate aceste simtome sa fie cauzate de o eventuala depresie? (Am 18 ani,167cm,65kg)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

adela (acum 9 ani)

draga mea, in afara de manifestarile fizice, ai si alte stari emotionale? tristete, apatie, ganduri negative?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Țuțu (acum 9 ani)

Da dar nu atata de grave incat sa am aceste simtome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic.Fares (acum 9 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua.Un remediu natural foarte indicat in depresie, anxietate, sunt capsulele Confort emotional, in cure de 2-3 luni.Pentru insomnii sunt capsulele Noapte buna care se administreaza cate 1-2 capsule inainte de culcare cu 30 minute.Un consult la un cabinet de fitoterapie este indicat pentru un tratament complex in afectiunile avute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Cand gandim ca acele boli pot exista in corpul nostru,nu facem altceva decat sa ne dezechilibram la nivel karmic,emotional si energetic.Prin autosugestie(pentru ca asta faci tu),iti amplifici starile de panica,nu mai poti reactiona logic si clachezi,uitand insa de lucrurile frumoase care ne inconjoara.Invata sa te autodisciplinezi,sa te gandesti la tot ce este pozitiv,gandeste-te ca ai fost creat pentru a te bucura de corpul tau,de prietenii tai,de VIATA ta! Cand gandim ca putem avea acele,,n,, boli,nu facem decat sa adunam energii negative,care nu fac bine intregului organism,prin gandire putem atrage tot ce este mai rau ,prin urmare rezultand boala. Gandurile sunt vibratii pe care un individ le materializeaza,in toate planurile,tu nu faci altceva decat sa le inviti in viata ta.Atunci cand ai aceste stari care nu-ti dau pace,stai putin si gandeste.Ce anume imi cauzeaza aceste stari?Cine sunt eu sa permit negativismul acestor ganduri?Citeste,pentru a intelege mai multe(pe aceasta tema sunt fff multe de analizat si de explicat) cartea lui VALERIU POPA-TERAPIA PRIN VINDECARE.Este o carte interesanta,care contine niste trairi si adevaruri covarsitoare,care ajuta dezvoltarea armonioasa a gandirii.SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Țuțu (acum 9 ani)

Multumesc frumos! O sa citesc aceasta carte si o sa ma documentez mai bine despre autosugesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Mai multe despre ceea ce inseamna un diagnostic de depresie poti citi accesand aceste articole din site-ul Psihoutil:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/depresie/

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/distimia-cea-mai-frecventa-forma-de-depresie/

Sper sa iti fie de folos. Orice nelamuriri ai, imi poti scrie si iti raspund cu drag.

Psiholog Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721.349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: