Fisurarea pielii in zona genitala

Boli de piele
Intrebare postata de amaury cu 11 ani in urma

Buna!
De aproape un an pielea din zona vaginului (spre anus) ma ustura si se fisureaza la contactul sexual. La un moment dat am avut si prurit, care a cedat la tratament. Mai nou, usturimea si pruritul s-au extins si in zona anusului. Desi am fost la medici dermatologi si ginecologi, tratamentele luate nu au fost eficinte. Astept un sfat competent, multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Buna (acum 11 ani)

In medicina alopata nu exista nici un medicament vindecator la asa ceva, e firesc sa nu te poata vindeca nici un medic alopat. Afectiunea ta are o cauza metabolica, la nivel celular si pe plan sufletesc un pacat sau o trauma legata de sexualitate caci locul unei boli nu este niciodata intamplator. Cum medicina trateaza doar simptomele - adica doar pielea - ignorand cauza, nici nu se poate vindeca in acest mod. Daca vrei sa te vindeci trebuie sa apelezi la solutii naturiste sau mai bine la medicina homeopata caci aceasta este cu mult mai eficienta si mai simpla. Mergi la un medic homeopat adevarat (90% din medicii homeopati sunt amatori ) si daca dai de un medic bun o sa vezi diferenta intre aceste 2 forme de medicina diametral opuse.

Raspuns marcat ca abuz
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
victoras (acum 11 ani)

Buna.Ce tratamente ai luat si mai ales diagnostitul a fost cel corect? Cumva CANDIDA? Daca da,da adresa e-mail !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu precizati ce diagnostic vi s-a pus si ce tratament a-ti urmat, nici daca folositi prezervativ sau alte contraceptive locale in timpul contactului sexual. De asemenea nu precizati daca a-ti efectuat un examen de secretie in tot acest timp. Pruritul vaginal si anal poate avea multiple cauze atit locale cit si sistemice, printre cele mai frecvente micoze, dermatite locale, parazitoze etc. Analiza simptomatologiei si examenul clinic pot detecta cauza cea mai probabila si pot conduce la un tratament de ameliorare. Pina cind ve-ti merge la un dermatolog puteti folosi o crema emolienta si reparatoare gen Cicalfate (Avene).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

amaury (acum 11 ani)

Buna ziua!
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si revin cu mai multe amanunte. Am facut analize de secretie vaginala, testul Babes-Papanicolau, am facut analiza de sange, examen de urina etc., toate au iesit normale, cu exceptia testului BP, unde au aparut modificari celulare benigne (dar nu stiu daca e vreo legatura, iar medicul a spus ca nu trebuie sa ma ingrijoreze). Diagnosticele au fost candidoza, vaginita mixta, inclusiv sunt suspecta de lichen scleroatrofic (pus de dermatolog). Tratamentele urmate au fost (nici nu le mai stiu exact pe toate si subliniez ca toate au fost prescrise de medici): ovule Macmiror, Tantum Rosa, Cervugid, Actovegin, Colpotrotrophine, Gynofort, antihistaminice, balsam Atoderm antirecidiva, un preparat farmaceutic pe baza de vitamina A, vitamina A capsule, Selezin etc. Bineinteles ca le-am luat in timp, in functie de diagnosticul pus de medici. Nu folosesc prezervativ si ocazional am folosit ca si contraceptiv local Contracept M. Astept sfaturi, indrumari. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalin 2002 (acum un an)

Bună amaury ,dacă primești acest mesaj as vrea sa știu dacă ești bine ,și eu ma confrunt cu aceeași problema am urmat tratament și ovule și creme și nimic ,îmi poți da mail.ul tău? Al.meu este Constantinescu_elena07@ adresa_web_filtrata . ms ,sper sa primești mesajul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalin 2002 (acum un an)

Bună amaury ,dacă primești acest mesaj as vrea sa știu dacă ești bine ,și eu ma confrunt cu aceeași problema am urmat tratament și ovule și creme și nimic ,îmi poți da mail.ul tău? Al.meu este Constantinescu_elena07@ adresa_web_filtrata . ms ,sper sa primești mesajul adresa_web_filtrata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: