Exfolierea unghiilor

Boli de piele
Intrebare postata de iuliana_baltes_81 cu 13 ani in urma

Buna!va rog sa ma ajutati cu un raspuns...mi se exfoliaza unghiile cam de vreo 3 luni.am incercat cu suplimente nutritive...pentru par si unghii, am incercat cu ulei de masline. de toate am incercat...dar niciun rezultat!poate ma poate cineva ajuta!se exfoliaza si au un aspect neplacut, mentionez ca folosesc mereu lacuri cu calciu pentru protectia unghiilor, insa pare ca nimic nu imi este de folos.mutumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

de pe net (acum 13 ani)

Alimentatia pentru unghii sanatoaSE

04 Mai 2006 00:00
Unghiile reprezinta o protectie a terminatiilor nervoase din degete. Reprezinta un strat al pielii alcatuit dintr-o proteina numita keratina. Contrar cu ceea ce se crede, structura unghiilor nu este legata de structura oaselor, din acest motiv, nu va veti intari unghiile apeland la suplimentele nutritive pe baza de calciu.

Un organism sanatos va prezenta o culoare piersicie-rozalie a unghiei, iar in cazul in care apare o problema in functionarea normala a organismului unghiile o vor arata!

Ceea ce mananci se reflecta si in sanatatea unghiilor tale
# lipsa de vitamina A si de calciu produc uscarea si lipsa de stralucire a unghiilor;
# lipsa proteinelor, acidului folic si a vitaminei C provoaca despicaturi in cuticulele care inconjoara unghia si care pot fi foarte dureroase;
# dungile albe care apar pe unghie sunt semnele unei lipse de proteine;
# o cantitate insuficienta de acid drohidric duce la exfolierea unghiilor;
# o alimentatie insuficienta sau lipsa de vitamina B12 poate duce la o uscare excesiva a unghiilor, la curbarea lor spre varf si la innegrirea lor;
# o deficienta de zinc in alimentatie poate duce la aparitia petelor albe pe suprafata unghiilor;
# crapaturile si taieturile de pe suprafata unghiilor indica o nevoie de lichide a organismului;
# pielea inrosita din jurul cuticulelor poate fi cauza unui metabolism incet sau a unei lipse de acizi grasi esentiali.

Reguli simple de alimentatie pentru a imbunatati sanatatea unghiilor
Se recomanda o alimentatie compusa din 50% fructe si legume crude, pentru a suplimenta necesarul de vitamine, minerale si enzime. De asemenea nu trebuie ocolite nici alimentele bogate in sulf si siliciu, precum broccoli sau ceapa. Trebuie incluse si alimente bogate in biotina precum soia, cerealele, drojdia de bere.

Este foarte important consumul de apa sau alte lichide. Alimentatia poate fi suplimentata cu laptisor de matca, spirulina sau varec (alge marine), care sunt bogate in silice (compus al siliciului cu oxigenul), zinc si complexul de vitamine B; toate acestea ajuta la intarirea unghiilor.

De asemenea, un prieten de nadejde al unghiilor puternice este sucul de morcov bogat in calciu si fosfor. De retinut, ca regulile de mai sus sunt general valabile pentru mentinerea sanatatii intregului organism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

de pe net (acum 13 ani)

Pentru unghiile care se exfoliaza sau se rup usor este recomandat:

* Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
* Drojdie de bere inp***ata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 12 ani)

Foloseste tratamentul de la farmec cu B5. E extraordinar!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21536594738 (acum 5 ani)

daca prin hidratarea unghiilor bolnave nu se rezolva problema, aveti ciuperca si la farmacii se gaseste remediul.
Incercati sa le frecati cu usturoi pentru intarire si distrugerea anumitor infectii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: