Eczema sebacee

Boli de piele
Intrebare postata de Ana Maria M. cu 10 ani in urma

Buna seara,

Am 19 ani si de aproximativ 6 luni au inceput sa imi apara pe frunte niste peste rosii, umflate fara punct alb in varf. La inceput au fost cateva, intr-o luna au inceput mai multe si tot asa pana acum o luna cand m-am dus la doctor. Mentionez ca nu am fost mai devreme pentru ca am zis ca nu e ceva garv, m-am gandit la varsta. Dar in tot acest timp, pana sa ajung la deramto, am incercat sa am o demachiere mai corecta.

Acum o luna m-am dus, cu trimitere de la medicul de fam. la medicul dermatolog de la Spitalul Eforie din Bucuresti. Mi-a pus diagnosticul ECZEMA SEBACEE si mi-a dat ADVANTAN MILK sa il folosesc seara pe frunte si mai aveam cateva pe barbie. Dupa 2 saptamanii am revenit la control asa cum mi s-a spus si eram plina de acele peste rosii de diferite dimensiuni. Aveam pe frunte, barbie si zona de langa nas. A zis ca este din cauza ca eram inainte de menstruatie si dasta au aparut atat de multe.

Mi-a schimbat tratamentul, a zis ca imi da ceva mai bun. Mi-a dat ELOCOM cu care sa ma dau la fel, doar seara. Au trecut alte 2 sapt si eu am fata plinaa de aceste pete plus faptul ca fata mea este foarte uscata si alba. Mi-am luat o crema de galbenele si miere de la bioten pentru ten uscat si sensibil cu care ma dau dar nu face fata.

Am incetat tratamentul de 2 zile si nu vreau sa il mai continui. Spuneti-mi ce sa fac? Credeti-ma ca nici macar nu m-as mai duce la dermatolog pentru ca stiu N cazuri in care medicul nu ajuta la nimic. Ce imi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Ana Maria M. (acum 10 ani)

Am uitat sa mentionez faptul ca mi-a zis sa ma dau 2 luni in fiecare zi cu aceasta crema si apoi sa revin la control. E normal sa foloesc crema asta atat de mult, pentru ca pe net am citit ca subtiaza pielea fetei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 9 ani)

Eu cand am fost la doctor mi-a zis ca cel mai bun tratament pe care pot sa il incep pentru piele uscata si eczeme e lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle. Va pot zice ca sunt super incantat de aceasta descoperire, o recomand la toate lumea pentru mi-a facut tare bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: