Ceva mai delicat ?

Boli de piele
Intrebare postata de Benjamincristian21 cu 5 ani in urma

Buna seara ! Am mare nevoie de ajutor, va rog sa cititi cu atentie. Am 23 ani, si de vreo cativa ani au aparut problemele pe mine :(
Pe la vreo 15 ani m’am depilat cu ceara prima data ( era din aia de se incalzea la aparat, si aplicam banda), nu aveam par, era doar puf si citind pe net ca scap de par si creste greu am aplicat peste tot corpul, brate, picioare maini chiar si pe fund.
La putin timp mi’au aparut cosuri peste tot, cand datea sa iasa parul, dupa cand crestea mai mare dispareau.
Dupa vreo 2 ani asa, am avut furunc pe picior, respectiv 9 bube care mi au ramas 2 cicatrici urate acolo. Asta era primavara, iar in vara pe frunte deasupra sprancenei am avut un mic cos, l am stors si in maxim o zi mi s-a umflat toata zona ochilor, infectia se raspandise, si va rog sa ma credeti ca aratam ca si cum ma intepase o albina in frunte. 2 zile nu puteam deschide ochii, imi curgeau lichid de acolo, pana la urma luand antibiotic mi a trecut, am stors si cosul ala care era ca si o carnita mica alba, era solid gen dar am avut noroc ca nu mi a ramas semn. Buun, intr-o vara, in partea din spate respectiv in zona rinichilor, mi-au iesit cam cat cuprinde palma, mici bubite rosii cu albeata in varf, si erau foarte dese. Le am tratat cu zynerit si au trecut. In tot timpul anuluui, cosurile de pe brate, umeri, spate, 2/3 pe abdomen, nu mi mai treceau, sau treceau si ieseau altele.
O chestie super ciudata este ca daca imi apare pe bicepsul stang un cos, in aceeasi zona imi apare si pe cel stang, si este valabil si in alte zone ale trunchiului. Fata mea e ok maxim 2/3 dupa ce fac dus, dupa care devine super uleioasa. M’am tot tratat in acesti ani cu o gramada de produse, masti facute acasa, si nu scapam deloc.
In zona urechii, daca storc fata, iese ceva alb ca un fir subtire de ata, care am vazuut ca se cheama sebum si miroase foarte urat, a cascaval gen... oriunde storc in zona aia, iese mereu, de la o zi la alta. In zona gurii, exact deasupra buzelor si in coltul gurii, sunt punctulete mici, si cand storc, la fel iese albeata si miroase ciudat. Acum, vad ca pe ceafa chiar si cand ma tund la o saptamana imi apar 3/4 cosuri, si in zona tamplei sau deasupra urechii, cosuri foarte dureroase, cu secretie. Imi este extrem de rusine sa mai imi iau un tricou pe mine, sa nu mai zic de maiou, am dobandit din cauza asta sa fac baie cu becul stins, sa nu mai suport sa ma vad dezbracat cand este lumina. De cateva ori imi paraseam iubitele cand venea timpul veri ca imi era rusine sa ma dezbrac in fata lor ca imi era ca imi vad bubitele alea si ma simteam jalnic, aveam noroc ca majoritatea erau timide si voiau sa fie mai pe intuneric, in alte cazuri imi lasam tricoul pe mine :(
Am fost la un dermatolog renumit in bucuresti, din cate recomandari am vazut pe internet, si mi-a spus ca am foliculita. Mi s-a dat un tratament cu unguent, si un preparat, care timp de o luna si ceva n am avut nimic dupa care iar au reaparut.
Lucrez pentru romania ca sa zic asa, fac analize anual, nu mi au iesit analizele niciodata rele, doar colesterolul si mi au zis ca e putin gras ficatul, dar in perioadele apropiate de analize se intampla sa mananc gratare, sau sa beau cola. Anual cand merg la analize se intampla sa dispara si sa raman cu cateva pe corp, din cauza ca stau mult la bronzat, si trec apt analizele ca sa Zic asa.
Vreau sa zic ca aceste cosuri, unele sunt sub piele, pe care le storc greu, unele sunt albicioase sau tari iar cand le storc iese la fel chestie alba, si altele sunt doar rosii cu varf alb.
Am sa atasez niste poze sa vedeti, pe biceps intotdeauna cand imi iese un cos alb, se face circa 2/3 cm incercuit de roseata, iar apoi imi apare o pata sau doua de ceva galbui, auriu pe piele, e ca si cum dispare o vanataie, asta in zina bicepsului inspre cot.
Ultima problema este parul pe penis. Am niste puncte fordyce, din care am vazut ca sunt normale, dar inestetice, am observat ca din ele ies fire de par, este jalnic de naspa pentru mine sa imi epilez cu penseta firele de par de pe penis, si vreau sa zic ca sunt fire de par la jumatatea penisului.
Va rog din suflet, sa imi recomandati ceva sa scap de problemele astea, m am saturat sa umblu cu fel si fel de unguente, si degeaba, m’au inchis in mine problemele astea ale pieli.
Marea problema pleaca de la excesul de sebum, si sa mai adaug ceva. Alimentatie este ok, mananc totul gatit ( mancare de cantina pentru sportivi), rar mananc prajeala sau mc si alte fastfood’uri).
Chiar nu stiu ce sa mai fac...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator11552530990 (acum 5 ani)

Timpde 30 zile un Prag de sare de mare fina sub limba lasi SA SE dizolve singura iar pana a doua zu nu bei nu mananci nimic la trezire la fel ( cum mergi la analize nemancat , nebaut )un Praf de sare min 1 ora nu bei nu mananci nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: