Ce pot face sa scap de mancarimea de piele kre o am??

Boli de piele
Intrebare postata de ana1lia cu 13 ani in urma

Sunt tare necajita ,deoarece din cauza stresului si a nervilor m-am umplut de eczeme pe corp.poate multi se vor intreba de unde stiu eu ca aceste mancarimi sunt din aceasta cauza,dar eu pot sa rasp .acum vreo cativa ani in urma,pt prima data mi-au aparut aceste eczeme,care le am si acum.am fost la un medic dermatolog si mi-a spus f. clar k e pe sistem nervos.mi-a dat tratament si l-am urmat corect.din fericire acele eczeme mi-au trecut.as vrea sa mentionez k sunt o fire f. nervoasa si impulsiva.akm iar mi-au aparut acele eczeme.locuiesc intr-un pras mic si pt. a merge la un medic dermatolog tb sa merg in alta localitate.binenteles pt asta tb si bani.as vrea k cineva sa ma ajute cumva cu un sfat ....sa-mi zica ce as putea sa fac sa scap de aceste eczeme kre ma mananca f.tare .as ruga un medic specialist sau oricine kre poate si e in masura sa ma ajute sami dea un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Sari (acum 13 ani)

Daca mai ai retetele de la medicul care te-a tratat data trecuta, foloseste-le.
Pentru a-ti trece si starea nervoasa, ar fi bine sa mergi si la un psiholog,sigur te va ajuta.Cauta sa tii si o alimentatie de regim, fara stimulente.Munca in gradina iti va face bine sau ceva in aer liber, plimbari, in spatii verzi, chiar si doua ore, sa te calmezi.
Incearca si sa te clatesti pe zonele care te mananca cu apa sarata, daca ai sare de mare, ar fi mai bine.In general, la femei, apare starea nervoasa mai accentuata in perioada menopauzei. Eu consum laptisor de matca, vin rosu, 100 ml pe zi, amestecat cu miere , cu scortisoara si nucsoara, ceaiuri.
Exista o reteta japoneza, aplicata de multi ani si are efecte miraculoase pt toate bolile si anume
se bea apa putin incalzita, in fiecare dimineata, cam o cana, cu inghitituri mici,
Iti detoxifica intregul organism, poti tine aceasta forma de a te vindeca toata viata, nu are efecte contrare.
Poate si nersul la o biserica, niste rugaciuni, credinta poate face minuni.
Sanatate si sa auzim de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 13 ani)

Sari,iti multumesc frumos pt. sfaturi,voi tine cont de ele.Apropo de biserica ai nimerit-o...cred k ar fi cazul sa urmez si acest sfat din partea ta,deoarece is cam paralela cu biserica si poate chiar am nevoie sa fac acest lucru.MULTUMESC FRUMOS!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 13 ani)

Solutii naturale pentr astfel de probleme ajuta in general
1. Ceai de urzica pt. urticare si curatirea sangelui si ceai de salvie pt. curatirea sistemului digestiv.
Ceai de galbenele pt. curatirea ficatului de toxine.
2. Seminte de mac mestecate combat si ele urticaria
3. Suplement de magneziu sub forma de pastile, dar sa fie pastile care nu contin altceva (calciu si vitamine). In general ajung cate 2-3 pastile pe zi in timpul meselor 300-500mg pe zi) . Lipsa de magneziu duce la iritabilitate si nervozitat, la lipsa de claiu si la sute de alte probleme. Magneziul combate lipsa de calciu de care sufera multi oameni si la care administrarea de de calciu este exact lucrul contraindicat. Magneziul organic este mai bun decat cel anorganic si se gaseste in coaja de la cereale (tarate), in cereale integrale, in fructe uscate, in nuci si migdale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 13 ani)

DAN,iti multumesc si tie pt. solutiile kre mi le-ai dat si sincer chiar imi tr magneziu;daca stau bn si ma gandesc nu am luat niciodata magneziu,dar imi voi cumpara si sunt sigura k ma va ajuta.iti multumesc din suflet.Sincer m-ai incurajat f. mult si tu si sari.Inainte sa intru pe site eram cam descurajata si parca imi parea rau k am scris despre pr. mea dar akm nu-mi mai pare rau knd vad k sunt oameni kre iti dau si sfaturi.MERSI MULT!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Draga Ana1lia
Daca doresti sa te mai sfatuiesc cu ceva, eu tin tot timpul in casa busuioc sau si lac***aa.
Gasesti plantele in piata sau poti sa iti pui in gradina.Acesta te linisteste, te invioreaza, da putere si incredere si dezinfecteaza si aerul.Poate ai putea sa faci si o mica curatenie generala in casa, caci unele urticarii pot aparea si din cauza prafului, aerului inchis, anumitor mucegaiuri sau ciuperci, igrasiei, animalelor de casa, etc.Eu dau cu var si cu piatra vanata pe pereti, si atunci sunt sigura ca microbii sau distrus.
Sigur iti va trece, esti o femeie puternica si deschisa spre solutii.
Domnul sa te ajute, caci stiu ca nu iti este usor, si eu am avut, mai demult si altii mai ajutat si pe mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 13 ani)

Sari sa stii k sunt o femeie foarte curata si in casa si ma ingrijesc foarte mult,ba mai mult as putea zice k is cam obsedata de tot ce tine de curatenie.Tocmai asta imi da batai de cap...de ce Dumnezeu mi se intampla mie toate astea knd eu am o igiena DESTUL DE EXAGERATA;de multe ori si fiica mea imi zice k prea exagerez in privinta asta,de aceea iti zic (k sa nu o mai lungesc prea mult),k nu e de la praf,aer inchis si restul.Eu am fost destul de clara si am specificat k e pe sistem nervos.Nu vreau sa fiu inteleasa gresit,ok?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Draga Ana1 lia,
La noi in Banat, fiind cladite casele pe o mlastina, majoritatea caselor au probleme de acest gen , de acesti microbi, indiferent cata curatenie facem.Uneori si aerul este purtator de diversi spori ai unor plante , cum ar fi matraguna, care creaza diverse urticarii si probleme de piele, am vazut la TV.
Ma bucur ca esti pe receptie si iti doresc sa imi scrii cand te vei simti mai bine sau iti va trece de tot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 13 ani)

Draga Sari,dar tu esti din banat?Sincer uite eu am inceput sa-mi revin,nu in totalitate,dar imi este mai bn,deoarece am folosit un unguent kre mi l-a prescris de la doctor randul trecut knd am avut aceeasi pr.Vad k te pricepi la multe.Ma bucur k si tu imi scrii.Sincer nu prea imi place sa scriu despre mine mai ales knd stiu k vad mai multi ceea ce scriu eu.Motivul este k mi-am pierdut incredrea in oameni...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Aici pe forum te poti ajuta foarte mult, gasesti diverse persoane, majoritatea care vor sa ajute pe altii.Cand scrii despre problema ta, eu ma gandesc cum poate fi rezolvata si nu la tine ca si o persoana pe care doresc sa o fac sa sufere si mai mult, ci din contra, sa alin suferinta sau sa o elimin
Si nu stiu daca ma crezi, dar mi se intoarce rasplata sub alte forme, poate ajung sa imi constientizez si mie niste lucruri care le-am neglijat, si cu aceasta ocazie mi le rezolv.
Nu trebuie sa te nelinistesti ca toata lumea stie problema ta, caci fiecare avem , si daca primim un sfat, fara nici un interes, este OK.
Incearca sa fii mai increzatoare in oameni, asta te va ajuta sa te vindeci si sa fii fericita.
Multa pace si bucurie iti doresc in sufletul tau.
Si eu ceea ce recomand , o fac deoarece si eu am trecut prin acea experienta, si poate persoana respectiva sa se ajute cu solutia pe care am adoptat-o eu,la momentul respectiv, atata tot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 10 ani)

si eu am la fel,toate lumea zice ca e de la stres....probabil niste meditatie te va ajuta:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 9 ani)

Ieri drupa CE am facut sport a inceput da ma scarpin tot corpul cine poste sami spuna e DIN cauza sportului si daca trebuie sa beau Ceva din pastile sau imi va trece

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sonia (acum 7 ani)

Buna si eu sufar de 2 ani cu Mancarime Nu mai suport vă rog din tot sufletul meu sa ma ajutati daca stit ceva si numa noaptea ma mananca rau nu stiu ce sa mai fac

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 7 ani)

Si eu am avut probleme cu mâncărime de piele dar le-am rezolvat tamponând zona cu zeama de lămâie (merge si cu helas) !!

Notificarile raspunsului activate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1506191071 (acum 6 ani)

Multumesc, mama mea avea mancarimi si intepaturi pe tot corpul care apareau mai ales seara, in timpul zilei mai rar. Am tinut cont de sfatul tau cu zeama de lamaie si imediat au trecut. Multa sanatate !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

giulia (acum 7 ani)

Si eu am mancarimi tot corpul ziua si noapte nu le mai suport va rog din suflet sa ami spuna si mie cineva ce sa fac sa scap de mancarimi VA MULTUMESC.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1506191071 (acum 6 ani)

vezi ca mai sus scrie cineva ca a folosit zeama de lamaie, care a dat rezultate si pentru mama mea care se confrunta cu aceasta problema de ceva vreme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum un an)

Bună vă rog din suflet ajutați-mă De o lună am o mâncărime de piele nu știu ce să mai fac am luat pastile creme dar nimic. Sunt în occident în Londra unde medicii nu sunt wow
Până ajung în România dați-mi idei vă rog mult, menționez am mâncărimi începând de la cap până în brâu nu ma mănâncă pe zona mâinilor și picioarelor Restul mor de mâncărimi nu iese nimic pe corp, adică o mâncărime care nu este vu nu bubițe sau alte exeme
Mulțumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum un an)

Bună vă rog din suflet ajutați-mă De o lună am o mâncărime de piele nu știu ce să mai fac am luat pastile creme dar nimic. Sunt în occident în Londra unde medicii nu sunt wow
Până ajung în România dați-mi idei vă rog mult, menționez am mâncărimi începând de la cap până în brâu nu ma mănâncă pe zona mâinilor și picioarelor Restul mor de mâncărimi nu iese nimic pe corp, adică o mâncărime care nu este vu nu bubițe sau alte exeme
Mulțumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: