Buna!

Boli de piele
Intrebare postata de Florin309132661 cu 14 ani in urma

Buna,
Poate ar fi cazul sa te duci sa-ti faci un control la dermatologie, sau poate ai lipsa de vitamina A sau de Calciu. Cumpara-ti niste vitamine de la farmacie.
Poti folosi o crema de maini hidratanta sau si mai bine poti folosii clasica crema cu glicerina si chiar ulei de masline caldut. Pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Ionela Cristina92637 (acum 14 ani)

multumesc pt raspuns.Am apelat la internet pt a nu mai merge la medic.Dar oare imi va prinde bine un complex de vitamine?gen centrum ?etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin309132661 (acum 14 ani)

Daca tot ajungi la farmacie e bine sa-i arati si farmacistei ce ai tu acolo si poate te ajuta si mai bine. Mai i-ati si o crema pe baza de glicerina. Pe curand si astept vesti de la tine. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin309132661 (acum 14 ani)

Mai exista o crema - LipoBase Repair care contine 63% grasimi si este foarte buna. O poti aplica dimineata printr-un masaj usor ca sa-ti intre in piele, dar binentels dupa ce te-ai spalat. Numai bine. Astept vesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 14 ani)

Nu se poate sa nu consulti un medic.Dand cu diferite creme, nu rezolvi decat ,eventual, efectul, dar cauza va ramane...cred ca este vorba de o carenta mare de vitamine, in special vit. A. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela Cristina92637 (acum 14 ani)

multumesc pt raspunsuri,dar medicul poate sa stie ce vitamine am nevoie,fara sa imi fac ceva analize?si banuiesc ca la dermatolog trebuie sa merg,nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

acum vreo 7 zile am mers la medicul de familie cu dureri groaznice de ovare si mi-a prescris ciprofloxacina si desloratadina...am urmat tratamentul dar am o nedumerire nu stiu ce efect au acele pastile de desloratadina. am cautat pe net ceva definitii sau macar ceva detalii despre acest medicament. as vrea sa aflu si eu cate ceva despre aceste pastile. (nu am prospect la medicamentul acesta pentru ca farmacista mi-a dat o cutie care era deja inceputa si care nu includea si un prospect).
multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Citat:
acum vreo 7 zile am mers la medicul de familie cu dureri groaznice de ovare si mi-a prescris ciprofloxacina si desloratadina...am urmat tratamentul dar am o nedumerire nu stiu ce efect au acele pastile de desloratadina. am cautat pe net ceva definitii sau macar ceva detalii despre acest medicament. as vrea sa aflu si eu cate ceva despre aceste pastile. (nu am prospect la medicamentul acesta pentru ca farmacista mi-a dat o cutie care era deja inceputa si care nu includea si un prospect).
multumesc anticipat!

Nu inteleg de ce ai mers la medicul de familie si nu la un specialist, nu stiu daca medicul tau e in masura sa ofere tratamente in toate domeniile, al meu e bun pt retete doar atat.
Te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog pt a vedea de produce durerea de ovare: o anexita, un chist.....nu cred ca niste med recomandate fara consult pot rezolva problema.Trebuie tratata cauza nu efectul
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
acum vreo 7 zile am mers la medicul de familie cu dureri groaznice de ovare si mi-a prescris ciprofloxacina si desloratadina...am urmat tratamentul dar am o nedumerire nu stiu ce efect au acele pastile de desloratadina. am cautat pe net ceva definitii sau macar ceva detalii despre acest medicament. as vrea sa aflu si eu cate ceva despre aceste pastile. (nu am prospect la medicamentul acesta pentru ca farmacista mi-a dat o cutie care era deja inceputa si care nu includea si un prospect).
multumesc anticipat!

Buna,
Nu stiu in ce masura te va ajuta ceea ce am gasit.
Particularitati farmacologice :

Desloratadina este un antihistaminic nesedativ, metabolit al loratadinei. Blocheaza receptorii H1-histminergici. Ca si loratadina nu depaseste bariera hematoencefalica, decit foarte putin, insa se deosebeste de ea printr-o durata de actiune mai indelungata. Efectele anticolinergice ale desloratadinei sunt minime. Nu prelungeste intervalul QT si riscul aritmiei ventriculare este neinsemnat.

Indicatii :

Rinita alergica sezoniera si perena, pruritul, hiperemia conjunctivala si hiperlacrimatia, urticaria idiopatica.

Utilizare terapeutica :

Adulti si copii peste 12 ani cite 5 mg o data pe zi.

Supradozare :

Simptome: Somnolenta, aritmii cardiace, inclusiv torsades de pointes, cefalee. Tratament: Voma indusa sau lavaj gastric, carbune activat, laxative osmotice, terapie simptomatica. Hemodializa este ineficienta. La necesitate – antiaritmice, monitorizarea E.C.G.

Efecte adverse :

Greata, voma, diaree, dureri abdominale, oboseala, faringita, uscaciunea gurii, somnolenta, cefalee, ameteli, tahicardie.

Contra indicatii :

Hipersensibilitatea la preparat (si la loratadina), virsta sub 2 ani.

Interactiuni :

Cimetidina, ketoconazolul, eritromicina, cloramfenicolul retin metabolizarea desloratadinei in organism, ii cresc concentratia plasmatica, eficacitatea si toxicitatea.

Precautii :

Desloratadina trece in laptele matern si in perioada lactatiei se va administra cu atentie. Se va administra cu atentie in insuficienta renala severa.

Ce diagnostic ti-a dat doctora? Astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

Citat:
Buna,
Nu stiu in ce masura te va ajuta ceea ce am gasit.
Particularitati farmacologice :

Desloratadina este un antihistaminic nesedativ, metabolit al loratadinei. Blocheaza receptorii H1-histminergici. Ca si loratadina nu depaseste bariera hematoencefalica, decit foarte putin, insa se deosebeste de ea printr-o durata de actiune mai indelungata. Efectele anticolinergice ale desloratadinei sunt minime. Nu prelungeste intervalul QT si riscul aritmiei ventriculare este neinsemnat.

Indicatii :

Rinita alergica sezoniera si perena, pruritul, hiperemia conjunctivala si hiperlacrimatia, urticaria idiopatica.

Utilizare terapeutica :

Adulti si copii peste 12 ani cite 5 mg o data pe zi.

Supradozare :

Simptome: Somnolenta, aritmii cardiace, inclusiv torsades de pointes, cefalee. Tratament: Voma indusa sau lavaj gastric, carbune activat, laxative osmotice, terapie simptomatica. Hemodializa este ineficienta. La necesitate – antiaritmice, monitorizarea E.C.G.

Efecte adverse :

Greata, voma, diaree, dureri abdominale, oboseala, faringita, uscaciunea gurii, somnolenta, cefalee, ameteli, tahicardie.

Contra indicatii :

Hipersensibilitatea la preparat (si la loratadina), virsta sub 2 ani.

Interactiuni :

Cimetidina, ketoconazolul, eritromicina, cloramfenicolul retin metabolizarea desloratadinei in organism, ii cresc concentratia plasmatica, eficacitatea si toxicitatea.

Precautii :

Desloratadina trece in laptele matern si in perioada lactatiei se va administra cu atentie. Se va administra cu atentie in insuficienta renala severa.

Ce diagnostic ti-a dat doctora? Astept raspuns

cistita asta e diagnosticul pe care lam primit
medicamentele isi fac efectul dar vreau sa stiu ce efect are acel medicament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

Citat:
Nu inteleg de ce ai mers la medicul de familie si nu la un specialist, nu stiu daca medicul tau e in masura sa ofere tratamente in toate domeniile, al meu e bun pt retete doar atat.
Te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog pt a vedea de produce durerea de ovare: o anexita, un chist.....nu cred ca niste med recomandate fara consult pot rezolva problema.Trebuie tratata cauza nu efectul
Numai bine

am mers anterior la un medic specialist iar acum daca am aceleasi simptome si probleme doctorita imi prescrie medicamentele recomandate de acel ginecolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Desloratidina impiedica eliberarea unor metaboliti proinflamatori. Daca vrei sa intelegi despre ce este vorba si ai timp ,citeste despre sistemul nervos central,componentele lui,rolul fiecarui sistem in parte, etc.si vei intelege.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
cistita asta e diagnosticul pe care lam primit
medicamentele isi fac efectul dar vreau sa stiu ce efect are acel medicament

Buna,
Din cate stiu eu nu medicul de familie iti prescrie medicamente pt. cistita. Si apoi trebuie sa faci o proba a urinei la un laborator. Eu nu pot sa-mi dau seama cum ti-a spus doctora diagnisticul asa pur si simplu - cistita. Cu aceasta cistita nu este de joaca. Cistita tratata incorect sau insuficient poate evolua generand afectarea rinichiului, uneori cu pierderea functiei acestuia. Numai bine si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana118119 (acum 14 ani)

Ceva nu se potriveste: ori ai inteles gresit denumirea medicamentului, ori nu asta e diagnosticul, ori mai ai si alt diagnostic...ori pur si simplu vrei tu sa stii ce face acest medicament si ai dat-o in bara cu diagnosticele. S-au poate medicul tau a dat-o in bara... sau poate... nu stiu. Poate ne lamuresti tu, de ce ti-ar fi prescris un medicament pentru alergie (Desloratadina este AERIUS, antihistaminic) daca ai dureri de ovare sau infectie urinara?! Ca dupa cum vezi, noi suntem in ceata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Si eu mi-am pus aceeasi intrebare dar, am cautat, am citit si mi-am dat seama cat de cat despre ce este vorba. Sistemul nervos autonom [vegetativ] controleaza o serie de organe si functiile lor, cum ar fi : ritmul cardiac, presiunea arteriala,digestia,organele sexuale, muschii interiori ai ochilor ,etc. Desloratidina blocheaza receptorii H1 [receptiri ai Sistemului nervos central, impreuna cu H2 si H3],impiedicand formarea metabolitilor proinfectiosi. Deci, in concluzie, cred ca este un tratament bun pentru o anumita problema ovariana. Defapt si autoarea acestu-i mesaj spune ca se simte f. bine........este doar curioasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana118119 (acum 14 ani)

Da, Katy, sunt de acord cu tine pana la un punct: antihistaminicele blocheaza receptorii H1 (care au ca actiune: bronhoconstrictie, vasodilatatie, cresterea permeabilitatii capilare, prurit) blocand eliberarea histaminei (principalul mediator al reactiilor alergice de tip I) - care este un mediator inflamator - dar care este caracteristic inflamatiei alergice. Iar daca te uiti la indicatii toate sunt de natura alergica. Si nu se potriveste deloc cu o patologie inflamatorie in sfera urogenitala. Si antihistamnicele nu se regasesc in nici un protocol terapeutic al inflamatiilor uro-genitale: se dau antiinflamatoare dar nu antihistaminice.
Nu spun ca tratamentul a fost gresit doar ca din cele spuse de ea nu reiese nici un motiv pentru care ar fi nevoie de el. Asta nu inseamna ca nu exista unul.
Cred ca pacienta se simte mai bine, doar ia CIPROFLOXACINA (antibiotic). Si tocmai aici s-ar putea sa fie raspunsul: sa-i fi dat preventiv, daca pacienta a mai avut in trecut alergii la medicamente sau are un teren atopic sau poate pur si simplu a observat la examenul obiectiv o urticarie ..... Putem sa ne dam cu parerea dar ...n-avem de unde sti cum a gandit. De asta e bine sa intrebam cand nu intelegem ceva ca altfel, in functie de persoana, venim acasa, ne uitam pe net la prospecte si ne gandim ca nu avem nevoie de un medicament si nu-l luam (mai ales daca are si un pret piperat)... si poate chiar avem nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Ai dreptate............ne dam si noi cu parerea......aici pe forum.........De cate ori nu auzim pe cineva ca se plange de una ,de alta si spune ca a mers la cati medici si ca nu are nimic ci ca este pe baza de nervi. Tocmai asta este........sistemul nervos vegetativ. Am multe probleme pe.....sa zicem, fond nervos,am sa-ti spun una care ma deranja tare. Am fost la neurologie, ORL, cardiologie, RMN la cap,etc...... am urmat cate tratamente date de fiecare medic in parte,dupa cum credea el...........dar degeaba, problema mea exista in continuare. Un zgomot ca de circulatia sangelui, in urechea dreapta, accentuat in momentul cand ma asezam in pat. Atat de deranjant ca ajunsesem sa dorm in sezut. Tot umbland pe forum,am gasit undeva un mesaj postat de cineva ,in care descria exact simptomele mele si ca tot asa nu i se gasea cauza. Pana la urma, a ajuns si la un medic renumit din Bucuresti, nu-i mai retin numele, care i-a recomandat BETASERC . Am cautat acest medicament si i-am citit prospectul. Aceste antihistaminice sunt putin diferite de antihistaminicele claice. Betaserc-ul este un analog sintetic al histaminei,un inhibitor al H1,asupra descarcarii de impulsuri din neuronii nucleilor vestibulari si laterali. Exercita o actiune relaxanta pe sfincterele precapilare de la nivelul microcirculatiei urechii interne,marind aportul sangelui la nivelul labirintului. In concluzie, de cand iau acest medicament nu mai am nicio problema atat cu zgomotul cat si cu vertijul. Medicamentele sunt f. complexe si medicii care le prescriu sigur stiu pentru ce sunt bune. La pacienta respectiva probabil este bun pentru oprirea infectiei............cine stie ? vorba ta...este bine sa intrebi........dar cati medici au disponibilitatea sa stea si sa explice si efectele fiecarui medicament in parte..........O zi buna !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

imi cer scuze ca nu am putut sa intru mai repede pe forum.
vreau sa va spun ca daca acel medicament era un antialergic sau ceva in genul acela medicul mi la prescris pentru ca inainte de aceasta infectie urinara sau cistita ce o fii am mai trecut printro situatie asemanatoare si am mers la un medic specialist pentru ca pe langa usturimi si dureri de ovare prezentam si mancarim in zona genitala iar acum tind sa cred ca doctorita mia prescris si acel medicament ca sa previna o reactie adversa la antibiotic.
va multumesc mult pentru informatii si vreau sa va zic ca am terminat tratamentul si ma simt bine...desi la cat de sensibila sunt sigur o sa mi se mai intample sa mai sufar de infectii din astea urinare :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana118119 (acum 14 ani)

Stii tu ceva dar nu sti bine: e ceva cu histamina dar nu e antihistaminic, chiar e un pic viceversa! Citez din mecanismul de actiune al Betasercului: "analog sintetic al histaminei" adica este un medicament care seamana cu histamina (substanta produsa in organismul uman) dar e produs sintetic. Deci nu este ANTI-histamina. Mai departe: "are un efect agonist slab pe receptorii H1 si un efect antagonist puternic pe receptorii H3, la nivelul SNC si al sistemului nervos autonom. betaserc are un efect inhibitor asupra descarcarii de impulsuri din neuronii nucleilor vestibulari si laterali." Deci actioneaza si el (slab ce-i drept) pe receptorii H1 dar "agonist" in timp ce antihistaminicul de care vorbeam anterior are ca efect principal "antagonist" al receptorilor H1. Exact invers. Dar efectele terapeutice ale Betasercului, sunt date de actiunea antagonista pe receptorii H3, care are efecte la nivelul nucleilor vestibulari - nuclei ce au legatura cu urechea interna, echilibrul.
Adica exact pe problema ta: zgomotul in urechi=tinitus, care se regaseste in indicatiile dn prospect.
Sistemul nervos vegetativ actioneaza peste tot in corp, dar efectele sunt diferite de la o zona la alta si in plus fiecare dintre aceste medicamente actioneaza specific pe o anumita bucatica sau veriga a mecanismului acestui sistem.
Desloratadina inhiba doar eliberarea histaminei si atat (nu si alti mediatori ai inflamatiei - pentru acestia sunt alte medicamente despre care spunem ca sunt antiinflamatoare). Dea sta se cheama antihistaminice si nu antiinflamatoare. Iar histamina este mediatorul principal in reactiile alergice. NU opreste nici o infectie: infectia este oprita de antibiotice.
Da, se mai asociaza aceste medicamente la tratamentul infectiilor respiratorii, e adevarat - dar acolo poate fi oricand asociat infectiei si un raspuns alergic. Pe cand la nivelul tractului genito-urinar... nu gasesc justificare, cel putin din cate cunosc eu.
Eu raman in continuare la parerea ca a fost prescris pentru altceva, o componenta alergica asociata (obiectiva sau potentiala) si nu strict pentru inflamatie ovariana sau cistita.
Dar, imi plac discutiile contradictorii, mai ales daca sunt constructive si ne stimuleaza sa gandim si sa ne imbogatim cunostintele. Ca oricum nu rezolvam noi problemele pacientilor pe forum..tot de medic au nevoie pana la urma, asa ocupati si expeditivi cum sunt.
Apropo, daca nu te deranjeaza si ai timp si chef poate discutam odata si despre tratamentul cu Interferon-gamma si Interleukina 12 la o femeie depistata cu test pozitiv pentru toxoplasma?! Ai postat ceva de genul asta la un moment dat. Repet daca nu te deranjeaza si sa nu o iei ca ceva personal.
Sa ai o zi cat mai frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Nu iau nimic ca pe ceva personal, sau ca pe o contradictie. Dar eu cred ca, acest forum nu este creat decat pentru a ne impartasi din experienta personala, in momentul in care cineva posteaza o intrebare..............De pe net, poate oricine sa se informeze,nu trebuie sa citim noi ,apoi sa aratam cat suntem de...........Ce m-a deranjat din tot ce ai spus este exprimarea cu un accent putin "superior "....." stii tu ceva.......dar nu stii bine ". Daca esti medic, Ok ...dar daca esti cititoare pasionata de net, atunci ma vad nevoita sa-ti spun ca nu stii nicodata cu cine vorbesti.......pregatirea lui, varsta.......si asa mai departe. 90 % din raspunsurile mele sunt din experienta prin care am trecut si zic eu.......este destul de bogata ,nu raspund doar din dorinta de a aduna cat mai multe raspunsuri ci din impulsul de a ajuta, daca am trecut prin acea situatie si am rezolvat-o, atat. Deci, inca odata, nu doresc sa facem concurs de "cine citeste mai mult sau cine intelege mai bine ",de pe net. Mie -mi ajunge ca am inteles pentru mine, ceilalti sa citeasca si sa inteleaga la randul lor, mai mult sau mai putin, nu este treaba mea, nu am nimic de demonstrat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana118119 (acum 14 ani)

Nu stiu cum si-ar putea da cineva aere de superioritate, ca anonim intr-o discutie pe un forum cu un alt anonim. Tocmai ai spus ca nu stim niciodata cine e in spatele unui pseudonim si ce pregatire are, deci e clar ca nu aveam de unde sa stiu daca nu stau de vorba cu un medic, farmacist, imunolog, chimist etc. Si tocmai de asta multora le face mai mare placere sa discute pe forumuri, sub protectia anonimatului, tocmai pentru ca in acest fel o pot face mult mai degajat, fara sa fie inhibati de varsta, profesia celuilalt si sa incurce in formalitati si politeturi care sa-i impiedice sa spuna ce gandesc, sa contrazica pe cineva doar pentru ca are o pregatire superioara sau este mai invarsta. Dovada este exact afirmatia ca daca as fi medic ar fi OK: gandul ca as putea fi medic te-a inhibat in schimb am simitit o oarecare ofensare ca m-am adresat la persoana a doua singular si mi-am permis sa-ti spun pe nume (pseudonim). Si nu cred ca ar trebui sa gandim asa: cred ca respectul nu se reflecta in formule de politete sau titluri profesionale, mai ales pe un forum unde e greu sa verifici veridicitatea informatiilor. Cei care doresc altfel, ar trebui sa-si treaca langa pseudonim varsta, profesia si poate chiar si numele, ca sa stim sa ne adresam "cum se cuvine".
Eu nu consider ca am avut un aer de superioritate, ci unul de egalitate si poate tocmai asta te-a deranjat sau poate ai interpretat scepticismul ca si superioritate. Daca vroiam sa fac asta spuneam pur si simplu ca nu ai dreptate (asa cum am facut acolo unde stiu sigur ca am dreptate si unde consider ca este important) fara sa deschid nici o discutie.
Ar fi frumos sa fie asa cum spui: lumea sa intre pe forum sa impartaseasca experiente in scopul de a se ajuta reciproc sa-si ingrijeasca sanatatea si sa incerce sa inteleaga ce li se intampla, sa afle unde pot obtine raspuns la probleme lor si ce alte optiuni mai au. Dar din pacate nu e asa si o stim cu totii: la noi in tara lumea intra pe forum (si acum ma refer strict la forumurile legate de probleme de sanatate) pentru a cauta tratamente, fiindca, de ce sa nu fim cinstiti, in sistemul de sanatate din aceasta tara este un haos si oamenii nu mai au incredere in medici fie din cauza unor experiente nefericite, fie din cauza campaniilor din presa, fie pur si simplu se tem ca nu au suficienti bani pentru eventuala spaga care in unele cazuri li se pretinde. Nu vreau sa generalizez dar asta e realitatea: unii se trateaza singuri dupa tratamente auzite din vecini sau de pe forumuri ca au fost recomandate pentru simptome asemantoare fara ca macar sa incerce sa se duca la medic, unii se duc o data si daca nu au fost multumiti de felul cum s-a purtat medicul cu ei sau de cat de eficient a fost tratamentul nu se mai duc, altii isi ajusteaza singuri tratamentul daca nu inteleg de ce li s-a recomandat, altii inghit fara sa cracneasca sute de pastile, fac zeci de investigatii costisitoare fara sa intrebe de ce... si exemplele pot continua. Ne indopam cu pastile, fie ele produse medicamentoase fie naturiste si asta nu spun eu, o spun cei care au evidentele vanzarilor de medicamente la nivel national (sigur ai auzit si tu in presa) si totusi suntem din ce in ce mai bolnavi si de la varste din ce in ce mai fragede.
Deja ma lungesc prea mult si asta pentru ca nu vreau sa ma intelegi din nou gresit. Eu cred ca, depinde de noi sa ne schimbam mentalitatea (sa nu crezi ca eu nu ma tratez singura de multe ori) sa invatam sa intrebam cand nu intelegem ceva chiar cu riscul de a fi trimisi la plimbare, sa cautam sa ne imbogatim cunostintele si sa verificam de doua ori atunci cand facem afirmatii despre care nu suntem siguri ca sunt adevarate, mai ales ca avem surse de informare la distanta de cateva clickuri de mouse. Si aici ma refer la ceea ce nu afirmam din experienta proprie. Cand e vorba de sanatate uneori putem face mai mult rau cu o afirmatie gresita decat neoferind nici o informatie.
Ar fi frumos ca forumurile sa devina intr-adevar ceea ce spui tu, sa fie grupuri de sprijin si informare intre persoane care sufera de diferite boli si nu un fel de "agenda medicala", si putem face fiecare putin cate putin pentru acest lucru. Si poate ar fi bine daca ar exista discutii, dezbateri adevarate, nu numai intrebari si raspunsuri si daca am fi putin mai degajati unii cu altii, chiar daca e vorba de probleme serioase. Uneori avem intentii bune dar iese prost, si nu intotdeauna din vina noastra.
Asta am incercat, sa deschid o conversatie cu tine, fiindca am vazut ca ai postate mai multe raspunsuri si unul mi-a atras atentia ce-i drept (cel cu toxoplasma), dar am ales un subiect pur si simplu neutru, dupa cum ai vazut - fiindca atunci cand am inceput discutia nu era nici o contradictie intre ce spuneai tu si ce spuneam eu, tocmai pentru a nu interpreta ca un atac personal. Si sincer, despre acel medicament stiam doar ca e antialergic, habar n-aveam care e mecanismul (nu m-a interesat pana acum) si daca e potrivit cu diagnosticul pacientei, am citit si eu dupa ce ai postat tu si oricum era un pretext pentru a intra in discutie cu tine fara nici un aer de superioritate. Dar asa cum spuneam, uneori avem intentii bune dar sunt intelese prost desi pana la urma macar discutia asta a facut-o pe cea care a postat intrebarea sa-si aduca aminte ca a avut totusi si ceva alergii in trecut. Deci poate si discutiile contradictorii ajuta.
Poate modul meu de abordare nu-l consideri corect acum, dar poate vei intelege intr-o zi ca nu am avut decat intentii bune si nu ma consider superioara nimanui. Nu am dat multe raspunsuri pe forum tocmai pentru ca sunt sceptica cu privire la unele atitudini fata de sanatate, si la sinceritatea unora care pun intrebari in cu totul alt scop decat cel declarat, iar unele raspunsuri recunosc chiar ma revolta, dar nu e cazul tau, de asta am incercat sa te abordez altfel. Si poate chiar imi pasa ca unii citesc aceste raspunsuri si le urmeaza orbeste, desi cum zici si tu e treaba lor sa se informeze, la urma urmei e doar un forum. Dar e un forum pe un site care chiar are o gramada de articole de incredere unde putem verifica destul de usor ceea ce postam si e pacat sa n-o folosim. Asta vroiam de fapt sa-ti spun, de la egal la egal.
Nu stiu daca ai avut rabdarea sa citesti tot ce am scris aici, dar oricum eu am incercat sa fac asa cum am considerat eu ca e bine intr-un mod cat mai delicat. De aici incolo, e dreptul tau sa ma judeci sau sa gandesti ce doresti.
Toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: