Bubite rosii pepiele raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de blonda88 cu 11 ani in urma

Buna seara.Am o fetita de 9 luni si de 4 zile iau iesit niste bubite pe tot corpul in afara de burtica.Bubitele sunt de marimea unor cosuri mai mici si la aspect seamana cu niste cosulete dar este plina saracuta.Am fost cu ea la doctor si mi-a zis sa o ung cu fluocinolon si sa ii dau calciu dar nu i-au trecut deloc ba din potriva parca s-au inmultit .Nu stiu ce sa fac imi este frica nu cumva sa aiba vreo boala a copilariei si eu sa o scot afara.Nu prea am incredere in doctorul care a vazut-o.Mentionez ca nu i-am introdus nici un aliment nou de la care sa fi putut face vreo alergie dar in schimb cu o zi inainte sa ii iasa a mancat mai multi pufuleti decat deobicei.Este posibil ca pufuletii sa ii fi cauzat bubitele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Socrates (acum 11 ani)

Mare greseala ce i-ati dati impreuna cu medicul ! Este doar o intoxicatie, corpul se dezintoxifica prin piele cand nu mai poate altfel. Cu rabdare, dieta simpla si ceai de urzica si de galbenele trece cel mai bine. Numai asa trece, corpul stie ce face, spre desoebire de medici si mamici. Evitati carnea, cat mai putine lactate daca se poate si in rest numai lucruri sanatoase. La asa ceva medicamentele si cremele numai rau pot face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blonda88 (acum 11 ani)

crema de galbenele i-ar face vreun rau?s-au ar ajuta-o cu ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Socrates (acum 11 ani)

Pufuleti si porcarii industriale la copii atat de mici este o greseala ! Sper sa nu o mai faceti si sa invatati din aceste 2 greseli (pufuletii + medicamente si creme la intoxicatii alimentare)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blonda88 (acum 11 ani)

Multumesc mult pentru sfaturi ,cu siguranta nu o sa ii mai dau pufuleti credeam ca sunt inofensivi dar se pare ca nu este asa .O sa incep sa ii dau ceai de galbenele si sa speram ca o sa-i treaca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Poate sa fie si o intoxicatie alimentara sau o forma de dermatita atopica insa va recomand, pentru linistea dvs sa mergeti cu fetita la un control fie la un medic dermatolog fie chiar la un spital de boli infectioase (pentru a elimina suspiciunea de boala a copilariei).

Flucinolonul contine corticosteroizi si astfel de creme sunt foarte agresive si dau dependenta. Probabil ca medicul a suspectat o dermatita atopica insa exista si alte tratamente care nu sunt atat de agresive. Asadar, sfatul meu este sa mergeti cu fetita la un medic dermatolog pediatru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blonda88 (acum 11 ani)

Multumesc de ajutor .La dermatolog nu pot ajunge pentru ca nu avem in localitate nici unu, dar daca o sa vad ca nu ii trec cu siguranta o sa caut un dermatolog din alta parte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

nu e indicat fluocinolonul deoarece o crema cortizonica artificiala cum e acesta poate face mai mult rau decat bine, lasand permanent niste pete rosii care nu mai dispar; dupa descrierea dvs. pare sa fie o varicela(pojar) care poate dispare si de la sine, spontan, dar fiind o boala infectioasa virotica este bine ca fetita sa urmeze o dieta formata din lapte, mere coapte si vitamine; ea apartine bolilor infectioase eruptive.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

iustina (acum 10 ani)

Buna..am un bebe mic de 7 luni..ia iesit niste bubite mici rosii pe burtica .gat.spate......inainte cu 4 zile a facut febra 39 cu 8....acum este agitat..plange....este primul copil si nu stiu ce sa ii fac....aici in germania unde sunt pentru ei febra de 39este ceva normal....la control o zis razand sa stau linistita....mie mi se pare ceva anormal...un sfat va rog!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: