Analize hormonale raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de dalilamada cu 12 ani in urma

Buna ziua.As dori sa stiu ce analize hormonale trebuie sa fac pentru a depista daca hormonii sunt de vina pentru aparitia acneei.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu precizati ce viirsta aveti si daca mai aveti si alte tulburari asociate: de greutate, chisturi ovariene, hirsutism etc. Se pot doza testosteronul total si cel liber, LH, FSH, prolactina, progesteron si estradiol. Se efectueaza de obicei si o ecografie ovariana.
Parerea mea este sa va vada si un specialist dermatolog sa stabiliti impreuna ce ar trebui facut in cazul dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

dalilamada (acum 12 ani)

Am 24 de ani,greutate normala,59 kg la 1.71 inaltime,ecografie ovariana am facut,e ok,chisturi nu am ,iar hirsutism...sa zicem,dar nu foarte pronuntat.Nu sunt tocmai ieftine analizele si de aceea am vrut sa stiu exact.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dalilamada (acum 12 ani)

Revin cu o intrebare:analizele trebuie facute intr-o anumita zi a CM sau nu conteaza acest aspect?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

DACA ESTE VORBA DE O ACNEE APARUTA IN PERIOADA DE ADOLESCENTA SAU ADULT TANAR INTERVINE OBLIGATORIU SI UN FACTOR HORMONAL PE LANGA ALTI FACTORI PREDISPOZANTI. NU SE FAC ANALIZE HORMONALE, DEOARECE NU SE ADMINISTREAZA HORMONI PE CALE GENERALA(PE GURA SAU INJECTABIL). ORISICUM INTERVINE O SENSIBILITATE MAI MARE A RECEPTORILOR DIN PIELE PENTRU HORMONII MASCULINI IN COMPARATIE CU CEI FEMININI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dalilamada (acum 12 ani)

"nu se fac analize hormonale deoarece nu se administreaza hormoni pe cale generala(pe gura sau injectabil)"?...nu sunt sigura ca am inteles exact...intr-adevar nu iau niciun fel de anticonceptionale,nimic,dar are vreo importanta asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gyuge Annamaria (acum 12 ani)

Buna ziua. am 23 de ani si de ani buni ma confrunt cu o problema destul de grava,am tulburari de ciclu,nu mi-a mai venit din septembri.am luat medicamente duphaston si extract de mladite de zmerur. in septembire am fost la ginecolog,mia facut un eco si am si chiasturi m-am tinut de medicament timp de trei luni cat mi s-a spus,mi-a venit in septembrie si apoi nu mi-a mai venit,am avut sangerari mici,nici nu s-a observat,apoi nu mi-a mai venit de atunci. mi-am facut toate analizele,progesteron,fsh, prolactina,toate testele hormonale si mi-au iesit bine. plus ca din cauza asta mai imi creste si par pe fata,ce este de facut? astept raspuns urgent,va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 12 ani)

Eu vreau sa va dau un sfat! Consultati mai multi medici si vedeti daca macar doi va pun acelasi diagnostic. Stiu, costa! Dar decat sa platiti scump necunoasterea unora pentru tot restul vietii, mai bine faceti un efort odata. Am 44 de ani si pana acu 4 ani am fost tratata de acnee. Ficatul meu e varza de cate antibiotice mi-au fost prescrise si nu va spun cati bani am cheltuit pe tot felul de creme de ape termale pe vaccinuri si drumuri pe la Bucuresti. Ca pana la urma sa aflu de la un medic din orasul meu, ca boala mea se numeste prurigo si puteam s-o tratez pana sa devina cronica. Ce pot sa mai fac acum este sa o mai ameliorez si s-o tin sub control cu niste creme care se prepara in farmacie si medicamente care se prescriu pentru alergii. Cautati pe internet sa cititi despre prurigo si sa vedeti daca imaginile nu p***ancid cu ce aveti dvs. Daca credeti ca va pot ajuta mai mult imi puteti scrie pe adresa de mail [email protected]. As vrea sa nu se supere niciun cadru medical pt sfatul care il dau eu fiind jurist si nu medic, dar ca o persoana care am trecut prin multe greutati din cauza "acneei" moral ma simt datoare s-o indrum sa caute daca nu cumva diacnosticul e gresit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 12 ani)

imi cer scuze ! am scris fara ochelari si posibil sa fi facut unele greseli.
una am depistat-o dupa ce am postat ca nu am scris corect diagnostic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Cand se fac analizele hormonale . La 21 de zile de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Cand se fac analizele hormonale . La 21 de zile de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Cand se fac analizele hormonale . La 21 de zile de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Cand se fac analizele hormonale . La 21 de zile de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Cand se fac analizele hormonale . La 21 de zile de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Cand se fac analizele hormonale . La 21 de zile de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Cand se fac analizele hormonale . La 21 de zile de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 8 ani)

Cand se fac analizele hormonale . La 21 de zile de la inceputul sau sfarsitul menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: