Am nevoie de un sfat de la d-nul dr.TEODORESCU ! raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de Marisa 79 cu 12 ani in urma

Buna ziua,stimate domnule dr.TEODORESCU ! As dori sa ma ajutati si pe mine intr-o problema daca se poate ! Cu ceva timp in urma,atat mie,cat si familiei mele,ne-au aparut pe corp niste mici pete rosii,ce fac in in mijloc,o vezicula plina cu puroi,care mai apoi se sparge de la sine.Petele rosii din jurul veziculei,mai ramin un timp, insa apoi dispar si ele de la sine iar in locul lor,ramin niste pete maronii ca niste alunite?
Referitor la alte simptome as mai adauga faptul ca: -pe fata,bubitele dau exact impresia unor cosulete unele cu lichid, altele fara;
-unele bubite,in locul acelei vezicule,fac un mic varfulet ca un spinisor,care la atingere simt ca si cum m-ar intepa;
-in locul unor bubite care se trec,ramin pete depigmentate sau cafenii;
-la scurt timp dupa aparitia bolii, mi-au aparut doua herpesuri(desi eu fac f.rar)si s-au vindecat f.greu;
- apoi,mi s-a ingrosat pielea,in special pe maini;
-la pieptanat, pielea capului ma doare,parul imi cade,s-a decolorat putin,nu mai are stralucire,e aspru si da impresia ca fost ars.
-uneori,pielea de pe partea exterioara a palmei se inroseste si ma maninca la fel si la subsuori, fara sa am vreo eczema,doar ca-mi apar mici borbonele rosii ca de la frig,atat.
-atunci cand nu port lenjerie de corp sau haine, de bumbac, pielea mi se irita iar bubitele se inmultesc....
-uneori,cand hainele se freaca de acele bubite, am senzatia ca ma inteapa...ca si cum as avea puf in haine....e o senzatie tare neplacuta....
Mentionez ca am facut un control dermatologic si mi s-a zis ca am o micoza...alti medici zic ca ar putea fi vorba de scabie... Dv la ce concluzie ati ajuns?
Astept un SFAT sau o PARERE si din partea dv.ca si medic specialist....
Ma bazez mult pe experienta si profesionalismul dumneavoastra...
Daca e cumva necesar sa imi fac si vreun test spuneti-mi,va rog,ce fel de test si in ce consta acesta? Trebuie sa va spun ca in oraselul in care locuiesc, nu avem decat vreo 2-3 cabinete de analize si nu stiu daca fac orice fel de teste.... De aceea am nevoie sa imi spuneti exact: ce fel de test trebuie sa solicit? unde? si care e procedura, stiu ca testele se fac in mai multe feluri ?
Va multumesc anticipat si astept,neintarziat,un raspuns de la dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

este necesar sa nu schimbati medicul dermatolog si sa mergeti la unul cu experienta care prin mai multe consulturi succesive isi va ajusta reteta in functie de rezultatele precedente si veti avea un efect mai bun decat atunci cand veti incerca diferitele variante ale unor medici dermatologi chiar cu calificare superioara;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

Marisa 79 (acum 12 ani)

Va multumesc mult, domnule doctor !
Sa stiti ca nu m-am gandit deloc la acest aspect.......
Am crezut intotdeauna,ca e mai bine sa afli mai multe pareri pt.a vedea care din ele p***ancid si catre ce rezultat duc....daca insa dv.spuneti ca nu e bine,o sa va urmez sfatul.....desi as fi optat pentru varianta cea mai sigura si anume: TESTUL, tinand cont de faptul ca nu prea am incredere in experienta medicilor de aici.....totusi,voi incerca....
Daca voi mai avea totusi nevoie de vreun sfat din partea dv.va rog mult sa nu ma refuzati !
Va multumesc inca o data pentru amabilitatea de care ati dat dovada !
Cu respect,R.B.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: