Tahicardie

Boli de inima
Intrebare postata de palomaric cu 12 ani in urma

Salut,recent mi sa ridicat tensiunea arteriala la 160,dupa care au urmat niste palpitatii de 126 batai pe minut,am chemat salvarea ei miau spus ca am tahicardie,tin sa precizez ca am tensiunea usor marita,deobicei e 120 sau130

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

DA (acum 12 ani)

Si? Care-i problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Victor Taran MDr. Victor Taran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ce varsta aveti? In ce conditii a fost puseul de tensiune? Ati mai avut pusee de tensiune? A fost facut un ECG?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

palomaric (acum 12 ani)

am 26 ani,a aparut brusc,fara sa ma enervez sau sa ma stresez,am avut in timpul sarcinii tensiune 145 pe 90,eram in trimestrul 3,dupa aceea cel mai mult a fost 130 pe 90,iar madicul de familie mi-a spus ca am tensiune usor ridicata,si mi-a prescris tratament cu captopril doza 12,5,timp de 10 zile cate jumate de pastila dimineata,asta a fost in luna august,dupa o luna mi sa facut iar rau si la controlul medical au gasit ca am magneziu micsorat,iar proteina marita nu cu mult,am luat suplimente de magneziu,am facut perfuzii, ,tot atunci am facut si ECG,si a iesit in limite normale,chiar astazi am facut alt ECG si la fel e in ordine am facut tot azi si ecografia inimii si la fel totul e in limita,de aceea nu pot sa inteleg ce este .medicul mi-a prescris acum pastile antistres.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

palomaric (acum 12 ani)

Buna,azi am facut ecografie la rinichi si a fost depistat un chist de 20 mm,si la glanda tiroida a fost gasit un nodul in lobul stang,concluzia medicului a fost hiperplazia glandei tiroide de gradul 2,nodulul e de 0,8 cm,in diametru neomogen cu contur sters,am mers la medicul endocrinolog care mi-a dat tratament,intrebarea mae este,daca acest diagnoz poate fi motivul cresterii bruste a tensiunii,si a palpitatiilor,tinind cont de faptul ca inima mea e sanatoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezar (acum 12 ani)

buna ziua am 53 de ani si azi dimineata pe la 5.30 mam trezit cu batai ale inimii neregulate nu aveam puls normal inima batea cand mai repede cand mai lent am luat niste apa cu zahar si o aspirina si un pic a fost mai bine nu am mai avut probleme cu inima nu fumez ...sa fac un ekg? a durat cam 4 ore anomalia...ce sa iau ca medicatie? multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ady (acum 10 ani)

incearca...calciu vit d3 pliculete de la farmacie si mai vorbim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Teodora (acum 9 ani)

Sunt insarcinata in 38 de saptamani si in urma cu 2 zile am fost diagnosticata in urma unui EKG cu tahicardie sinusala , tensiunea fiind buna (120) , iar pulsul 150 fara a depune nici un efort. Sunt programata pt cezariana in mai putin de o saptamana si imi este extrem de teama pt ca am fost informata ca daca in urma tratamentului (aspenter 75 mg una pe zi , egilok 25 mg doua pe zi si panangin 158/140 mg doua pe zi) nu se va regla pulsul , dupa anestezie inima se poate oprii. As dori un sfat , eventual un caz asemanator. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: