Suflu sistolic raspuns medic

Boli de inima
Intrebare postata de carmen_comana cu 12 ani in urma

Buna seara! Fiul meu are 16 ani. La varsta de 13 ani, a fost diagnosticat cu suflu sistolic. Un alt medic a pus diagnosticul \\"anevrism de SIA fara shunt\\". Dupa doi ani, adica anul trecut, al repetat echografia, rezultatul fiind bun, in sensul ca nu a evoluat fata de acum 2 ani. As vrea sa stiu daca poate face sport. Acum vrea sa se apuce de baschet. Nu-l pot tine in casa deloc. Ba merge la fotbal, ba alearga pe stadion... El spune ca nu oboseste mai mult decat ceilalti copii. Paote face acest efort? Este vreun risc. Multumesc anticipat, Carmen Comana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Copilul d-vs poate efectua exerciţii fizice şi poate face sport, dar trebuie evitată practicarea eforturilor de intensitate crescută (practicarea sporturilor de performanţă)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

Elena (acum 11 ani)

Buna seara eu cred a sportul face bine la orce om,dar de ce nu ar vrea sa faca inotul pt nu face rau nimanui si exercitiile fizice usoare sau sala putin dimineata si baschetul e bun dar sa nu faca eforturi mari,orcum nu ar trebui sa va luati dupa fel si fel de medici.;*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

am un baietel de 3ani si la nastere ladescoperit d-na doctor cu suflu de gradul 3-4 la un an am facut eco. si avea suflu gr. 0-1 la 3 ani am mers iaras la control si are de gr. 1-2 ce sa mai fac sunt ingrijorata datimi un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 9 ani)

Buna Ziua! Am 11 ani si practic fotbal de 5 ani.Si eu am fost la un control la inima si doctorul a spus ca am fost diagnosticat cu un suflu sistolic de grad 1/2.Am intrebat daca este ceva grav si a spus ca nu este nimic gras si ca pot sa fac efort fizic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 9 ani)

Buna ziua.As vrea sa stiu de ce suflu sistolic se poate declansa la varsta de 5 ani?Am vazut pe internet ca normal la varsta asta ar trebui sa nu il mai aiba prezent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana cica (acum 8 ani)

Buna seara,copilul meu are 16 ani si joaca fotbal.Medicul sportiv i-a spus ca are suflu sistolic de gr 2 si l-a trimis sa faca ecografie cardiaca.La o clinica privata i-a facut ecocardiografie si a spus ca are boala congenitala de cord de aia se aude suflu si mi-a spus dr respectiva sa merg la fundeni la operatir.Vreau sa stiu daca exista vreun risc,deoarece copilul nu oboseste,joaca ambele reprize la meciuri,nu are simptome de boala?Nu stiu ce sa fac daca i se interzice fotbalul,mingea e viata lui mi-e frica sa nu isi faca rau.Unde sa ma duc cu el sa mi se spuna ca e bine sa joace fotbal fara riscuri?Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: