Prolaps de valva mitrala

Boli de inima
Intrebare postata de marinela112 cu 13 ani in urma

Anul trecut mi s-a gasit de catre prof. Tintoiu un prolaps de valva mitrala priimar fara regurgitare. Am primit tratament cu magneb6, aspacardin si metoprolol de 50mg cate 2 pe zi, dar incet incet am ajuns sa diminuez la jumatate de comprimat pe zi fiindca imi scadea prea mult pulsul.Mentionez ca am ajuns la medic in urma unor episoade cu puls de 144 batai pe minut si oboseala nejustificata. Acum imi tin in frau aceste simptome (sau am invatat sa traiesc cu ele), dar ceea ce ma supara este o durere sternala care nu stiu daca vine de la inima sau este pur si simplu reumatismala. Gandul ca ar putea fi de cauza cardiaca ma inspaimanta, dar in acelasi timp imi dau seama ca nu este ceva anginos fiindca durerea persista 2-3 zile si este o durere infundata exact in mijlocul sternului si cand apas cu degetele se ampliifca. S-a mai confruntat cineva cu aceste simptome? Va rog sa-mi raspundeti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Pai nu inteleg, nu te poti intoarce la cardiolog pt un nou consult? De fapt cred ca chiar trebuie sa mergi din cand in cand la consult! Si mai ales s anu reduci singura, de capul tau, din medicatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela112 (acum 13 ani)

la medic ma duc periodic si boala nu a avansat. Medicamentele le-am redus pentru ca luand doza prescrisa de medic pulsul imi scadea sub 50 si acum cu actualul dozaj ma simt bine. A m intrebat medicul si mi-a spus ca nu-i o problema.Ceea ce ma ingrijoreaza este acea durere sternala, de care doctorul zice ca n-ar fi de la inima fiindca acestea vin si trec nu tin 2-3 zile asa cum le am eu. Cat despre efectele adverse ale medicamentelor cred ca nu avem ce face, suntem victimile sistemului farmaceutic, ne tratam de o boala si dam peste alta, important este sa nu fie mai grava

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela ardelean (acum 11 ani)

poate sa fie o scolioza care trage sternul si iti da aceste dureri. consulta un ortoped. aceeasi problema o am si eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela112 (acum 13 ani)

acum 2 ani mamei mele i s-a declansat o infectie urinara de care nu mai poate scapa. De fiecare data facea urocultura si ii iesea sensibil la diferite antibiotice pe care le lua ( de fiecare data altele). Pe langa aceste antibiotice facea si tratatment cu urovaxon, medicamente homeopate si acum ia renostim si ceai de merisor. Pe langa usturimi si dureri in abdomenul inferior, o dor si rinichii si are senzatia de urinare incompleta. La ecograf, i s-a spus ca are nisip si nimic deosebit. Cine s-a mai confruntat cu aceasta problema, va rog sa-mi dati un raspuns sau un sfat care sstiti ca a functionat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

grigore hincu (acum 12 ani)

am aceste simtome de 12ani si numai dau de capat, e de la sistemul nervos . ca durerile de inima tin 5 minunte sı nu zile, stai fara griji

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jenea (acum 10 ani)

da grigore ai dreptate inima doare doar 5 minute nu toata ziua,,,stai fara griji si dute la masaj la cutia toracica si totul ti va trece
succese tie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George (acum 2 ani)

Exact așa am și eu o intepatura ușoară in stern dar dispare in momentul în care trag de umeri în spate.Intepatura se simte la nivelul osului și nu în spatele acestuia adică în cutia toracica. Cred că este de la coloana deșii am antecedente cardiace serioase, infarct, stent, fibrilație atriala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: