Probleme sau nu cu inima?

Boli de inima
Intrebare postata de alinnn cu 8 ani in urma

Buna! Am 16 ani,1.83 m si 70 kg. Sunt baiat, si de ceva vreme au inceput sa imi apara niste probleme de sanatate suparatoare. Aceste probleme au legatura cu inima. Au inceput prin luna aprilie (mentionez ca pana atunci nu am avut probleme cu inima niciodata) .Aceste probleme se manifesta prin batai repezii ale inimii,chiar si atunci cand stau in repaus,ba chiar mai mult noapte imi aud inima cum bate. La inceput,fiind neobisnuit cu aceste batai ,faceam atacuri de panica. Am ajuns de multe ori la urgente,am facut nenumarate ekg-uri..toate bune. Medicii ba imi spuneau ca am tachicardie sinusala,ba sindrom cardiac hiperkinetic..ba ca toate astea sunt de la stres..Am luat o perioada magneziu si Relaxirem. Fara rezultate..Acuma cel mai tare ma ingrijoareaza o analiza a CK-MB care indica valori anormale. Este crescut la 27 iar pe alta analiza dinaintea asteia cu vreo saptamana este doar 6. CK are valori normale. Imi este foarte frica sa nu am infarct miocardic ,sau sa fac unul..Toti medicii au zis ca nu am probleme cu inima..dar pe mine totusi ma supara. MAI MENTIONEZ CA AM SI DURERI TORACICE ,sau in mana stanga,sau spate..doctorul mi-a spus ca nu sunt de la inima,ci de la spate..eu am si cifoza (cocoasa) si ma gandesc ca asta ar fi cauza dureri. Va rog sa imi dati un sfat,pentru ca eu "traiesc ca de pe o zi pe alata " ,gandindu-ma intruna ca o sa fac infarct.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

FreeStyle11 (acum 8 ani)

Daca medicii ti-au facut analize si totul arata FOARTE BINE, atunci dragul meu, chiar nu ai nimic.Parerea mea este ca te gandesti prea mult la asta si te stresezi fara rost cu ceva ce nici nu exista.Iti recomand sa te relaxezi si sa-ti traiesti adolescenta cum trebuie, nu cu tot felul de griji tipice oamenilor trecuti de 60 de ani, mai ales in situatia in care starea ta e buna.Habar nu ai ate se intampla de la stres si ce reactii apar, iar de multe ori oamenii le onfunda cu probleme reale, cele mai sensibile parti la stres fiind inima, sistemul digestiv si organele genitale, si bineinteles sistemul nervos(mai ales la nivelul muschilor).Cifoza o tratezi prin kinetoterapie sau prin operatie, in cazuri mai grave, vezi care e treaba, nu sta cu spatele asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinnn (acum 8 ani)

am facut 10 ekg,toate sunt perfecte. Doar ca am tachicardie sinusala. Am fost trimis si la endocrinologie, hipertirodismul fiind o cauza a tachicardiei,inca nu am fost sa-mi fac acele analize,dar urmeaza sa merg..iar cel mai tare ma ingrigoreaza CK-MB ul de pe o analiza,care din cate am citit creste doar in aparenta infarctului. Infine ,multumesc de sfat, stresul are si el o mare parte a starii mele,deoarece cand nu ma gandesc la inima,observ ca am puls normal..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 8 ani)

Ai diagnostic de hipertiroidism sau urmeaza sa-ti faci analize pt asta? daca iese pozitiv rezultatul atunci sa sti ca este o cauza a problemelor cardiace, insa se poate trata.Mergi si fa analizele la tiroida si vezi dupa.Si mai usor cu stresul, daca gandesti rationalk si calm esti mai bine si poti lua decizii mult mai bune, iar sanatatea are numai de castigat, bineinteles combinat cu o alimentatie echilibrata si sport.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinnn (acum 8 ani)

Inca nu am fost diagnostica,pentru ca inca nuam reusit sa ajung la endocrinologie,cu toate ca am fost trimis de mai multi doctori. Sunt si fumator,dar nu inrait,de candumat alcool,doar ocazional.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11547650068 (acum 5 ani)

Bună, același simptome și stare și la mine 😷😓 Cum te mai simți?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: