Palpitatii

Boli de inima
Intrebare postata de Mariana2208 cu 9 ani in urma

Buna seara, am 24 de ani si de aprox 2 ani (cu intreruperi de cate 3-4 luni in timpul anotipurilor calde) ma confrunt cu palpitatii, lipsa de aer-ingreunarea respiratiei, la cel mai mic efort, inclusiv la mersul pe jos si dupa ce mananc. Cred ca imi ajunge pulsul la 150 bpm (daca nu sare peste). Nu beau cafea, alcool, nu fumez, nu mananc gras, fast-food, nu abuzez de sucuri. Ultimele analize le-am facut in ianuarie cand a iesit totul bine. Am facut atunci si pt tiroida, am facut o ecografie la inima, ekg care de asemenea au iesit bine. Am inceput atunci sa iau ca+mg care au dat efect-prin luna martie eram f bine, nu mai aveam nimic (nu stiu daca datorita lor sau datorita altui factor). Acum, de o luna, a inceput iar acest calvar. Cateodata mai simt si ca un tremur in piept ca si cand ceva ar vrea sa iasa si ma sperii f rau. Ce poate fi ? Lipsa de calciu magneziu, psihic asa cum le place multora sa spuna sau chiar ar putea fi o problema a inimii? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

krisstine76 (acum 9 ani)

palpitatiile pot fii de natura cardiaca, pe fond de durere a unui organ ,sau hormonal , tiroidian , sunt multi factori care contribuie la aceste simptome, trebuie sa faci cateva controale si sa iei prin eliminare sa vezi de unde ai aceste stari, prima data ar fi bn sa te vada un cardiolog . Investigatia corecta a batailor neregulate ale inimii presupune mai multe teste. Este vorba despre inregistrarea tensiunii arteriale, analize de singe, electrocardiograma, dar si holter, test specific pentru artimii, daca acestea iti ies bn , mergi sa faci alte analize , hormonale , tiroida, sau raze la stomac, sunt persoane care au avut un ulcer , l-au tratat si au ramas cu aceste palpitatii , deci mergi la medici specialisti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manu (acum 3 ani)

Bună,
De 8 luni mă confrunt cu aceleași simptome și în plus am mai avut și amețeli puternice, vedere dublă, scaune moi săptămâni la rând. Tone de investigatii cardiologice, ecografie abdominala, tiroidă, rmn cerebral. Toate ok. Iar eu nu sunt bine.
Cum sunteți? Ce ați aflat?
Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11645182335 (acum un an)

Si eu la fel am de 10 luni… am racit de ff multe ori pana am ramas cu palpitatii mari si tensiune maricica.. de 10 luni nu am mai iesit din casa.. nu pot sa merg ca imi creste pulsul si mi se face ff rau.. doctorii mi au zis ca este de la raceala avuta si in timp o sa treaca hmm.. am mai observat ca atunci cand ma stric la burta imi creste rau si cand e frig..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: