Operatie bypass

Boli de inima
Intrebare postata de [email protected] cu 12 ani in urma

Tatal meu a facut acum un an o operatie de bypass la spitalu fundeni.operatia a decurs bine .dar pana acum cateva zile cand l-am internat si nea spus doctori ca are inima marita.ce inseamna asta va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cordul mărit în volum (cardiomegalia), este un semn că acesta nu face faţă solicitărilor, acest lucru traducându-se prin:
1.hipertrofia miocardică (îngroşarea muşchiului cardiac la nivelul unuia sau ambelor ventricule) consecutivă prezenţei unui obstacol în ejecţia sangvină a inimii
2.dilatarea uneia sau mai multor cavităţi cardiace care poate rezulta dintr-o funcţionare defectuoasă a valvululelor cardiace sau dintr-un defect de irigare a muşchiului cardiac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de inima.

gabitza_kiss2002 (acum 12 ani)

mii de scuze ca deranjez cu asa o intrebare.tatal meu urmeaza si el sa faca o operatie de bypass la spitalul fundeni si nu stim cam cat ne-ar putea costa astfel de operatie.ma poti ajuta?te rog din suflet.multa sanatate tatalui tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: